Հայկական մշակույթի երեկոներ Վոլգայի ափին
ՌԴ-ում գործող Աստրախանի «Երիտասարդների հարցերով զբաղվող գործակալությունը» աջակցում է երիտասարդ տաղանդների զարգացմանը։ Եվ այդ զարգացման ուղղություններից մեկն էլ ազգամիջյան հարաբերությունների կարգավորումն ու համախմբումն է։ Այդ ծրագրի շրջանակներում գործակալությունը կազմակերպում է «Վոլժևյան ներկապնակ» (Волжская палитра) միջոցառումների շարքը, որտեղ տարբեր ազգերի ներկայացուցիչներ կարող են ներկայացնել իրենց մշակույթի գեղեցկությունը։
Աստրախանյան շոգ կիրակիներն ավելի գեղեցկացնելու և հաճելի դարձնելու համար՝ գործակալությունը հնարավորություն է տալիս տարբեր ազգային մշակութային կենտրոննորին ներկայացնել իրենց արվեստը։
Անցած կիրակի աստրախաբնակ հայերին և մյուս ազգերի ներկայացուցիչներին տեղի հայ համայնքը հաճելիորեն զարմացրեց ոչ միայն տեղաբնակ տաղանդավոր հայ երգիչների ու պարողների կատարմամբ․ համերգի ընթացքում Վոլգայի ափին զբոսնող քաղաքացիներն ու քաղաքի հյուրերը հնարավորություն ունեցան վայելել աստրախանաբնակ նկարչուհիներ Կարինե Բաբայանի և Կարինե Այդինյանի գունեղ կտավների հմայքը։ Համերգի ավարտին տեղում գործող «Արաքս» և «Արև» պարի խմբերն իրենց ղեկավարների հետ միասին պարի հրավրեցին ներկաներին։

Вечера армянской культуры на берегах Волги
Астраханское «Агентство по вопросам молодежи», функционирующее в РФ, содействует развитию молодых талантов. �? одним из направлений этого развития является урегулирование и сплочение межнациональных отношений. В рамках этой программы агентство организует цикл мероприятий «Волжская палитра», в которых представители разных национальностей могут представлять красоту своей культуры.
Чтобы сделать прекраснее и приятнее жаркие астраханские воскресные дни, агентство предоставляет возможность различным национальным культурным центрам представлять свое искусство.
В минувшее воскресенье местное армянство приятно удивило астраханских армян и представителей других национальностей  не только исполнением местных талантливых армянских певцов и танцоров: прогуливающиеся по набережной Волги горожане и гости города в ходе концерта имели возможность наслаждаться прелестью пестрых холстов астраханских художниц Карине Бабаян и Карине Айдинян. В завершение концерта местные танцевальные группы «Аракс» и «Арев» вместе со своими руководителями пригласили присутствующих на танец.