Թուրքիայում Հռոմի պապի դեմ դատական գործ չեն հարուցի
Թուրքիայում Հռոմի պապ Ֆրանցիսկոս առաջինի դեմ ներկայացված դատական հայցը մերժվել է: Թուրքիայի Իզմիր քաղաքի բնակիչ Ջոշքուն Ըշըքը Հայոց ցեղասպանության վերաբերյալ Հռոմի պապի հայտարարությունից հետո դատարան էր դիմել՝ վերջինիս մեղադրելով «զրպարտություն և ատելություն տարածելու» մեջ:
Ինչպես տեղեկացնում է թուրքական «Haberler» լրատվական կայքը, գրում է ermenihaber.am-ը, Իզմիրի հանրապետական դատախազությունը մերժել է հայցը՝ նշելով, որ մեղադրվող կողմը պետության ղեկավար է և ունի դիվանագիտական անձեռնմխելիություն, ինչ իպատճառով ենթակա չէ դատական հետապնդման հետապնդման:
Հիշեցնենք, որ կաթոլիկների առաջնորդը Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի կապակցությամբ ապրլի 12-ին Վատիկանի Սուրբ Պետրոս տաճարում պատարագ էր մատուցել` ի հիշատակ 1.5մլն անմեղ զոհերի: Պատարագի ժամանակ Ֆրանցիսկոս առաջինն Օսմանյան կայսրությունում հայերի դեմ իրականացված կոտորածներն անվանել էր 20-րդ դարի առաջին ցեղասպանություն:

Turkey to not file lawsuit against Pope
A Turkish court has rejected the lawsuit filed against Pope Francis I. After the Pope’s announcement about the Armenian Genocide, citizen of the Turkish city of Izmir Coskun Isik had appealed to court, charging the Pope with “disseminating slander and hatred”.
As Turkey’s Haberler reports, writes ermenihaber.am, Izmir’s state prosecutor’s office has rejected the lawsuit, mentioning that the defendant is a state leader, has diplomatic immunity and is not subject to persecution.
Let us remind that on April 12, on the occasion of the Centennial of the Armenian Genocide, the leader of the Catholics served a Holy Mass in memory of the 1.5 million innocent victims at St. Peter’s Basilica of the Vatican.  In his sermon, Pope Francis referred to the massacres perpetrated against the Armenians in the Ottoman Empire as “the first genocide of the 20th century”.