– Կիրակի Հայաստան եմ գնում,- ոգևորված ասաց Տաթևը` անսպսելի մտնելով իմ աշխատասենյակ:
Եվ Տաթևը սկսեց հուզմունքով, արցունքոտ աչքերով, բայց ոգևորված հայտնել քիչ առաջ Երևանից ստացած անակնկալ, երջանիկ լուրն ու նրա հետ կապված հուզառատ պատմությունը. «Հորաքրոջս`Հազոյի տղայի թոռն է Թուրքիայից եկել Հայաստան: Հոլանդահայ գործարար Քրիստիանի աջակցությամբ գտել է տատի շիրիմն ու մեզ` իր հարազատներին:
1915 թվականին հորաքույրս ստիպված է եղել Սասունից առանց իր մինուճար տղայի ու հարազատների հեռանալ: Քրդերն անխնա սպանել էին ողջ գերդաստանը` 114 հոգի, այդ թվում նաև իր ամուսնուն… Իսկ իր 5 տարեկան Արտենին ու ամուսնու եղբոր որբ մնացած 9 տարեկան Տիգրանին քուրդ աղան խլում է հորաքրոջս գրկից` դաժանորեն հարվածելով նրա ձեռքերին…
Հազարավոր գաղթականների պես մեծ դժվարությամբ ու վիշտը սրտում գաղթում է Հազոն, գալիս` Հայաստան: Տարիներ հետո Դավթաշենում ամուսնանում է և ունենում ևս մեկ տղա և ինչ-որ կերպ սփոփվում սահմանից այն կողմ` հայրենի օջախում թողած տղայի համար: Բայց դժբախտ կինն այս տղային էլ է կորցնում. նա զոհվում է Հայրենական մեծ պատերազմում: Ծանր վշտից ու ծով արցունքներից կուրացած միայնակ կնոջը հարազատները տանում են իրենց մոտ` Աշնակ, որտեղ և մահանում է 1964 թ-ին` որդիների կարոտը սրտում…
Իր ապրած ողջ տարիներին Արևմտյան Հայաստանում կորցրած տղային գտնելու բոլոր որոնումներն ապարդյուն էին…
…Եվ հանկարծ, մահից ամիսներ առաջ, ասես հրաշքով, Աստծո ողորմությամբ Հազոն Հայաստան վերադարձած Տիգրանից, ով 20 տարեկան հասակում կարողացել էր Սասունից փախչել Սիրիա, տեղեկանում է իր Արտենի մասին: Իմանում, որ իր որբուկին քուրդ աղան որդեգրել է, հետագայում ամուսնացրել իր աղջիկներից մեկի հետ: Արտենն ունեցել է երեք տղա…
Տիգրանի գլուխն անվերջ համբուրելով ու հեծկլտալով` խեղճ կինը մրմնջում է. «Արտենիս հոտն եմ առնում քեզնից , լաոոո՜ …»:
Իսկ Տիգրանի փոխանցած Արտենի լուսանկարը, ինչպես սրբություն, զոհված որդու լուսանկարի հետ միասին` ամեն օր կույր հորաքույրս սեղմում էր կրծքին, համբուրում, շոյում ու արտասվում…
Խեղճ հորաքույրս մի քանի ամսում մոմի պես հալվեց …
Հարազատներն անմիջապես նամակ են ուղարկում Ռաշիդ դարձած իրենց Արտենին, բայց այդպես էլ պատասխան չեն ստանում:
Այժմ չկան նաև Արտենն ու իր երկու տղաները…
Մահից առաջ Արտենն իր երեք տղաներին պատմում է նամակի և իր հայ լինելու մասին: Պատվիրում, որ տղաներն ամուսնանան թեկուզ հավատափոխ, բայց հայ աղջիկների հետ:
Պարզվում է, որ այդ նամակը նա մասունքի պես պահել է. թեև հայերեն է գրված եղել և չի կարողացել կարդալ…
40 տարի անց այդ նամակն Արտենի թոռներից մեկը` Չեթինը, գտնում է մահացած հոր փաստաթղթերի մեջ: Ստամբուլում տալիս է թարգմանելու, հետո գալիս է Հայաստան` տատիկի շիրիմն ու բարեկամներին գտնելու հույսով:
Աշնակում` Գևորգ Չաուշի թանգարանի մոտ, Հազոյի 33-ամյա ծոռն իր ոտքերի տակ ինչ-որ անբնական ու հաճելի ջերմություն է զգում: Այդ մասին պատմում է ծնունդով սասունցի Քրիստիանին, ով վերջերս է տեղափոխվել Հայաստան: Նրանք դժվարությամբ, հարց ու փորձ անելով` պարզում են, որ թանգարանից քիչ հեռու գտնվող գերեզմանատանն է գտնվում նաև Չեթինի տատիկի` Հազոյի շիրիմը: Երակներում հոսող հայի արյունն ու հոգու կանչը, Քրիստիանի ցուցաբերած աջակցությունն օգնում են գտնելու իր նախնիներին…
Ուրախացած Չեթինը վերադառնում է Սասուն` իր հետ տանելով Հազոյի գերեզմանից մի բուռ հող` լցնելու ողջ կյանքում մայրական գգվանքին ու տեսքին կարոտ մնացած որդու գերեզմանին…
Մարտի 29-ին Երևանում պետք է հանդիպենք ես և գտնված բարեկամս` Չեթինը: Այդ հանդիպմանը մեծ անհամբերությամբ ու հուզմունքով եմ սպասում…
…Ա՜յ այսպես, մեկիկ-մեկիկ հայտնվում են հայի ծիլերը…»,- հաղթական տոնով ասաց Տաթևն ու գնաց` ուրախ լուրը հայտնելու մյուս գործընկերներին, ծանոթներին, հարազատներին, ողջ աշխարհին…
Տաթևի և իր վերագտած բարեկամի`Չեթինի հանդիպումը, անկասկած, կայացավ պայմանավորված օրը: Նրանք Նաիրի Հոխիկյանի «Վրադարձի ժամանակը» ֆիլմի նկարահանող խմբի հետ միասին մեկնեցին Արևմտյան Հայաստան և իրականացրին իրենց նախնիների վաղեմի երազանքը` տեսնելու Հող-Հայրենին:
Ապրիլի 24-ին Չեթինն իր բարեկամների հետ նորից Սասունից գալիս է Հայաստան` մասնակցելու Հայոց ցեղասպանության ողբերգական տարելիցին նվիրված արարողություններին և իր հարգանքի տուրքը մատուցելու 1,5 միլիոն անմեղ զոհերի հիշատակին:
…Որքա՜ն հազոներ ու արտեններ ակամայից արժանացան այսպիսի դաժան ու ողբերգական բախտի ու կյանքի, բայց որքա՜ն չեթիններ էլ դեռ կվերադառնան գիրկը` իրենց Մոր…

– В воскресенье еду в Армения, – воодушевленно сказала Татев, неожиданно войдя в мой кабинет.
�? Татев начала взволнованно, с заплаканными глазами, но воодушевленно сообщать недавно полученную из Еревана счастливую весть и связанную с ней волнующую историю: «Внук сына тетушки, Азо, приехал из Турции в Армению. При содействии голландского армянина, предпринимателя Кристиана нашел могилу бабушки и нас, своих родных.
В 1915 году тетушка вынуждена была покинуть Сасун без единственного своего сына и родственников. Курды безжалостно истребили всю семью, 114 человек, в том числе ее мужа. А 5-летнего Артена и оставшегося сиротой племянника мужа 9-летнего Тиграна курдский ага отобрал у тетушки, жестоко ударяя ее по рукам…
Как и тысячи беженцев, с большим трудом и скорбью в сердце Азо добирается до Армении. Спустя годы в Давташене выходит замуж, рожает еще одного сына и как-то утешается, постоянно думая об оставленном по ту сторону границы сыне. Но несчастная женщина теряет и этого сына – он погиб во время Великой Отечественной войны. Ослепшую от тяжелого горя и пролитых слез одинокую женщину родственники увозят в Ашнак, где она и скончалась в 1964 году, с тоской по сыновьям в сердце…
Поиски пропавшего в Западной Армении сына, которые она вела все прожитые годы, были безрезультатны…
…�? вдруг, за несколько месяцев до ее кончины, будто чудом, Азо у вернувшегося в Армению Тиграна, который в 20-летнем возрасте сумел сбежать из Сасуна в Сирию, узнает о своем Артене. Узнает, что ее сиротку курдский ага усыновил, впоследствии поженил на одной из своих дочерей. У Артема родились три сына…
Постоянно целуя голову Тиграна и всхлипывая, бедная женщина шептала: «От тебя запахом Артена веет, лао…»
А переданную Тиграном фотографию Артена, словно святыню, вместе с фотографией погибшего сына слепая тетушка каждый день прижимала к сердцу, целовала и плакала…
Бедная тетушка за несколько месяцев растаяла, словно свеча…
Родственники сразу же написали письмо ставшему Рашидом их Артену, но ответа так и не получили.
Ныне нет уже и Артена, и двух его сыновей…
Перед кончиной Артен рассказывает трем своим сыновьям о письме и о том, что он армянин. Наказывает, чтобы сыновья женились пусть даже на сменивших веру, но армянках.
Выясняется, что это письмо он берег как святыню, хотя и не смог прочитать – оно было написано на армянском.
Спустя 40 лет один из внуков Артена, Четин, находит среди документов скончавшегося отца. Дает перевести в Стамбуле, потом приезжает в Армению в надежде разыскать могилу бабушки и родственников.
В Ашнаке, около музея Геворга Чауша, 33-летний правнук Азо чувствует под ногами какую-то неестественную и приятную теплоту. Об этом он рассказал выходцу из Сасуна Кристиану, который недавно переехал в Армению. Они с трудом, расспрашивая, выясняют, что могила прабабушки Четина, Азо, находится на кладбище неподалеку от музея. Армянская кровь, текущая в жилах и зов души, оказанное Кристианом содействие помогают ему найти своих предков…
Обрадованный Четин возвращается в Сасун, увозя с собой горсть земли с могилы Асо, чтобы положить на могилу деда, всю жизнь лишенного материнской ласки.
29 марта в Ереване мы должны встретиться с найденным родственником Четином. Это встречи я жду с большим нетерпением и волнением…
…Вот так, по одному, появляются ростки армян…», – победным тоном произнесла Татев и ушла, чтобы сообщить радостную весть другим нашим коллегам, знакомым, родным, всему миру…
Встреча Татев с новообретенным родственником, несомненно, состоялась в условленный день. Вместе со съемочной группой фильма Наири Охикяна «Время возвращения» отправились в Западную Армению и осуществили давнюю мечту своих предков – увидеть родную землю.
24 апреля Четин со своими родственниками вновь приезжает из Сасуна в Армению, чтобы участвовать в церемониях, посвященных годовщине Геноцида армян, и воздать дань уважения памяти полутора миллионов невинных жертв.
На долю скольких азо и артенов выпала столь жестокая и трагичная судьба, но и сколько четинов еще возвратятся в объятия Матери…