Թուրքիան մտադիր է պատժամիջոցներ կիրառել Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչած երկրների նկատմամբ
Անկարան սկսում է համապատասխան քայլեր ձեռնարկել այն բանից հետո, երբ որոշ երկրներ 1915-ի իրադարձությունները որակել են որպես ցեղասպանություն, ըստ armeniangenocide100.org-ի՝ հաղորդում են թուրքական թուրքական Sabah թերթի դիվանագիտական աղբյուրները:
Խստորեն հրաժարվելով 1915-ի իրադարձությունները ցեղասպանություն որակելուց` Անկարան տնտեսական պատժամիջոցներ կկիրառի այս տարվա ապրիլ և մայիս ամիսներին Ցեղասպանությունը ճանաչած Ավստրիայի և Լյուքսեմբուրգի հանդեպ:
Թուրքիան հետ էր կանչել Վատիկանում, Ավստրիայում և Լյուքսեմբուրգում իր դեսպաններին այն բանից հետո, երբ երկրները հայտնեցին 1915-ի վերաբերյալ իրենց դիրքորոշումները, և ըստ թերթի աղբյուրների` դեսպանները Թուրքիայում կմնան մինչև սեպտեմբեր: Անկարան նաև չի թարմացնելու իր երկկողմ համաձայնագրերն այն երկրների հետ, որոնք ճանաչել էին Ցեղասպանությունը:

Турция намерена применить санкции в отношении стран, признавших Геноцид армян
Анкара начинает предпринимать соответствующие шаги после того, как некоторые страны квалифицировали события 1915 года как геноцид, как передает armeniangenocide100.org, сообщают дипломатические источники турецкой газеты Sabah.
Категорически отказываясь квалифицировать события 1915 году как геноцид, Анкара применит экономические санкции в отношении Австрии и Люксембурга, в апреле и мая этого года признавших Геноцид армян.
Турция отозвала своих послов в Ватикане, Австрии и Люксемурге после того, как эти страны высказали свою позицию в отношении событий 1915 года. По словам источников газеты, послы останутся в Турции до сентября. Анкара также не обновит свои двусторонние соглашения со странами, признавшими Геноцид армян.