«Արի տուն» ծրագրի 5-րդ փուլի մասնակիցներն այցելեցին ՀՀ պաշտպանության նախարարություն
ՀՀ սփյուռքի նախարարության «Արի տուն» ծրագրի 5-րդ փուլի մասնակիցները հյուրընկալվեցին ՀՀ պաշտպանության նախարարությունում:
Ջերմորեն ողջունելով աշխարհի տարբեր երկրներից Հայրենիք այցելած արիտունցիներին՝ Սերյան Օհանյանը կարևորեց նման հանդիպումները սփյուռքի պատանիներին ու աղջիկներին հայոց բանակի անցած ուղուն ու կերտած պատմությանը ծանոթացնելու, նրանց հայրենասիրական դաստիարակությանը մասնակցելու գործում: Պաշտպանության նախարարը բարձր գնահատեց Հայոց պետության ամրապնդման, բանակի ոգին ու կորովը բարձր պահելու, դժվարին պահերին սատար կանգնելու հարցում Սփյուռքի պատրաստակամությունը: Նա ներկայացրեց հայկական բանակին, Հայաստանի անվտանգությանը վերաբերվող բազմաթիվ արդիական խնդիրներն ու նշեց, որ Սփյուռքի բարոյական աջակցությունը կարող է մեծապես նպաստել դրանց լուծմանը: Սեյրան Օհանյանը անդրադարձավ ներկա զարգացումներին և մասնավորապես ասաց. «Թող հայ ժողովուրդը վստահ լինի, որ հայկական բանակը իր առաջ դրված խնդիրը մեր իսկ ժողովրդի, հարազատների խաղաղությունը, անվտանգությունը ապահովել և ապահովելու է»:
Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը շնորհակալություն հայտնեց պաշտպանության նախարար Սեյրան Օհանյանին ջերմ ընդունելության և սերտ համագործակցության համար, արդեն 7-րդ տարին «Արի տուն» ծրագրի մասնակիցների հետ հանդիպելու և Հայոց բանակի տարբեր զորամասերում նրանց հյուրընկալելու համար: Նա հավասեց, որ յուրաքանչյուր նման հանդիպման և զինվորական առօրյայի հետ առնչվելու շնորհիվ սփյուռքահայ պատանիների ու աղջիկների հոգում ավելի է զորանում հայրենասիրությունը, Հայրենիքի թիկունքն ամուր պահելու պատրաստակամությունը:
Հարցուպատասխանից հետո արիտունցիներն այցելեցին թիվ N զորամաս և ծանոթացան բանակի առօրյային, ճաշակեցին զինվորական կերակուրները:

Participants of 5th stage of “Ari Tun” Program visit the RA Ministry of Defense
The participants of the 5th stage of the “Ari Tun” Program of the RA Ministry of Diaspora were hosted at the RA Ministry of Defense.
Cordially greeting the participants visiting Armenia, RA Minister of Defense Seyran Ohanyan attached importance to such meetings, which help Diaspora Armenian youth learn about the history of the Armenian army and help them receive an education about patriotism. The minister praised the willingness of Diaspora Armenians to help strengthen the Armenian State, keep the spirit of the army high and support the army at difficult moments. The minister talked about the current problems related to the Armenian army and Armenia’s security and mentioned that the Armenian Diaspora’s moral support can play a huge role in the solution to those problems. Seyran Ohanyan touched upon the current developments and particularly said the following: “Let Armenians be rest assured that the Armenian army has ensured and will ensure the peace and security of the Armenian people and our families and relatives.”
Minister of Diaspora Hranush Hakobyan expressed gratitude to Minister of Defense Seyran Ohanyan for the cordial reception and close collaboration, for meeting with the participants of the “Ari Tun” Program for the seventh time and for hosting them at various military units of the Armenian Army. Minister Hranush Hakobyan assured that every meeting and visit to a military unit help reinforce the feeling of patriotism in the souls of Diaspora Armenian youth and make them express the willingness to defend the Homeland.
After a question-and-answer session, the participants of the “Ari Tun” Program visited N military unit where they were introduced to the army’s daily activities and tasted the soldiers’ meals.