ՀՀ փոխվարչապետ. Սփյուռքի նախարարի կոչը պետք է դիտարկել որպես նորմալ բիզնես-առաջարկ
Հայաստանի վարչապետ Հովիկ Աբրահամյանը անում է ամեն ինչ՝ ՀՀ տնտեսության համար նոր ծրագրեր իրականացնելու ուղղությամբ: Այս մասին, ըստ News.am-ի, այսօր  ԱԺ-ում լրագրողների հետ զրույցում նշել է ՀՀ փոխվարչապետ Վաչե Գաբրիելյանը:
«Վարչապետը լի է հույսերով եւ ձեռնարկում է բոլոր հնարավոր միջոցները, որպեսզի այս տարվա երկրորդ կիսամյակում այդ ծրագրերն սկսվեն: Ես նույնպես աշխատում եմ այդ ուղղությամբ: Ճիշտ է, տնտեսության դանդաղումը տարածաշրջանում նախադրյալներ չի ստեղծում ակտիվացման համար, դրա համար էլ ես զգուշավոր գնահատականներ եմ տալիս»,-հայտարարել է Գաբրիելյանը:
Նրա խոսքով, այդուհանդերձ, չպետք է համարել, որ զարգացման որեւէ ծրագիր չի իրականացվում: «Միայն մեկ օրինակ, մենք արդեն բանակցություններ ենք վարում մի շարք խոշոր ջրամբարների շինարարության շուրջ»,-հավելել էփոխվարչապետը:
Փոխարչապետ Վաչե Գաբրիելյանը լրագրողներին հորդորեց նաև Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանի կոչին, թե յուրքանաչյուր սփյուռքահայ պետք է գումար ներդնի հայկական բանկերում, վերաբերվել ավելի լուրջ:  Ըստ նրա` դա պետք է դիտարկել որպես նորմալ բիզնես-առաջարկ: «Վերցնենք, օրինակ, Լիբանանի տնտեսությունը, լիբանանյան բանկերում կա ահավոր մեծ գումար, որովհետև լիբանանյան Սփյուռքը սովորություն ունի մեծ քանակությամբ գումարներ պահել լիբանանյան բակերում, բանկերի միջոցները մի քանի անգամ գերացանզում են երկրի ՀՆԱ-ն: Ամբողջ հարցն այն է, որ մենք ունե՞նք նման բանկեր, որոնք կարող են առաջարկել նման ծառայություններ և այդ ծառայություններով ներգրավել: Եթե ունենք նման բանկեր, ապա այդ պրոցեսը տեղի կունենա: Ես գիտեմ մարդիկ, ովքեր Հայսատանում լինելով՝ հայաստանյան բանկերում գումար չունեն»,-ըստ lragir.am-ի` ասել է Վաչե Գաբրիելյանը:

Вице-премьер РА: Призыв министра Диаспоры следует рассматривать как нормальное бизнес-предложение
Премьер-министр Армении Овик Абрамян делает всё для осуществления новых программ для экономики Армении. Об этом, как сообщает News.am, заявил сегодня в беседе с журналистами в парламенте вице-премьер Ваче Габриелян.
«Премьер-министр полон надежды и предпринимает все возможные меры для того, чтобы во II полугодии эти программы начались. Я тоже работаю в этом направлении. Правда, замедление экономики в регионе не создает предпосылок для  активизации, потому я и даю осторожные оценки», – заявил Габриелян.
Тем не менее, по его словам, не нужно считать, что никаких программ развития не осуществляется. «Один лишь пример – мы уже ведем переговоры по строительству ряда крупных водохранилищ», – добавил вице-премьер.
Вице-премьер Ваче Габриелян призвал журналистов серьезно отнестись к призыву министра Диаспоры РА Грануш Акопян о том, что каждый армянин Диаспоры должен иметь вклады в армянских банках. По его словам, это следует рассматривать как нормальное бизнес-предложение. «Возьмем, к примеру, экономику Ливана – в ливанских банках имеются огромные деньги, потому что ливанская диаспора имеет привычку держать крупные суммы в Ливанских банках, банковские средства в несколько раз превосходят ВВП страны. Весь вопрос в том, есть ли у нас подобные банки, которые могут предложить подобные услуги и этими услугами привлекать вкладчиков. Если подобные банки есть, этот процесс может состояться. Я знаю людей, которые, будучи в Армении, в армянских банках не имеют вкладов», сказал, как сообщает lragir.am, Ваче Габриелян.