Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը հրաժեշտ տվեց Գերմանիայի դեսպանին
Հունիսի 24-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնում հրաժեշտի հանդիպում ունեցավ Հայաստանում դիվանագիտական առաքելությունն ավարտող Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռայներ Մորելի հետ:
Հանդիպմանը Նորին Սրբությունը գոհունակությամբ անդրադարձավ Մայր Աթոռի և դեսպանատան միջև ձևավորված սերտ կապերին, ինչպես նաև կարևորեց դեսպանի` հայ-գերմանական հարաբերությունների ամրապնդմանն ուղղված ջանքերը:
Խոսելով Գերմանիայի Բունդեսթագի կողմից Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման խնդրի մասին` Ամենայն Հայոց Հայրապետը հույս հայտնեց, որ շարունակվող քննարկումները դրական հանգուցալուծում կունենան: Գարեգին Բ Վեհափառն ընդգծեց, որ Գերմանիայի կողմից Հայոց Ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումն օրինակ կծառայի այլ պետությունների և ժողովուրդների համար` նպաստելով նաև մարդկային կյանքում նման ողբերգությունների կանխարգելմանը:
Իր հերթին դեսպան Մորելը շնորհակալություն հայտնեց Հայոց Հովվապետին ջերմ վերաբերմունքի և համագործակցության համար:

Catholicos of All Armenians bid farewell to German Ambassador
On June 24, His Holiness Karekin II, Supreme Patriarch and Catholicos of All Armenians had a farewell meeting with outgoing Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Federal Republic of Germany Reiner Morell.
His Holiness touched upon the close ties established between the Mother See and the Embassy and attached importance to the Ambassador’s efforts aimed at strengthening German-Armenian relations.
Talking about the Bundestag’s recognition of the Armenian Genocide, the Catholicos of All Armenians voiced hope that the ongoing discussions would lead to a positive outcome. The Supreme Patriarch emphasized that by Germany’s recognition and condemnation of the Armenian Genocide would set an example for other countries and nations and would help prevent such tragedies from happening.
In his turn, Ambassador Morell expressed gratitude to the Pontiff for the cordiality and cooperation.