Արցախում առաջին անգամ կազմակերպվելու է Խնոցու փառատոն
ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունը ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանման ծրագրի շրջանակներում հունիսի 2-ին` ժամը 13:00-ին, Շուշիի շրջանի Հին Շեն գյուղում առաջին անգամ կազմակերպելու է Խնոցու փառատոն:
Արցախի բարբառի և ազգագրության ուսումնասիրության կենտրոնի ֆեյսբուքյան էջի փոխանցմամբ՝ փառատոնին ներկայացվելու է խնոցու հարման ողջ գործընթացը: Ստացված կաթնամթերքը մատուցվելու է ավանդական ձևով:
Փառատոնի նպատակն է արցախյան ոչ նյութական մշակութային արժեքների պահպանումն ու հանրահռչակումը, ազգային ավանդույթների, սովորույթների, ազգագրական առանձնահատկությունների հանդեպ հոգածության և հարգանքի արմատավորումը: Փառատոնը կուղեկցվի ավանդական հյուրասիրությամբ, խաղերով ու խաղերգերով, արցախյան երգ-երաժշտությամբ:

Artsakh to host first Churn Festival
On June 2, the Ministry of Culture and Youth Affairs of the Nagorno-Karabakh Republic will hold the first Churn Festival in the Hin Shen village of Shushi. The festival will be held as part of the plan for preservation of intangible cultural heritage.
According to the information posted on the Facebook page of the Center for the Studies on Dialects and Ethnography of Artsakh, visitors will learn about churning, and the milk products will be served in a traditional way.
The goal of the festival is to preserve and popularize the intangible cultural values of Artsakh, as well as respect national customs and traditions. The festival will include a traditional reception, games and songs, as well as performances of songs and music of Artsakh.