«Կամպ Արմենը» կառուցվել է 8-ից 12 տարեկան ավելի քան 1500 երեխայի ջանքերով
Թուրքիայում խորհրդարանական ընտրություններից առաջ որոշ գործիչների հայտարարությունները «Կամպ Արմեն» որբանոցը հայ համայնքին վերադարձնելու մասին ընդամենը մարդկանց մոլորեցնելու նպատակ էին հետապնդում։ Դրա մասին ըստ News.am-ի՝  օգոստոսի 7-ին Երեւանում տեղի ունեցած ասուլիսում հայտարարել է «Նոր Զարթոնք» կազմակերպության համանախագահ Անուշ Կազան Ասատրյանը։
Նա պատմել է, որ «Կամպ Արմեն» որբանոցի տարածքը գնվել է Հայ բողոքական եկեղեցու «Գեդիկփաշա» հիմնադրամի կողմից 1962 թվի  նոյեմբերի 15-ին։ «Որբանոցի շենքը կառուցվել է երեք ամսվա ընթացքում՝ 8-ից 12 տարեկան երեխաների ջանքերով։ Ինչպես ասում էր Հրանտ Դինքը, որբ եւ աղքատ երեխաները նախ իրենց համար տուն կառուցեցին, իսկ հետո՝ մի ամբողջ քաղաքակրթություն։ Որբանոցի քանդման աշխատանքները, որոնք սկսվել էին մայիսի 6-ին, դադարեցվեցին Տուզլայի ժողովրդավար բնակիչների, մի շարք քաղաքական կուսակցությունների եւ հասարակական կազմակերպությունների ջանքերով,- նշել է Անուշ Կազան Ասատրյանը։ Ներկայումս,-շարունակել է նա,- ավելի քան 1500 երեխայի ջանքերով կառուցված որբանոցը, որի ամեն քարը, ամեն ծառը հայ մանուկների հմուտ ձեռքերի արդյունքն է, կանգնած է քանդող մեքենաներին դեմ-հանդիման»։

Kamp Armen was built with the hands of over 1,500 children between the ages of 8 and 12
The statements that some Turkish parliamentary candidates were making about returning Kamp Armen orphanage to the Armenian community before the parliamentary elections were simply being made to mislead people. That’s what Vice-President of New Awakening Organization Anush Kazan Asatryan announced during an August 7 press conference in Yerevan, reports News.am.
According to Asatryan, the territory of Kamp Armen orphanage was purchased by the Gedikpasha Foundation of the Armenian Protestant Church on November 15, 1962. “The building of the orphanage was built in the course of three months with the hands of children between the ages of 8 and 12. As Hrant Dink would say, the poor and orphaned children built a home for themselves first and then for an entire civilization. The demolition of the orphanage, which began on May 6, was stopped through the efforts of democratic residents of Tuzla, as well as members of several political parties and non-governmental organizations,” Anush Kazan Asatryan mentioned and added: “Currently, the orphanage that was built through the efforts of more than 1,500 children stands face-to-face with bulldozers.”