Հալեպում խմելու մաքուր ջուր չկա
Սիրիական կառավարական ուժերի ու ընդդիմադիրների միջև ծավալվող ռազմական գործողությունների կիզակետում գտնվող Հալեպ քաղաքում արդեն 3 շաբաթ է, ինչ խմելու մաքուր ջուր չկա:
english.alarabiya.net-ի փոխանցմամբ՝ գրում է Արցախպրեսը, տվյալ իրավիճակի ստեղծման պատճառն այն է, որ քաղաքի միակ ջրամատակարարման պոմպակայանը չի աշխատում: Տեղացիների մի մասի խոսքերով, պոմպակայանը փակվել է վառելիքի բացակայության պաճառով, սակայն բնակիչների մյուս մասի պնդմամբ, այն միտումնավոր փակել են իսլամիստ ընդդիմադիրները:
Աղբյուրը մանրամասնում է, որ անցած 20 օրվա ընթացքում հալեպցիները ստիպված են եղել գնել ցիստերններով բերված չզտած ջուր,որի օգտագործումը բազմաթիվ թունավորումների պատճառ է դարձել: Բացի այդ շատերը ջուր են հանում ջրհորներից, որը ևս անչափ վտանգավոր է առողջության համար:

В Алеппо нет чистой питьевой воды
В городе Алеппо, находящемся в эпицентре противостояния правительственных сил Сирии и оппозиции уже 3 недели нет чистой питьевой воды.
Как сообщает «Арцахпресс» со ссылкой на english.alarabiya.net, причина данной ситуации в том, что единственная насосная станция, обеспечивающая подачу в город воды, не работает. Как утверждают местные жители, она закрыта вследствие отсутствия горючего, другие же говорят, что ее закрыли исламисты-оппозиционеры.
�?сточник передает, что за минувшие 20 дней жители Алеппо вынуждены были покупать привозимую цистернами неочищенную воду, использование которой стало причиной многочисленных отравлений. Кроме того, многие добывают воду из колодцев, что также весьма опасно для здоровья.