Արցախում առաջին անգամ կազմակերպվելու է Խնոցու փառատոն
ԼՂՀ մշակույթի և երիտասարդության հարցերի նախարարությունը ոչ նյութական մշակութային ժառանգության պահպանման ծրագրի շրջանակներում հունիսի 2-ին` ժամը 13:00-ին, Շուշիի շրջանի Հին Շեն գյուղում առաջին անգամ կազմակերպելու է Խնոցու փառատոն:
Արցախի բարբառի և ազգագրության ուսումնասիրության կենտրոնի ֆեյսբուքյան էջի փոխանցմամբ՝ փառատոնին ներկայացվելու է խնոցու հարման ողջ գործընթացը: Ստացված կաթնամթերքը մատուցվելու է ավանդական ձևով:
Փառատոնի նպատակն է արցախյան ոչ նյութական մշակութային արժեքների պահպանումն ու հանրահռչակումը, ազգային ավանդույթների, սովորույթների, ազգագրական առանձնահատկությունների հանդեպ հոգածության և հարգանքի արմատավորումը: Փառատոնը կուղեկցվի ավանդական հյուրասիրությամբ, խաղերով ու խաղերգերով, արցախյան երգ-երաժշտությամբ:

В Арцахе впервые будет организован фестиваль хноци
Министерство культуры и по вопросам молодежи НКР в рамках программы сохранения нематериального культурного наследия 2 июня в 13:00 в селе Старый Шен Шушинского района впервые организует фестиваль хноци (маслобойка).
Как передает фейсбуковская страничка Центра изучения арцахских наречий и этнографии, на фестивале будет представлен весь процесс сбивания хноци. Полученные молочные продукты будут подаваться традиционным способом.
Цель фестиваля – сохранение и пропаганда арцахских нематериальных культурных ценностей, привитие заботы и уважения к национальным традициям, обычаям, этнографическим особенностям. Фестиваль будет сопровождаться традиционным угощением и играми, арцахскими песнями и музыкой.