Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը հրաժեշտ տվեց Գերմանիայի դեսպանին
Հունիսի 24-ին Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Բ Ծայրագույն Պատրիարք և Ամենայն Հայոց Կաթողիկոսը Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնում հրաժեշտի հանդիպում ունեցավ Հայաստանում դիվանագիտական առաքելությունն ավարտող Գերմանիայի Դաշնային Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Ռայներ Մորելի հետ:
Հանդիպմանը Նորին Սրբությունը գոհունակությամբ անդրադարձավ Մայր Աթոռի և դեսպանատան միջև ձևավորված սերտ կապերին, ինչպես նաև կարևորեց դեսպանի` հայ-գերմանական հարաբերությունների ամրապնդմանն ուղղված ջանքերը:
Խոսելով Գերմանիայի Բունդեսթագի կողմից Հայոց Ցեղասպանության ճանաչման խնդրի մասին` Ամենայն Հայոց Հայրապետը հույս հայտնեց, որ շարունակվող քննարկումները դրական հանգուցալուծում կունենան: Գարեգին Բ Վեհափառն ընդգծեց, որ Գերմանիայի կողմից Հայոց Ցեղասպանության ճանաչումն ու դատապարտումն օրինակ կծառայի այլ պետությունների և ժողովուրդների համար` նպաստելով նաև մարդկային կյանքում նման ողբերգությունների կանխարգելմանը:
Իր հերթին դեսպան Մորելը շնորհակալություն հայտնեց Հայոց Հովվապետին ջերմ վերաբերմունքի և համագործակցության համար:

Католикос Всех армян попрощался с послом Германии
24 июня в Первопрестольном Святом Эчмиадзине состоялась прощальная встреча Его Святейшества Верховного Патриарха и Католикоса Всех армян Гарегина II с завершающим свою миссию в Армении Чрезвычайным и Полномочным послом Федеративной Республики Германии Райнером Морелем.
На встрече Его Святейшество с удовлетворением коснулся сформировавшихся тесных связей между Первопрестолом и посольством, а также отметил важность усилий посла по укреплению армяно-германских отношений.
Говоря о вопросе признания Бундестагом Германии Геноцида армян, Патриарх Всех  армян выразил надежду, что продолжающиеся обсуждения приведут к положительному решению. Гарегин II подчеркнул, что признание и осуждение Германией Геноцида армян послужит примером другим государствам и народам, способствуя также предотвращения повторения подобных трагедий в жизни человечества.
Посол Морель в свою очередь выразил благодарность армянскому Католикосу за теплое отношение и сотрудничество.