Հայաստանը նախատեսում է Քուրդիստանում հյուպատոսություն բացել. Արաբերեն մամուլ
Քուրդիստանի տարածաշրջանի վարչապետ Նիջիրֆան Բարզանին, մարտի 18-ին հանդիպել է Հայաստանի կառավարության հատուկ ներկայացուցիչ Լևոն Սարգսյանին և Իրաքում ՀՀ դեսպան Կարեն Գրիգորյանին: Այս մասին «Հայերն այսօրը» տեղեկանում է Քուրդիստանի կառավարության կայք-էջից:
Հանդիպման ընթացքում Հայաստանի կառավարության հատուկ ներկայացուցիչը Քուրդիստանի վարչապետին է փոխանցել ՀՀ նախագահի և վարչապետի ողջույնները: Զրույցի ընթացքում կարևորել է քուրդ և հայ ժողովուրդների հինավուրց հարաբերությունները և պատրաստակամություն է հայտնել ամուր կապեր հաստատել Էրբիլի և Երևանի միջև: Այս առնչությամբ նշել է, որ պատրաստ են Հայաստանի և Քուրդիստանի միջև ձևավորել բարեկամական հանձնաժողով, ամրապնդել երկկողմանի հետաքրքրություն ներկայացնող ոլորտները՝ մշակութային, տնտեսական կապերի զարգացմամբ:
Հայաստանի պատվիրակության անդամները հայտարարել են, որ նախատեսում են հյուպատոսություն բացել Էրբիլում, ինչպես նաև չվերթներ իրականացնել Էրբիլի և Երևանի միջև: Նաև նշել են, որ Հայաստանի մասնավոր հատվածը պատրաստ է ներդրումներ կատարել Քուրդիստանում և այդ նպատակով կոչ են ուղղել Քուրդիստանի կառավարությանը՝ համագործակցել և հնարավորություններ ապահովել:
Քուրդիստանի վարչապետը, ողջունելով Հայաստանի պատվիրակությանը, իր շնորհակալությունն ու գնահատանքն է հայտնել ՀՀ նախագահին և վարչապետին: Գնահատելով Էրբիլում հյուպատոսություն բացելու Հայաստանի որոշումը՝ իր լիակատար աջակցություն է հայտնել համատեղ բարեկամական հանձնաժողովի ստեղծման ուղղությամբ: Նաև նշել է, որ Քուրդիստանի տարածաշրջանի կառավարությունը պատրաստ է համագործակցելու՝ Հայաստանի կառավարության ներդրումային օրենքների համաձայն:
Քուրդիստանի վարչապետն իր խոսքի ընթացքում կարևոր է համարել Հայաստանի և Քուրդիստանի միջև քաղաքական, սոցիալական և գիտական հարաբերությունները: Նաև հավելել է, որ փոխայցելությունները և Հայաստանի բուհերում Քուրդիստանի ուսանողների ներկայությունն էլ ավելի կամրապնդի Էրբիլի և Երևանի միջև կապերը:

Армения планирует открыть в Курдистане консульство: Арабская пресса
Региональный премьер-министр Курдистана Ниджирфан Барзани 18 марта встретился со специальным представителем правительства Армении Левоном Саркисяном и послом РА Кареном Григоряном. Редакция «Армяне сегодня» узнала об этом из сайта правительства Курдистана.
В ходе встречи специальный представитель правительства Армении передал премьер-министру Курдистана приветы от Президента и премьер-министра Армении. В ходе беседы он отметил важность многовековых отношений армянского и курдского народов и изъявил готовность наладить крепкие связи между Эрбилем и Ереваном. В этой связи он отметил готовность сформировать дружественную комиссию между Арменией и Курдистаном, укрепить сферы, представляющие двусторонний интерес, путем развития культурных, экономических связей.
Члены делегации Армении заявили, что планируется открыть консульство в Эрбиле, а также осуществить полеты между Эрбилем и Ереваном. Они также отметили, что частный сектор Армении готов осуществлять инвестиции в Курдистане, и с этой целью призвали правительство Курдистана  сотрудничать и обеспечить возможности.
Премьер-министр Курдистана, приветствовав делегацию Армении, выразил благодарность и оценку Президенту и премьер-министру РА. Высоко ценя решение Армении открыть консульство в Эрбиле, он выразил всестороннее содействие в деле создания совместной комиссии дружбы, отметив, что региональное правительство Курдистана готово сотрудничать согласно инвестиционному законодательству правительства Армении.
Премьер-министр Курдистана отметил важность политических, социальных и научных отношений между Арменией и Курдистаном, добавив, что взаимные визиты и присутствие студентов из Курдистана в вузах Армении еще более укрепят связи между Эрбилем и Ереваном.