Ադրբեջանական կայքը գործընկերներին բռնացրել է հակահայկական քարոզչության մեջ
Ադրբեջանական contact.az լրատվական գործակալությունը բռնացրել է Musavat.com եւ Salamnews գործակալությունների իր գործընկերներին հակահայկական ապատեղեկատվություն տարածելու մեջ։
NEWS.am-ի փոխանցմամբ՝ «Ադրբեջանական մամուլի փչացած հեռախոսը» վերնագրով հոդվածում կայքը  գրում է, որ նախօրեին մի շարք ադրբեջանական լրատվամիջոցներ տեղեկություն էին տարածել այն մասին, թե իբր Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Զաքիր Հասանովը հրամայել է անհապաղ կրակ բացել հակառակորդի դիրքերին ուղղությամբ Հայաստանի ԶՈւ կողմից Ադրբեջանի սահմանամերձ բնակավայրերը գնդակոծելու պատճառով։
«Musavat.com-ը, վկայակոչելով Salamnews-ին, հայտնում էր, որ անցյալ գիշեր հայկական կողմի իրականացրած կրակահերթի պատճառով վիրավորվել են Թովուզի շրջանի Ալիբեյլի գյուղի 3 բնակիչներ՝ 12-ամյա Նարմին Խանբաբաեւան, նրա 8-ամյա եղբայր Թունջայը եւ 44-ամյա Դուրդանա Նագիեւան։
Հայկական կողմի կրակոցներին ի պատասխան՝ Ադրբեջանի պաշտպանության նախարար Հասանովը հրամայել է համարժեք պատասխան տալ, հայտնել էր ԱՊԱ գործակալությունը։ Հատկանշական է, որ ՊՆ-ն այդ կապակցությամբ մեկնաբանություն չէր արել։ ՊՆ-ում այդ հրամանի շուրջ պարզաբանումներ ստանալու փորձերը ոչ մի բանի չհանգեցրին։
Իրավիճակը ավելի հետաքրքրաշարժ դարձավ այն բանից հետո, եր Ադրբեջանի ՆԳՆ-ն իր կայքում տեղադրեց հետեւյալ հայտարարությունը. «Հուլիսի 13-ին Թովուզի շրջանի Ալիբեյլի գյուղում Իսլամ Խանբաբաեւի տանը ընթացող շինարարական աշխատանքների ժամանակ նրա հյուրերից մեկի՝ Բաքվի բնակիչ Թունջայ Խանբաբաեւի ձեռքում խոշոր տրամաչափի փամփուշտ էր պայթել, ինչի պատճառով վիրավորվել էր  նաեւ  նրա քույր Նարմինը եւ ազգականուհի Դուրդանա Նագիեւան»,- գրում է contact.az-ը։

Азербайджанское СМ�? уличило коллег в антиармянской дезинформации
Азербайджанское агентство contact.az уличило коллег из Musavat.com и Salamnews в распространении антиармянской дезинформации.
В заметке под заголовком «�?спорченный телефон азербайджанской прессы» источник сообщает, что накануне ряд азербайджанских СМ�? распространил информацию о том, что «министр обороны Азербайджана Закир Гасанов дал приказ немедленно открывать огонь по населенным пунктам противника в связи с обстрелами со стороны ВС Армении прифронтовых населенных пунктов Азербайджана».
«Так,  сайт Musavat.com со ссылкой на Salamnews, сообщил, что минувшей ночью в результате обстрела с армянской стороны были ранены трое жителей села Алибейли Товузского района. В результате обстрела из крупнокалиберного оружия,  осколками снарядов  ранены 12-летняя Нармин Ханбабаева, ее 8-летний брат Тунджай  и 44-летняя Дурдана Нагиева. Все трое доставлены в районную больницу, их состояние удовлетворительное.
В ответ на обстрелы  армян населенных пунктов Азербайджана, министр обороны Гасанов  приказал  давать адекватный ответ, пишет агентство АПА. Примечательно, что официального сообщения  Минобороны по этому поводу не было. Попытки выяснить в пресс-службе военного ведомства наличие подобного приказа ясность в ситуацию не внесли.
Ситуация стала еще более интересной  после того, как МВД Азербайджана в своей хронике сообщило следующее:  «13 июля в селе Алибейли Товузского района во время строительных работ в доме жителя �?слама Ханбабаева, в руках его гостя, жителя Баку Тунджая Ханбабаева взорвался крупнокалиберный патрон. В результате, ранения получила его сестра – Нармин и их родственница Дурдана Нагиева. Все трое госпитализированы».