Պրահայի 13-րդ Քվադրինալե. ՀՀ-ն կներկայանա Ցեղասպանությանը նվիրված «Կարմիր կարկուտ» բեմադրությամբ
Հունիսի 18-28-ը Պրահայի 13-րդ միջազգային Քվադրինալեին Հայաստանը կներկայանա Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին նվիրված «Կարմիր կարկուտ» բեմանկարչական բեմադրությամբ, հայտնում է PanARMENIAN.Net-ը:
Քվադրինալեն բեմական ձևավորման աշխարհի խոշորագույն փառատոնն է, որը կազմակերպում են Չեխիայի մշակույթի նախարարությունն ու Եվրոպական միությունը: Այն անցկացվում է 4 տարին մեկ: 1967-ից ի վեր Քվադրինալեին իրենց աշխատանքներով ներկայացել են այնպիսի լեգենդներ, ինչպիսիք են Սալվադոր Դալին, Օսկար Նիմեյերը, ժոզեֆ Սվոբոդան, Ռոբերտ Ուիլսոնը և այլք:
Հայաստանը Պրահայի Քվադրինալեին առաջին անգամ մասնակցել է 2011-ին բեմանկարիչ Նելլի Բարսեղյանի ջանքերով: 2015-ին մեր երկիրը դարձյալ իրավունք ստացավ մասնակցելու դրան, այս անգամ «Կարմիր կարկուտ» բեմանկարչական բեմադրությամբ, որի հեղինակ-համադրողներն են բեմանկարիչներ Լիլիթ Ստեփանյանը և Նելլի Բարսեղյանը, երաժշտության հեղինակ՝ աշխարհահռչակ երաժիշտ, կոմպոզիտոր Տիգրան Համասյանն ու լուսանկարիչ, ռեժիսոր Վահան Սեփանյանը:
Նախագիծն իրականացվում է «Էյվա» արվեստների հիմնադրամի նախաձեռնությամբ, ՀՀ մշակույթի նախարարության և «Հայաստան» համահայկական հիմնադրամի Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների տնօրինության աջակցությամբ:
«Կարմիր կարկուտ» բեմանկարչական ինստալյացիան ստեղծվել է Տիգրան Համասյանի երաժշտության և հայերին Ցեղասպանության ժամանակ օգնություն ցուցաբերած նորվեգուհի միսիոներուհի Բոդիլ Կատարինե Բիորնի կողմից արված մեկ վավերագրական լուսանկարի փոխազդեցության արդյունքում:
Պրահայի Քվադրինալեի հիմնական ցուցադրությունից բացի հունիսի 23-ին կայանալիք հայկական օրվա շրջանակում լուսանկարիչ Վահան Ստեփանյանը կներկայացնի նաև PAN Photo գործակալության հետ համատեղ ստեղծված՝ «Հայոց ցեղասպանության վերջին վերապրածները» (Last Survivor of The Armenian Genocide) նախագիծը:

Armenia to be represented with “Red Hail” performance devoted to the Armenian Genocide at 13th Prague Quadrennial
Armenia will be represented with the “Red Hail” performance devoted to the Armenian Genocide at the 13th Prague Quadrennial to be held from 18 to 28 June, reports PanARMENIAN.Net.
The Quadrennial is the world’s largest festival of performance design organized by the Ministry of Culture of the Czech Republic and the European Union. It is held once every four years. Since 1967, the works of legends such as Salvador Dali, Oscar Neymeyer, Joseph Svoboda, Robert Wilson and others have been presented at the Quadrennial.
Armenia first participated in the Prague Quadrennial in 2011 through the efforts of performance designer Nelly Barseghyan. In 2015, Armenia was granted the right to participate again, and this time with the play “Red Hail” by performance designers Lilit Stepanyan and Nelly Barseghyan. The music for the play is by world famous musician and composer Tigran Hamasyan and photographer and director Vahan Stepanyan.
The project is being carried out at the initiative of the Eywa Foundation for the Arts with the support of the RA Ministry of Culture and the directorate of the Hayastan All-Armenian Fund in charge of carrying out events dedicated to the Armenian Genocide Centennial.
The “Red Hail” stage installation is the result of the influence of Tigran Hamasyan’s music and the photo taken by Norwegian missionary Bodil Katharine Bjorn, who provided assistance to the Armenians during the Genocide.
In addition to the main exhibition of the Prague Quadrennial, during the Armenian Day event to be held on June 23, photographer Vahan Stepanyan will also present the Last Survivor of the Armenian Genocide project, which he has created in association with PAN Photo Agency.