Գևորգ Շադոյան.«Նախապայմանս էր, որ Մոսկվայի ցուցադրության ժամանակ հնչեր «Դլե յաման» երգը…»
«Հայերն այսօրը» զրուցել է սիրիահայ դիզայներ, «Shadoyan Fashion» նորաձևության ստուդիայի տնօրեն Գևորգ Շադոյանի հետ: Զրույցը դիզայների «Վերածնունդ» խորագիրը կրող տարազների հավաքածուի շուրջ է, որը Մոսկվայի «Էսթետ» նորաձևության շաբաթում արժանացել է «Արտասահմանյան լավագույն հավաքածու» մրցանակին:
-Գևո՛րգ, ի՞նչ ասել է «Վերածնունդ» տարազների հավաքածու, կբացե՞ք չակերտները:
-Ի սկզբանե ասեմ, որ այս ամենը նախաձեռնեցի իրականացնել Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումների շրջանակում: Ցանկացա ինչ-որ կերպ մասնակից լինել իրականացվող միջոցառումներին:
Հավաքածուի մեջ ընդգրկված են հայկական տարազների կրկնօրինակները: Տարազները ստեղծելիս ջանացել եմ երևակայությանս սահմաններում վերածնունդ տալ դրանց՝ ըստ պատմության, տարածաշրջանի: Խիստ պահպանել եմ նաև գույները, տեսքը և զարդանախշերը՝ փորձելով հնարավորիս պահպանել նախկին ձևը:
Հավաքածուի մեջ ընդգրկված են 30 տարբեր հագուստներ՝ տղամարդկանց, կանանց, և երեխաների:
Առաջին ցուցադրությունը կայացել է մարտի 20-ին՝ Արցախում: Ապրիլի 18-ին «Էսթետ» նորաձևության շաբաթի ժամանակ տեղի ունեցավ երկրորդ ցուցադրությունը: Նորաձևության շաբաթին մասնակցում էին դիզայներներ աշխարհի տարբեր երկրներից, ինչպես նաև Ռուսատանի Դաշնության մի շարք քաղաքներից:
Մոդելների ընտրության հարցում դիմել եմ Մոսկվայի մոդելային գործակալալություններին և գոհացուցիչ արդյունք ստացել: Ընտրված 30 մոդելներից միայն մեկն էր ազգությամբ հայ, մնացած բոլորը ռուս էին:
Ինձ համար շատ կարևոր էր, որ ռուս մոդելները մեծ ոգևորությամբ, պատասխանատվությամբ մասնակցեցին ցուցադրությանը՝ տեղյակ լինելով, որ այն նվիրված է Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցին: Ցուցադրությունից հետո սոցցանցերի իրենց էջերում այդ հագուստներով լուսանկարներ են տեղադել և անդրադարձել Հայոց ցեղասպանության թեմային: Հպարտ եմ, որ այլազգի երիտասարդներին կարողացա այս միջոցով ականջալուր դարձնել մեր վշտին ու ցավին:
Նշեմ նաև, որ հատուկ «Վերածնունդ» հավաքածուի համար «Անմոռուկ» կոչվող խորհրդանշական հագուստն եմ կարել: Ցուցադրության ժամանակ հանդիսատեսն իմանալով անմոռուկի խորհրդի մասին՝ հագուստի հանդեպ առավել հետաքրքրություն ցուցաբերեց: Անգամ պատվերներ ստացա, բայց երբեք չեմ համաձայնի վաճառել այն. դա ինձ համար ընդունելի չէ:
– «Էսթետ» նորաձևության շաբաթում արժանացել եք «Արտասահմանյան լավագույն հավաքածու» մրցանակին, կմանրամասնե՞ք այդ մասին:
– Մրցանակն ինձ համար անակնկալ էր: Երբ անունս հայտարարեցին, այդ ժամանակ ետնաբեմում լարված աշխատում էի մոդելների հետ՝ չիմանալով, թե ինչու է անունս հնչում: Երբ ինձ բեմ կանչեցին, նոր միայն իմացա եղելությունը: Ցուցադրությանը որպես հյուր էի մասնակցում. մտքիս ծայրով անգամ չէր անցնում, որ կարող եմ մրցանակ ստանալ:
Անչափ հաճելի էր, որ ժյուրիի կողմից նման ընդունելության արժանացա: Ցուցադրությունից հետո դեռ երկար ժամանակ բոլորը ծափահարում էին, ցանկանում էին լուսանկարվել: Անհարմար իրավիճակում էի հայտնվել. իմ ցուցադրությունից հետո մեկ ուրիշն էր սկսվել, բայց հանդիսատեսը դեռ ցուցադրությանս ազդեցության տակ էր:
-Գևո´րգ, տեղյակ եմ, որ մեկ այլ ուշագրավ պահ էլ է եղել ցուցադրության ժամանակ. ռուս երգչուհու կատարմամբ հնչել է «Դլե յաման» երգը: Ինչպե՞ս հաջողվեց դա իրականացնել:
– Երգչուհու անունը Տաշա Տուրովա է, ով երգելուց բացի նաև մոդելային աշխատանքով է զբաղվում: Անցյալ տարվա ցուցադրություններից մեկի ավարտից հետո նա մոտեցավ ինձ և խնդրեց, որ իրեն ընդգրկեմ ցուցադրություններիս մեջ: Մեր կարճատև հանդիպումն այլևս շարունակություն չունեցավ:
Երբ արդեն հայտնի էր, որ մասնակցելու եմ մոսկովյան ցուցադրությանը, Տաշայից էլեկտրոնային նամակ եմ ստանում: Նա գրել էր, որ շատ է փափագում համագործակցել ինձ հետ և հիշեցրել էր մեր նախնական պայմանավորվածության մասին: Նաև գրել էր, որ կարող է երգել ցուցադրության ժամանակ, ինչը հաճախ է անում:
Տաշան մոդելային տվյալներ ունի, ուստի սիրով համաձայնեցի համագործակցել նրա հետ, նաև առաջարկեցի «Դլե յամանը» կատարել:
Այդ օրը այլ լեզվով երգ չէր կարող հնչել, միայն հայկական երգն ու երաժշտությունը պետք է թևածեր Մոսկվայում. նախապայմանս սա էր:
Նրան ուղարկեցի երգի բառերն ու երաժշտություն: Տաշան շատ լավ երգեց ցուցադրությանը՝ հիացնելով և զարմացնելով հանդիսատեսին, հատկապես՝ ինձ: Ի դեպ, «Դլե յաման»-ը հնչեց «Անմոռուկ» զգեստի ցուցադրության ժամանակ և արժանացավ հանդիսատեսի բուռն ծափահարություններին:
Մոսկվայում մեկ այլ հաճելի անակնկալ էլ էր ինձ սպասվում: Ռուս աշխարհահռչակ օպերային երգչուհի Նատալյա Պավլովա Կալանտոնին, ով ապրում և գործունեություն է ծավալում Իտալիայում, ներկա էր «Էսթետ» նորաձևության շաբաթին: Օպերային երգչուհին նաև համերգ ուներ Մոսկվայում: Նա բրենդային խանութներում տեսել էր կարածս զգեստները և շատ հավանել: Եվ ցանկացավ իր համերգի ժամանակ հենց իմ հեղինակած զգեստները կրել: Այդպես սկիզբ դրվեց ևս մեկ համաործակցության:
-Ստեղծագործելիս ի՞նչն է Ձեզ համար ոգեշնչման աղբյուր հանդիսանում:
-Ես միշտ պրպտումների մեջ եմ, ուսումնասիրում եմ շրջապատս, անգամ գրքեր կարդալուց եմ ոգեշնչվում:
Օրինակ՝ «Վերածնունդ»-ի ցուցադրությանը պատրաստվելիս ինձ ոգեշնչել է, ստեղծագործելու համար ուժ տվել Հայաստանի տարբեր շրջաններ այցելելը: Տարազի մասնագետ Արմինե Ստեփանյանի հետ սկսեցինք ուսումնասիրությունները կատարել Հայաստանի քաղաքներում և գյուղերում, Արցախում:
Եղանք Արմավիրում, Թալինում, Գյումրիում, Արցախի տարբեր գյուղերում և այլուր: Հանդիպեցինք գյուղի տատիկներին, հարցուփորձ արեցինք գյուղի բարքերից, տարազներից և այլն:
Ապա շրջեցինք թանգարաններով, մշակութային միություններով, գործարաններով: Մեկ ամբողջ օր անցկացրել ենք Ազգագրության թանգարանում, Հայաստանի ազգային պատկերասրահում, Արցախի կարպետի գործարանում…
-Գևո՛րգ, իսկ Հայաստանի հանդիսատեսը հնարավորություն կունենա՞ ականատեսը լինելու «Վերածնունդ» տարազների հավաքածուի ցուցադրությանը, նրանց այդ գեղեցիկ ակնթարթները կպարգևե՞ք:
– Իհարկե: Տեղեկացնեմ նաև, որ երևանյան ցուցադրությունն իրականացվելու է ՀՀ սփյուռքի նախարարության հետ համագործակցությամբ:
Միջոցառումներից մեկի ժամանակ, երբ հանդիպեցի ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանին, ներկայացրի ծրագրերս և ասացի նախարարության հետ Հայաստանում տարազների ցուցադրությունը կազմակերպելու մտադրությանս մասին: Նա անմիջապես համաձայնեց աջակցել:
Օրեր անց արդեն Սփյուռքի նախարարությունում Հրանուշ Հակոբյանի հետ քննարկեցինք համատեղ աշխատանքներին առնչվող հարցեր: Որոշվեց, որ տարազների հավաքածուի ցուցադրությունը Երևանում տեղի կունենա մայիսի 29-ին: Հանդիպել եմ նաև «Սիրիահայերի հիմնախնդիրները համակարգող կենտրոն» հասարակական կազմակերպության տնօրեն Լենա Հալաջյանին:
Տեղեկացնեմ նաև, որ տարազների ցուցադրությունը նախատեսված է ԱՄՆ-ում, Ավստրալիայում, Մարսելում և Իրանում:

Kevork Shadoyan: “My precondition was to have the song “Dle Yaman” played during the fashion show in Moscow…”
Hayern Aysor’s correspondent sat down for an interview with Syrian-Armenian designer and director of Shadoyan Fashion Studio Kevork Shadoyan. The conversation was about the “Renaissance” collection of national costumes, which received the Best Foreign Collection Award at Estet Fashion Week in Moscow.
Hayern Aysor: Could you please tell us about the “Reniassance” national costumes collection? What does it represent?
Kevork Shadoyan: First of all, I must say that I wanted this event to be one of the events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide.
The collection includes the duplicates of Armenian national costumes. When creating the costumes, I used my imagination and tried to make them look new, based on history and according to the region. I strictly maintained the colors, look and ornaments and tried to keep them looking like they used to as much as possible.
The collection includes 30 different national costumes for men, women and children.
The first exhibition was held in Artsakh on March 20. On April 18, the second exhibition was held during Estet Fashion Week, which was held with the participation of designers from various countries, as well as several cities of the Russian Federation.
To choose the models, I contacted Moscow’s modeling agencies and got satisfying results. Out of the 30 selected models, only one was Armenian. The rest were all Russian.
What was very important for me was that the Russian models were very excited and had a high sense of responsibility and knew that the event was dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide. After the fashion show, they posted photos with those clothes and reflected on the Armenian Genocide. I take pride in the fact that I managed to let young foreigners know about the pain and sorrow of the Armenian people.
I must also mention that I had sewn clothes with the “Forget-me-not” symbol especially for the “Renaissance” collection. During the show, the audience was more interested in the clothes since they knew the symbol of the Forget-me-not. I even received offers, but I’ll never agree to sell them. That’s unacceptable for me.
Hayern Aysor: You received the Best Foreign Collection Award during Estet Fashion Week. Could you tell us more about that?
K. S.: It came as a surprise for me. When they announced my name, I was working with my models backstage and didn’t know why they were announcing my name. Only when they called me to the stage did I realize what was happening. I was participating as a guest at the exhibition. It didn’t even cross my mind that I would receive an award.
It was very nice to see that the jury received me so well. After the fashion show, everyone was applauding for a long time and wanted to take pictures. I was in an uncomfortable situation. Another fashion show began after mine ended, but the audience was still under the influence of my show.
Hayern Aysor: Gevorg, I’m aware of another interesting thing that happened during the fashion show. A Russian singer performed the Armenian song “Dle Yaman”. How did that happen?
K. S.: The singer is Tasha Turova, who is not only a singer, but a model as well. After one of the fashion shows held last year, she approached me and asked to participate in my fashion shows. Nothing happened after our short meeting.
When it was announced that I was going to be participating in the fashion show in Moscow, Tasha sent me an e-mail, telling me that she really wanted to work with me and reminded me about our initial agreement. She also wrote that she wanted to sing during the show and that she often does that.
Tasha has the features of a model, and I agreed to collaborate with her. I also suggested that she perform the Armenian song “Dle Yaman”.
There couldn’t be any foreign songs that day. There only had to be Armenian songs and music in Moscow. That was my precondition.
I sent her the music and the lyrics. Tasha sang very well at the show and charmed the audience, especially me. The song “Dle Yaman” was performed during the showing of the “Forget-me-not” dress and received warm rounds of applause.
There was another pleasant surprise in store for me in Moscow. World famous Russian opera singer Natalya Pavlova, who is based in Italy, was also attending the Estet Fashion Week event. The opera singer was also going to give a concert in Moscow. She saw my designer clothes at a brand name store, liked them a lot and wanted to wear the clothes that I had designed at the concert. That’s how we started working together.
Hayern Aysor: What is your source of inspiration when you create?
K. S. I’m always looking for something. I look around me. I even get inspired when I read books.
For instance, when I was getting ready for the “Renaissance” fashion show, visiting different regions of Armenia inspired me and gave me the strength to create. Costume expert Armine Stepanyan and I started conducting studies in cities and villages across Armenia, as well as Artsakh.
We visited Armavir, Talin, Gyumri, various villages of Artsakh and elsewhere. We met the old women of the villages, asked them about the morals and the national costumes of the village and more.
We also visited museums, factories and cultural unions. We spent a whole day at the Museum of Ethnography, the National Gallery of Armenia and the rug factory in Artsakh.
Hayern Aysor: Gevorg, will the people of Armenia have the chance to see the “Renaissance” collection? Will you grant them those beautiful moments?
K. S.: Of course. I would also like to inform you that the show in Yerevan will be held in collaboration with the RA Ministry of Diaspora.
When I met RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan during an event, I talked about my plans and told her that I planned on organizing an exhibition of national costumes in Armenia with the RA Ministry of Diaspora, and she immediately agreed to help me.
Recently, Hranush Hakobyan and I discussed issues related to our cooperation during a meeting at the Ministry of Diaspora. We decided to hold the fashion show in Yerevan on May 29. I have also had a meeting with President of the Center for Coordination of Syrian-Armenians’ Issues NGO Lena Haladjian.
I would also like to inform that there will also be exhibitions in the USA, Australia, Marseilles and Iran.