«Կամպ Արմենը» կառուցվել է 8-ից 12 տարեկան ավելի քան 1500 երեխայի ջանքերով
Թուրքիայում խորհրդարանական ընտրություններից առաջ որոշ գործիչների հայտարարությունները «Կամպ Արմեն» որբանոցը հայ համայնքին վերադարձնելու մասին ընդամենը մարդկանց մոլորեցնելու նպատակ էին հետապնդում։ Դրա մասին ըստ News.am-ի՝  օգոստոսի 7-ին Երեւանում տեղի ունեցած ասուլիսում հայտարարել է «Նոր Զարթոնք» կազմակերպության համանախագահ Անուշ Կազան Ասատրյանը։
Նա պատմել է, որ «Կամպ Արմեն» որբանոցի տարածքը գնվել է Հայ բողոքական եկեղեցու «Գեդիկփաշա» հիմնադրամի կողմից 1962 թվի  նոյեմբերի 15-ին։ «Որբանոցի շենքը կառուցվել է երեք ամսվա ընթացքում՝ 8-ից 12 տարեկան երեխաների ջանքերով։ Ինչպես ասում էր Հրանտ Դինքը, որբ եւ աղքատ երեխաները նախ իրենց համար տուն կառուցեցին, իսկ հետո՝ մի ամբողջ քաղաքակրթություն։ Որբանոցի քանդման աշխատանքները, որոնք սկսվել էին մայիսի 6-ին, դադարեցվեցին Տուզլայի ժողովրդավար բնակիչների, մի շարք քաղաքական կուսակցությունների եւ հասարակական կազմակերպությունների ջանքերով,- նշել է Անուշ Կազան Ասատրյանը։ Ներկայումս,-շարունակել է նա,- ավելի քան 1500 երեխայի ջանքերով կառուցված որբանոցը, որի ամեն քարը, ամեն ծառը հայ մանուկների հմուտ ձեռքերի արդյունքն է, կանգնած է քանդող մեքենաներին դեմ-հանդիման»։

«Камп Армен» был построен усилиями более 1500 детей в возрасте от 8 до 12 лет
Заявления некоторых деятелей перед парламентскими выборами в Турции о возвращении сиротского дома «Камп Армен» армянской общине имели цель всего лишь ввести людей в заблуждение. Об этом на пресс-конференции 7 августа заявила в Ереване сопредседатель организации «Нор Зартонк» («Новое возрождение») Ануш Казан Асатурян.
Она рассказала, что земельная территория сиротского дома «Камп Армен» была куплена фондом Армянской протестантской церкви «Гедикпаша» 15 ноября 1962 года. «Здание сиротского дома на протяжении трех месяцев было построено благодаря усилиям детей в возрасте от 8 до 12 лет. Как говорил Грант Динк, сироты и нищие дети сначала для себя построили дом, а затем – целую цивилизацию. Начавшиеся 6 мая работы по сносу сиротского дома были приостановлены благодаря демократическим жителям Тузлы, ряду политических партий и общественных организаций», – отметила Ануш Казан Асатурян. В настоящее время, продолжила она, «Камп Армен», построенный усилиями более 1500 детей, каждый камень, каждое дерево которого – результат работы умелых рук армянских малышей, стоит напротив сносящих машин.