«Հայրենիքի հողն Աստվածային բարիք է, և մենք այդ բարիքի պահապաններն ենք». Գևորգ Հաջյան
Իմ զրուցակիցը հայրենադարձ երգիչ Գևորգ Հաջյանն է, ով տարիներ շարունակ միշտ ներկա է եղել ՀՀ սփյուռքի նախարարության կազմակերպած գրեթե բոլոր միջոցառումներին և հնչեցրել Կոմիտասի՝ ժողովրդական զուլալ աղբյուրներից բխող երգերը: Հայրենադարձության և երգի թեմաների շուրջ էլ ծավալվեց մեր զրույցը:
–  Ինչպե՞ս կատարվեց Ձեր հայրենադարձությունը. Ձեզ որևէ մեկն ուղղորդե՞ց, թե՞ որոշումն ու կամքը Ձերն էր և Ձեր ընտանիքինը:
–  Շնորհակալ եմ ինձ այս հնարավորությունն ընձեռելու համար: Մանկությունից մենք ձգտում ենք ունեցել դեպի Հայաստան, դեպի երազների երկիր: Ես մուսալեռցու թոռ եմ և միշտ մեծ ցավ եմ ապրել, երբ իմ պապուկս, մեծ հայրիկս, մեծ մայրիկս պատմել են տեղահանության, 1915թ. ահասարսուռ ոճրագործության մասին: Հատկապես մեծ մայրս միշտ ասում էր. «Երանի այդ նավն ընկղմվեր, և մենք չհասնեինք այս արաբական ափերը, լավ էր մնայինք ծովի հատակում, քան թե տեղահանվեինք մեր դրախտավայր Մուսալեռից»: Ինչպես գիտեք, Այնճարն այսօր զուտ հայկական բնակչությամբ, հայահոծ քաղաք է. ես ծնվել, մեծացել եմ այնտեղ, ուր պահպանվել են հայկական բոլոր ավանդույթները: Կազմավորվելով այնտեղ՝ հողի կանչը, տնից, արմատներից պոկված լինելու այդ ցավն ինձ բերեց այն եզրակացության, թե մենք՝ արևմտահայերիս ժառանգները, մեր հողի վրա վերստին ծլարձակելով պետք է հզորացնենք ունեցածը և ոչ թե շարունակ տառապենք կորցրածի ու անցյալի դաժան հիշողություններից… Այսօր մենք պետք է հավաքվենք ազատ, անկախ Հայաստանում, մեր նախնիների ցավն ամոքենք՝ կառուցելով, շենացնելով, հզորացնելով մեր Հայրենիքը, միշտ մեր մեջ պահելով այն հավատն ու կամքը, որ պետք է վերատիրանանք Արևմտյան Հայաստանին և իրականություն դարձնենք ազատ, անկախ ու Միացյալ Հայաստանի գաղափարը: Շատ կարևոր է այն փաստը, որ մենք ընտանիքով ենք հայրենադարձվել՝ ես, կինս ու տղաս, ով այսօր սովորում է Երևանի Կոմիտասի անվան պետական կոնսերվատորիայում: Կնոջս՝ Ֆրիդա Հաջյանի ծնողներն ու իմ հայրիկը հավերժության մեջ են, մայրս, փառք Աստծո,  ողջ է և ապրում է Լիբանանում, այնտեղ են նաև մեր քույրերն ու եղբայրները: Հայաստան առաջին անգամ ոտք ենք դրել 1998-ին, իսկ 2005-ին տեղափոխվեցինք մշտական բնակության:
–  1998-ին եկել էիք համոզվելու, թե արդյոք կկարողանա՞ք ապրել Հայաստանում…
–  Չէ՜, մենք չէինք եկել ուսումնասիրելու, համոզվելու, թե արդյոք կկարողանա՞նք ապրել Հայաստանում: Մենք երբեք չենք մտածել նախօրոք գալ Հայրենիք, աշխատանք փնտրել, տնտղել պայմանները. մեր պարագայում ավելի շատ խենթությունն էր առաջնորդողը, Հայրենիք երևույթի, եղելության հանդեպ ունեցած սերն ու երազանքը: 10 տարի է, ինչ Հայաստանի մշտական բնակիչներ ենք և Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիներ՝ արդեն 5 տարի: Երբ ես Հայաստանի Հանրապետության քաղաքացիություն ստանալու երդումը պետք է տայի, ՀՀ սփյուռքի նախարարությունից ինձ զանգահարեցին և ասացին, որ ֆիլմ են նկարում, ուր կցանկանային նաև իմ կյանքի այդ կարևոր փաստը՝ երդման արարողությունը նկարահանել, և ես սիրով մասնակցեցի ֆիլմի նկարահանմանն ու ընթացքում երգեցի Կոմիտասի «Հայաստան, երկիր դրախտավայր»-ը. շատ հուզիչ էր իրողությունը: Մենք պետք է պայքարենք, որպեսզի մեր ջանասիրությամբ բոլոր նահատակների արյան կաթիլների վրա Հայրենիքի նկատմամբ մեր բծախնդրությունն ավելացնելով, իսկապես, ունենանք այդ Երկիր-դրախտավայրը:
–  Պարո՛ն Հաջյան, տեղյակ եմ, որ մինչև Հայաստան տեղափոխվելը դուք 10 տարի ապրել եք Քուվեյթում. ի՞նչ տվեցին ձեզ այնտեղ ապրած տարիները, դուք այնտեղ ամբարում էիք ձեր կարո՞տը, թե՞ փորձում էիք կենցաղավարության, մասնագիտական կայացման, ինքնահաստատման կայուն հիմքեր ապահովել:
–  Այդ 10 տարիները տիկնոջս և ինձ համար փորձությունների տարիներ էին. մենք ընդամենը 23-24 տարեկան էինք, մեր զավակը նոր էր ծնվել: Մենք կենցաղավարելու պայմաններ չունեինք: Տեղի Ազգային վարժարանից այնտեղ դասավանդելու հրավեր էինք ստացել: Երկու տարով պայմանագիր ունեինք, որը երկարեց ու ձգվեց մինչև 10 տարի: Այո՛, դրանք ինքնահաստատման և մասնագիտական կայացման տարիներ էին: Մենք մի միջավայրում էինք, ուր՝ դպրոցում, եկեղեցում, ընտանիքներում, միութենական կյանքում, առօրյայում պետք է շարունակ արթուն պահվեր հայապահպանության կայծը: Դպրոցի տնօրինությունը ցանկություն ուներ, որ ևս 2 տարի մնայինք, որովհետև դեռևս իրականացվելիք ծրագրեր կային, սակայն մենք արդեն որոշում էինք կայացրել: Դժբախտաբար, Հայաստանի ժխտական, բացասական երևույթների մասին դրսում ավելի շատ է բարձրաձայնվում, Հայաստանի լրատվամիջոցներով ավելի շատ սպանությունների, սոցիալական այլևայլ խնդիրների, աղքատության մասին ավելի շատ է խոսվում, քան՝ ձեռքբերումների, հաղթանակների, շինարարությունների… Մարդու տեսակն էլ բացասականը շատ ավելի արագ է կլանում: Կային մարդիկ, ովքեր զարմացել էին՝ իմանալով Հայրենիք գալու մեր մտադրության մասին: Իհարկե, եղան նաև շատ բարի ու ազնիվ ընկերներ, ովքեր ողջունեցին մեր հայրենադարձվելու որոշումը:
–  Ձեր պատկերացարած Հայաստանը, հայը, նմա՞ն են արդյոք ձեր երազի Հայաստանին:
–  Ես չեմ վարանի ասել, որ միշտ հայի մոդելի փնտրտուքների մեջ եմ: Որպես արևմտահայերի ժառանգներ՝ մենք Սիրիայում, Լիբանանում միշտ դաստիարակվել ենք հայրենասիրությամբ: Դպրոցը, արվեստը, մշակույթը ազգային հնոցներ էին մեր կյանքում. մենք այդ ոգեղենությամբ էինք դաստիարակվել ու ամրացել: Իհարկե, երբ եկանք Հայաստան, անշուշտ, բախվեցին մեր երազանքների, մեր պատկերացրած Հայաստանն ու իրական Հայաստանը: Սակայն դա չի նշանակում, որ քո երազանքի Հայաստանը չգտնելով, պետք է փախչես, հակառակը՝ պետք է ձեռք ձեռքի տալ, քրտինք թափել և ստեղծել, կառուցել, հզորացնել ու շենացնել այս նվիրական հողը: Բոլորս անցողիկ ենք, պետք է հողի մասին մտածել, մտածել, թե ինչպես և ինչ ենք ժառանգություն թողնելու եկող սերունդներին:
–  Խոսենք Գևորգ Հաջյան երգչի մասին. որտեղի՞ց են Ձեր երաժշտական ակունքները:
–  Մայրիկս, հայրիկս, քեռիներս ի վերուստ օժտված էին գեղեցիկ ձայնով: Այդ շնորհը, հավանաբար, ամենից շատ ինձ է փոխանցվել: Այնճարում ապրող միջնեկ քույրս էլ է երգում, իսկ փոքր քույրս երգում է միայն ընկերական միջավայրում, եղբայրս սկսել է երգեր գրել: Մասնագիտական կրթություն այդ առումով միայն ես եմ ստացել: Հիշում եմ, երբ մայրս ձեռագործ էր անում, ինձ կանչում էր իր մոտ ու հայրենասիրական երգեր էր սովորեցնում: Դպրոցական հանդեսների ժամանակ դեռ մանկուց սկսել եմ երգել, արժանացել ծափահարությունների ու դրվատանքի: Սկզբում կրթություն ստանալով Մեծի Տանն Կիլիկիոյ Կաթողիկոսության դպրեվանքում՝ այնտեղ սովորեցի հայկական հոգևոր շարականները, ժողովրդական երգերը: Ունեցա հրաշալի ուսուցիչներ՝ պարոն Գևորգ Գանտահարյանը, ով մեր երգչախմբի ղեկավարն էր և հոգևոր երաժշտության պատասխանատու Զարեհ արքեպիսկոպոս Ազնավուրյանը. երկուսն էլ երջանկահիշատակ են: Այդ մեծերի շնորհիվ սովորում էինք երգը կատարել բծախնդրությամբ, հոգով, նվիրումով, ստեղծագործաբար: Ավարտելով Դպրեվանքի 8-ամյա ծրագիրը՝ դարձա Լիբանանի համազգային շրջանային վարչության Բարսեղ Կանաչյանի անվան երաժշտական քոլեջի սան: 1992-ի վերջերն էր, երբ առաջին անգամ նորանկախ Հայաստանից արվեստագետների առաջին հոսքը եկավ Լիբանան. նրանք դասախոսում էին երգարվեստ, նկարչություն, քանդակագործություն: Հրավիրված էր նաև Հարություն Թոփիկյանը՝ ղեկավարելու «Գուսան» երգչախումբը: Կանաչյանի անվան քոլեջում ստեղծվեց խմբավարական դասարան, և մենք երեք ընկերներով դարձանք Թոփիկյանի խմբավարական դասարանի առաջին ուսանողները: Դժբախտաբար, դա տևեց 2-3 տարի, մենք էլ մեկնեցինք Քուվեյթ: Հետագայում, Հայաստան գալով, տիկինս դարձավ ԵՊՀ-ի մագիստրատուրայի ուսանող, ես էլ՝ Կոմիտասի անվան պետական կոսներվատորիայի ուսանող: Կոնսերվատորիայում խմբավարական բաժնում եմ սովորել և ունեի հրաշալի ուսուցիչ՝ Իվան Վարդանյանը: Այդ տարիներին նաև վարպետության դասեր եմ առել համաշխարհային բեմերի զարդ, օպերային հանրահռչակ երգիչ Բարսեղ Թումանյանի մոտ:
–  Ավարտելուց հետո աշխատե՞լ եք Ձեր մասնագիտությամբ, դասավանդե՞լ եք որևէ տեղ:
–  Ես ավելի շատ համերգային շրջագայություններով եմ զբաղված: Երգիչը բեմերում է կայանում: Երգիչ լինելն անհատականություն է. չորս հոգով մի քանդակ անել չի լինի, ամեն մի երգն էլ մի քանդակ է:
–  Ո՞վ է Հայաստանում կամ որևէ երկրում համերգներ կազմակերպելու համար Ձեզ աջակցում:
–  Իմ ամեն մի ծրագրի համար տարբեր բարերարներ գտնվեցին, բայց արտերկրում իմ հրապարակային ելույթների, վարպետության դասեր առնելու հարցում ամենամեծ ներդրումն ունեցավ «Փյունիկ» մարդկային ռեսուրսների զարգացման համահայկական հիմնադրամը: Իմ ծրագրերին շատ են աջակցում ՀՀ սփյուռքի, Պաշտպանության նախարարությունները, Նյու Յորքի Սուրբ Լուսավորիչ Մայր տաճարի հոգևոր հովիվ Գրիգոր Լաքիսյանն է ինձ նաև աջակցում, ով ամեն տարի մեկ ամսով և ավելի, ինձ հրավիրում է՝ ղեկավարելու տեղի երգչախումբը, համերգներ տալու, ինչպես նաև աջակցում են ընկերներս:
–  Ինչպե՞ս դարձաք Սփյուռքի նախարարության մի մասնիկը. ինքնե՞րդ բախեցիք դռները, թե՞ Ձեզ գտան ու հրավիրեցին:
–  Երբ Քուվեյթում էի (երևի 2003 թվականն էր) ՀՀ ազգային ժողովի պատվիրակությունն էր եկել, որի կազմում էր նաև պատգամավոր, այսօրվա Սփյուռքի նախարար տիկի Հրանուշ Հակոբյանը: Այդ տարիներին ես տեղի Ազգային առաջնորդարանի դիվանապետն էի: ՀՀ ազգային ժողովի պատվիրակությունն այցելեց մեր եկեղեցի, հետո նաև զրույց ունեցանք. տիկին Հրանուշ Հակոբյանին ասացի, որ Հայաստան գալու մտադրություն ունենք, նա ինձ քաջալերեց: ՀՀ սփյուռքի նախարարության ստեղծման օրվանից դարձել եմ նրա մի մասնիկը: Ես հավատում եմ, որ այդ նախարարությունը պիտի դառնա Հայաստանի իրական դիմագիծը: Նախարարության հետ իմ համագործակցությունը շատ ջերմ է: Ինձ հանձնարարված ամեն մի գործ ես համարում եմ պետական կարևոր գործուղում և կատարում եմ ամենայն պատասխանատվությամբ: Այդպիսի մի կարևոր գործուղում էր Ավստրալիայի Սիդնեյ քաղաքում Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված համերգային ծրագրին իմ մասնակցությունը: ՀՀ սփյուռքի նախարարությունն ինձ գործուղեց այնտեղ՝ հանդես գալու հայ համայնքում: Ինձ հետ էր նաև ԱԺ պատգամավոր և ՀՀ վաստակավոր արտիստուհի, երգչուհի Շուշան Պետրոսյանը: Երեք շաբաթում 4 համերգ տվեցինք. համերգների ընթացքում ես չէի կարող չարտահայտվել ու չբարձրաձայնել՝ եկե՛ք Հայաստան, զորացրեք Հայաստանը: ՀՀ սփյուռքի նախարարությունն ինձ համար ընտանիք է, և ես այդ ընտանիքի մի մասն եմ:
–  Ձեր հայրենանվեր գործունեության համար որևէ պարգևատրման արժանացե՞լ եք:
–  Այո՛, ՀՀ սփյուռքի նախարարության կողմից արժանացել եմ «Կոմիտաս» ոսկե մեդալին, որը շատ պարտավորեցնող է. այն ոչ թե հպարտություն է միայն, այլև իմ ընտրած ճանապարհից չշեղվելու մի փարոս: Ինձ համար պատիվ էր նույն բեմում պարգևատրվել Հովհաննես Չեքիջյանի և Տիգրան Մանսուրյանի նման մեծությունների կողքին: Դա ազգային դիմագիծ ներկայացնող ծրագրի, միջոցառման հրաշալի մի դրվագ էր՝ պարուրված Կոմիտասի շնչով, որը, կարծում եմ, կարելի է ցուցադրել հեռուստատեսությամբ, «Հայերն այսօր»-ի կայք-էջում: Այդ միջոցառմանը բոլոր համայնքներից երգիչներ, երաժիշտներ էին հրավիրված, Կոմիտասի ոգին էր թևածում, կոմիտասացանք այդ օրը:
–  Պարո՛ն Հաջյան, շատ խոսեցինք երգից, բայց ես այդպես էլ չիմացա, թե որն է Ձեր սիրելի երգը՝ երգ, որ միշտ Ձեր հոգու խորքում է, հիշողություններում, շուրթերին…
–  Խորհրդավոր հարցում է, որի պատասխանը կտամ հետևյալ ձևով՝ ես, հավանաբար, աչքերս փակելու ժամանակ միայն կհասնեմ եզրակացության, թե որն էր իմ շատ սիրած երգը: Եթե ակունքների մասին խոսեմ, այնտեղ ամեն ինչ զուլալ է. տարբերություն չկա «Շողեր ջան» է, թե՝ «Անտունի»: Սրանք Կոմիտասից ժառանգած գոհարներ են, իսկ մաշտոցյան ապաշխարության շարականները հզոր փաստն են այն բանի, որ մինչև ժողովուրդների, ազգերի քրիստոնյա դառնալը՝ Հայաստանն ընդունել էր քրիստոնեությունը, Մաշտոցը ստեղծել էր հայոց գրերը և այդ շարականները: Դեռ չկար այսօրվա կաթոլիկ աշխարհը և ոչ էլ նրանց հոգևոր երգերը, բայց Մաշտոցն արդեն ուներ աշխարհի առաջին հիմնաքարը դնող ապաշխարության շարականները, որոնք, իմ կարծիքով, ոչ միայն հայ առաքելական եկեղեցու, այլև քրիստոնեական ընդհանրական եկեղեցու հիմքն են կազմում: Որպես երգչի՝ իմ մեջ դեռ ավարտված չէ այն հանքահետազոտությունը, որը դեռ ինձ պիտի հասցնի հնագույնին:
–  Մայր, մանկություն, երգ համատեքստում ո՞ր երգն եք ամենից շատ հիշում:
–  «Արև ծագեց» Համազասպի երգը. սա ազատագրական պայքարի երգերից է: Երգն սկսվում է արևով, որը հայ ժողովրդի խորհրդանիշն է, մենք արևորդիներ ենք, կրակածին, դա մեր նախաստեղծ լինելու մասին  ևս մեկ փաստ է:
–  Եթե Դուք Հայաստան այցելած սփյուռքահայ հյուր լինեիք, ես կհարցնեի՝ ի՞նչ է Հայրենիքը Ձեզ համար և կակնկալեի երազային, կարոտաբաղձ մի պատասխան, սակայն Դուք արդեն 10 տարի Հայաստանի բնակիչ ու քաղաքացի եք և այս հարցին ավելի իրատեսական պատասխան գուցե տաք:
–  Իմ Հայրենիքն իմ հողն է, որն ինձ համար սրբության տաճար է: Հայրենիքի հողն Աստվածային բարիք է, և մենք այդ բարիքի պահապաններն ենք: Որքան Հայրենիքի պաշտպանները, բնակիչները շատ լինեն, այնքան Հայրենիքի հավերժացման բեռը թեթև կլինի: Հայրենիքն իմ աչքի լույսն է:
–  Շնորհակալությո՛ւն, հետաքրքիր ու բովանդակալից զրույցի համար, որի ընթացքում  հայրենադարձված  Գևորգ  Հաջյան  երգիչն  ու  հայրնեասերն  ինձ համար բացահայտվեց ավելի գունեղ նրբերանգներով:

Kevork Hadjian: “The land of the Homeland is a divine good, and we are the defenders of that good”
My interlocutor is repatriate singer Kevork Hadjian, who has always attended almost all the events organized by the RA Ministry of Diaspora and has performed the purely folk songs of Komitas. Our interview was devoted to repatriation and the topics of his songs.
Hayern Aysor: How was it that you repatriated? Did anyone guide you, or was it the will and decision of you and your family?
Kevork Hadjian: Thank you for providing me with this opportunity.
We had always had the aspiration to visit Armenia, the land of our dreams. I am the grandson of an Armenian from Musaler. I always felt pain when I heard my grandparents talk about the deportations and the horrible tragedy of 1915. My grandmother would always say, ��?If only that ship sunk and we didn’t reach these Arab coasts, it would be better if we stayed at the bottom of the sea than be deported from our heavenly Musaler’. As you know, Anjar is currently a purely Armenian-populated city. I was born and raised in Anjar where the Armenians have preserved all the national traditions. After settling there, it was the calling of the land and the pain of being far from my home and roots that made me conclude that we the inheritors of Western Armenians must return to our land and add to what we already have instead of suffering from the memories of our past and what we lost…
Today, we need to come together in the free and independent Armenia, mitigate the pain of our ancestors by building and reinforcing our Homeland, keeping our will and faith so that we can regain Western Armenia and turn the idea of a free, independent and United Armenia into a reality. What’s very important is the fact that I have repatriated with my family, including my wife and my son, who is currently studying at Yerevan Komitas State Conservatory. My wife, Frida Hadjian’s parents and my father have passed away. Thank God, my mother is with us and lives in Lebanon along with our brothers and sisters. We first set foot in Armenia in 1998, and we moved in 2005.
Hayern Aysor: Did you come in 1998 to become convinced that you could live in Armenia?
K. H.: No, we hadn’t come to examine or become convinced. We had never thought of coming to the Homeland, finding a job and creating conditions. In our case, what guided us was doing something crazy, as well as the love for and dream of the Homeland as a phenomenon and as something that exists. We have been living in Armenia for 10 years and have been citizens of the Republic of Armenia for 5 years now. When I had to take an oath to acquire citizenship of the Republic of Armenia, I received a call from the RA Ministry of Diaspora telling me that the RA Ministry of Diaspora was making a film and would like to tape the oath ceremony, and I participated in the taping with pleasure and performed Komitas’s song “Armenia, Heavenly Land”. It was very emotional. We need to struggle so that, by being meticulous towards the Homeland after all the blood that our martyrs shed, we can truly have the heavenly land.
Hayern Aysor: Mr. Hadjian, I know that you had lived in Kuwait for 10 years before moving to Armenia. What did you get out of those 10 years? Were you feeling the longing more and more, or were you trying to lay strong foundations for living, growing as a professional and becoming self-established?
K. H.: My wife and I underwent many trials and tribulations during those ten years. We were only 23-24 years old, and our son had just been born. We didn’t have any living conditions. We had received an invitation to teach at the Armenian National School of Kuwait. We had a two-year contract that was extended to ten years. Yes, those were years during which we became self-established and grew professionally. We were in an environment where the Armenian identity needed to be preserved at school, in church, in families, in community life and in daily life. The school administration wanted us to stay for another two years because there were still many programs to be carried out, but we had already made our decision.
Unfortunately, Armenians abroad talk more about the negative phenomena in Armenia. Armenian presses talk more about murders, poverty and social issues more than about the country’s victories and achievements and the construction projects…People understand the negative information more quickly. There were people who were amazed when they found out that we were going to move to the Homeland. Of course, there were also many kind and sincere friends who welcomed our decision to repatriate.
Hayern Aysor: Do you see the Armenia and the Armenians of your dreams today?
K. H.: I won’t think twice and will say that I’m always in search of the “model” of an Armenian. As inheritors of Western Armenians, we have always been raised with the feeling of patriotism in Syria and Lebanon. The school, arts and culture were what kept the nation alive in our lives, and we grew up and were educated with that spirit. Of course, when we came to Armenia, the Armenia we had dreamed of and the real Armenia clashed. However, this doesn’t mean that we had to escape because we didn’t see the Armenia of our dreams. On the contrary, we need to unite, work hard and create, build and reinforce this cherished land. We’re all going to die someday. We need to think about the land. We need to think about what legacy we will leave for the generations and how we have to do that.
Hayern Aysor: Let’s talk about Kevork Hadjian the singer. When did you start singing?
K. H.: My parents and uncles had beautiful voices that were God-given. I probably inherited it from them. My younger sister, who lives in Anjar, also sings. My little sister only sings when she’s with her friends, and my brother has just started writing songs. I’m the only one who received a professional education. I remember when my mom would call me and teach me patriotic songs while making handmade items. I have been singing since I was a child. I would sing at school events and would receive warm rounds of applause. I started attending the Dprevank School of the Catholicosate of the Great House of Cilicia where I learned Armenian psalms and folk songs. I had wonderful teachers like the late Mr. Kevork Kantaharian, who was our choirmaster, and the late Archbishop Zareh Aznavourian, who taught us spiritual songs. Those great Armenians helped me perform songs with spirit, dedication and meticulously. After graduating from the 8th grade at Dprevank, I continued my studies at the Barsegh Kanachyan Musical College of Hamazkayin Armenian Educational and Cultural Society Lebanon Regional Committee. In late 1992, the first group of artists from the newly independent Armenia arrived in Lebanon to give lectures devoted to song, painting and sculpting. Harutyun Topikyan was also invited to direct the Gusan Choir. The Kanachyan Musical College opened a classroom for the choir, and my three friends and I became the first students. Unfortunately, it only lasted two or three years, after which we left for Kuwait. Later, when I came to Armenia, my wife began her studies to obtain her Master’s degree at Yerevan State University, and I began to study at Yerevan Komitas State Conservatory. I studied in the Department of Choirs and had a wonderful teacher by the name of Ivan Vardanyan. During my years of study, I participated in master classes hosted by the décor of stages around the world, famous singer Barsegh Tumanyan.
Hayern Aysor: Did you work by your profession after graduation? Have you taught anywhere?
K. H.: I’m mainly involved in giving concerts. A singer grows when he or she performs on stage. A singer is an individual. You can’t sculpt with four people. Every song is like a sculpture.
Hayern Aysor: Who helps you organize concerts in Armenia or abroad?
K. H.: I have found sponsors for my concerts, but the “Pyunik” Pan-Armenian Human Resources Development Foundation has made the greatest contribution by helping me give public speeches and host master classes abroad. The RA Ministries of Diaspora and Defense and pastor of the St. Gregory the Illuminator Armenian Church of New York Grigor Lakisian, also provide their support. Grigor Lakisian invites me to New York to direct the local choir and give concerts every year. My friends also provide their support.
Hayern Aysor: How did you become a part of the Ministry of Diaspora? Did you address the ministry, or did the ministry find you?
K. H.: When I was in Kuwait circa 2003, a delegation of the RA National Assembly arrived in Kuwait, and one of the delegates was Member of Parliament and current Minister of Diaspora, Mrs. Hranush Hakobyan. At the time, I was the head of the divan of the local Armenian Prelacy. The delegates visited our local church, after which we had a conversation. I told Mrs. Hranush Hakobyan that my family and I were planning on moving to Armenia, and she encouraged me. I have become a part of the RA Ministry of Diaspora since then. I believe the Ministry of Diaspora will become the real image of Armenia. I have very cordial ties with the ministry. I consider every assigned task a major government-funded business trip and complete it with a high sense of responsibility. One of those “business trips” was the concert dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide in Sydney, Australia. The RA Ministry of Diaspora sent me to Sydney to perform for the Armenian community. I was joined by Deputy of the National Assembly, Merited Artist of the Republic of Armenia and singer Shushan Petrosyan. We gave four concerts in three weeks. During the concerts, I had to speak out and tell the Armenians to come to Armenia and help make it a strong country. The RA Ministry of Diaspora is like a family for me, and I’m a part of that family.
Hayern Aysor: Have you ever received any award for your pro-national activities?
K. H.: Yes, I have received the Komitas Medal of the RA Ministry of Diaspora, which is very binding. It not only makes me proud, but also serves as a lighthouse on my path. It was a great honor for me to receive the award on the same stage with Ohannes Chekidjian and Tigran Mansurian. It was like a program presenting the national image and a wonderful episode filled with the breath of Komitas. I think it can be shown on television or posted on the Hayern Aysor electronic newspaper. There were singers and musicians from all communities. The spirit of Komitas was in the air. We all became like Komitas on that day.
Hayern Aysor: Mr. Hadjian, you talked about singing, but I didn’t get to know what your favorite song is, a song that is in the depths of your soul, in your memories and a song that you always sing…
K. H.: It’s symbolic. Only when I close my eyes do I realize what my favorite song is. If I talk about the origins, everything is pure. It doesn’t matter if it’s the song “Shogher Jan” or “Antuni”. These are the pearls inherited from Komitas, and the psalms of Mashtots clearly go to show that Armenia had adopted Christianity before peoples and nations became Christians and before Mashtots had created the Armenian alphabet and psalms. The Catholic world and Catholic spiritual songs didn’t exist, but Mashtots already had the psalms of repentance that laid the first foundation. They were psalms that I think lay the foundation for not only the Armenian Apostolic Church, but also the Christian Church. As a singer, I still haven’t examined the past.
Hayern Aysor: Which song do you remember the most in the context of mothers, childhood and songs?
K. H.: Hamazasp’s song “Arev Tsagets” (The Sun Rose). This is one of the songs of the national liberation struggle. The song starts with the word “sun”, which is the symbol of the Armenian people. We are the sons of the Sun. It also goes to show the fact that we Armenians are primordial.
Hayern Aysor: If you were a Diaspora Armenian visiting Armenia, I would ask you what the homeland means to you and would expect an answer in which you would talk about your dreams and longing. However, you have been living in Armenia for the past 10 years and are a citizen of the country. Perhaps you can give me a more realistic answer.
K. H.: My Homeland is my land, which is like a sacred temple for me. The land of the Homeland is a divine good, and we Armenians are the ones who preserve that good. The more defenders of the Homeland and the more residents there are, the lighter the burden of the Homeland to remain eternal will be. The Homeland is the light in my eyes.
Hayern Aysor: Thank you for this interesting and meaningful conversation during which I rediscovered repatriate Kevork Hadjian the singer and the patriot in a new way.