«Հրաշագործ Տիգրան Համասյանը երաժշտությունը կիրառում է դիմացինի հոգին լվանալու համար». թուրքական Radikal-ի անդրադարձը
Հայ անվանի դաշնակահար Տիգրան Համասյանը շարունակում է իր «Լույս ի լուսո» խորագիրը կրող համերգաշարը՝ ելույթներով հանդես գալով Թուրքիայի տարբեր քաղաքներում: Հունիսի 30-ին Հայաստանի պետական կամերային նվագախմբի ուղեկցությամբ ևս մեկ համերգ էր կազմակերպվել Ստամբուլի Aya irini թանգարանում՝ ստամբուլյան 22-րդ ջազ-փառատոնի շրջանակներում:
Թուրքական «Radikal» պարբերականը՝ «Հավանաբար նա մեզ կախարդել է» վերնագրի ներքո անդրադարձել է Համասյանի ելույթներին ու դրանց առաջացրած ոգևորությանն ու հիացմունքին, տեղեկացնում է ermenihaber.am-ը:
«5-ից 19-րդ դարերի հայ ավանդական երաժշտական ստեղծագործությունների յուրօրինակ մեկնաբանություններով նա, հավանաբար, կախարդել է մեզ բոլորիս: Բավական դժվար է ՝ փորձել բառերով նկարագրել այս երաժշտությունը: Համասյանը հրաշագործ է: Նախ զգում ես, որ ոգիդ ընդլայնվում, պարուրում է ողջ տիեզերքը: Նույնականանում ես ամբողջի հետ: Հետո միանգամից քեզ քաշում-հանում է այդ վիճակից, սթափվում ես, կարծես թե նիրհից ես արթնանում: Ու հասկանում ես, որ երաժշտության մեջ հոսում էիր…
Հրաշագործ Համասյանը երաժշտությունը կիրառում է դիմացինի հոգին լվանալու համար»,- գրում է «Radikal»-ի թղթակից Գյուլդեհան Այսենը:
Անդրադարձ կատարելով Համասյանի անցած երաժշտական ուղուն և նշելով այն փաստը, որ իր առաջին ձայնասկավառակը տաղանդավոր երաժիշտը թողարկել է 18 տարեկանում՝ լրատվամիջոցը տեղեկացնում է, որ բրիտանական հեղինակավոր «The Guardian» պարբերականը Համասյանի մասին մի առիթով գրել է որպես «ջազին հայկական շունչ հաղորդած դաշնակահար»:
«Չիկ Կորեայի, Բրադ Մեհլդաուի, Հերբի Հանկոկի նման վարպետների հետ ելույթ ունեցած Համասյանը բախտ է ունեցել երիտասարդ տարիքում Հանկոկից լսելու «Դու արդեն իմ ուսուցիչն ես» արտահայտությունը», – գրում է թուրքական պարբերականը:
Գյուլդեհան Այսենը նաև իր հիացմունքն է հայտնում Հայաստանի պետական կամերային երգչախմբի վերաբերյալ՝ ընդգծելով, որ այդ երգիչների ձայները Համասյանի երաժշտության հետ ամենալավ համադրությունն են:
«Իհարկե, չպետք է նաև մոռանալ Հարություն Թոփիկյանի ղեկավարած Երևանի պետական կամերային երգչախմբի սոլիստների դերը: Երբ հնչեց այդ՝ բառի ամենաիսկական իմաստով «բյուրեղյա ձայների» սոպրանոն, սրահում բոլորի մի պահ քարացան»:

«Волшебник Тигран Амасян использует музыку для омовения души слушателя»: турецкий Radikal
�?звестный армянский пианист Тигран Амасян продолжает концертное турне «Свет свету», выступая в различных городах Турции. 30 июня в сопровождении Государственного камерного хора Армении в рамках 22-го стамбульского джазового фестиваля был организован  еще один концерт в музее Aya irini Стамбула.
Турецкое издание «Radikal» в статье, озаглавленной «Наверное, он нас околдовал» коснулся выступлений Амасяна, вызванных ими воодушевления и восхищения, сообщает ermenihaber.am-ը.
«Своеобразной трактовкой армянских традиционных музыкальных произведений V-XIX веков он, наверное, околдовал всех нас. Достаточно трудно пытаться описать словами эту музыку. Амасян волшебник. Во-первых, чувствуешь, что душа твоя расширяется, охватывает всю вселенную. Отождествляешься со всем окружающим. Потом тебя сразу выхватывает, уносит из этого состояния, пробуждаешься, будто выныриваешь из нирваны. �? понимаешь, что растворился в музыке… Волшебник Амасян использует музыку для омовения души слушателя», – пишет корреспондент «Radikal»-а Гюльдехан Айсен.
Коснувшись пройденного Амасяном музыкального пути и отмечая тот факт, что свой первый диск талантливый музыкант выпустил в 18-летнем возрасте, издание сообщает, что авторитетное британское издание «The Guardian» как-то по поводу писало об Амасяне, как «пианисте, придавшем джазу армянский дух».
«Амасян, выступавший с такими мастерами, как Чик Кореа, Брад Мехлдау, Герби Ханкок, имел счастье в молодости слышать от Ханкока высказывание «Ты уже мой учитель», – пишет турецкое издание.
Гюльдехан Айсен выражает также свое восхищение Государственным камерным хором Армении, подчеркивая, что голоса этих певцов составляют с музыкой Амасяна замечательное сочетание.
«Конечно, не следует также забывать роль солистов Государственного камерного хора Армении под управлением Арутюна Топикяна. Когда зазвучало «хрустальное сопрано» в буквальном смысле этого слова, все в зале на мгновение окаменели».