«100-ամյա վերք, 100-ամյա պայքար» բեմականացումը Բաթումիում.տեսանյութ
Ապրիլի 28-ին Բաթումի քաղաքի Ամառային թատրոնում տեղի ունեցավ Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված «100-ամյա վերք,100-ամյա պայքար» բեմականացումը: Այս մասին «Հայերն այսօրը» տեղեկանում է Բաթումի իր աղբյուրներից:
Միջոցառումը կազմակերպվել էր Բաթումի Սուրբ Փրկիչ եկեղեցու հոգևոր հովվության և մանկավարժական կազմի կողմից:
Թատրոնի լեփ-լեցուն դահլիճում եկեղեցու կիրակնօրյա և շաբաթօրյա դպրոցի, «Աղբյուր» երգչախմբի, «Հեղնար» պարային խմբի, գեղագիտական խմբակի և երիտասարդական շարժման սաները ներկայացրեցին կենդանի երգեցողություն, Հայոց ցեղասպանության ողբերգալի տեսարաններ,Կոմիտաս վարդապետի կյանքից դրվագներ:
Մասնակիցներին և հանդիսատեսին օրհնության խոսք ասաց Աջարիայի, Գուրիայի, Իմերեթիայի և Բաթումի Սուրբ Փրկիչ եկեղեցու հոգևոր հովիվ Տեր Արարատ քահանա Գումբալյանը: Տեր հայրը բարձր գնահատեց մանկավարժների,սաների ու մասնակիցների կատարած աշխատանքը և վստահեցրեց ,որ նախնիների հիշատակը և նահատակությունն արժևորող այս ներկայացումը դեռ երկար կմնա հանդիսատեսի հիշողության մեջ:

Постановка «100-летняя рана, 100-летняя борьба» в Батуми: видеоматериал
В Летнем театре города Батуми 28 апреля состоялась постановка «100-летняя рана, 100-летняя борьба». Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщили ее источники в Батуми.
Организаторами мероприятия выступили духовенство церкви Всеспасителя Батуми и педагогический коллектив.
В переполненном зале театра воспитанники воскресной и субботней церковных школ, хора «Ахбюр», танцевальной группы «Эгнар», кружка эстетического воспитания и молодежного движения представили живое песнопение, трагические сценки Геноцида армян, эпизоды жизни Комитаса.
Участников и зрителей благословил духовный пастырь церкви Св.Всеспасителя Аджарии, Гурии, �?меретии и Батуми иерей Арарат Гумбалян, который высоко оценил работу, проделанную педагогами и воспитанниками, и заверил, что этот спектакль, посвященный памяти предков и их мученичеству, надолго запомнится зрителям.