Թուրքերը խոչնդոտել են վենետիկյան բիենալեում այն գրքույկի տարածումը, որում տեղ է գտել «Հայոց ցեղասպանություն» եզրը
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2015/05/cats.jpg)
Մայիսին մեկնարկած 56-րդ վենետիկյան միջազգային բիենալեի թուրքական տաղավարում հայազգի արվեստագետ Սարգիսը ներկայացնում է «Respiro» («Շունչ») խորագրով ցուցադրությունը: ermenihaber.am-ը տեղեկացնում է, որ թուրքական «Cumhuriyet» պարբերականի վկայությամբ՝ այդ ցուցադրության մասին անգլերեն և թուրքերեն տարբերակներով պատրաստված գրքույկը ճգնաժամի պատճառ է հանդիսացել: Կատալոգում, որը պետք է բաժանվեր ցուցադրության բացման օրը՝ մայիսի 7-ին, ներառված է եղել Ռաքել Դինքի հեղինակած հոդվածը:
Այդ հոդվածում տեղ գտած «Հայոց ցեղասպանություն» արտահայտության պատճառով էլ կատալոգն արգելվել է, քանի որ ցեղասպանության հիշատակումը քննադատության է արժանացել ցուցադրության հովանավոր Թուրքիայի ԱԳՆ-ի և Մշակույթի նախարարության, ինչպես նաև թուրքական տաղավարին աջակցողների կողմից:
Նշենք, որ Ռաքել Դինքն իր հոդվածում հիշատակում է ամուսնու՝ 2007թ Թուրքիայում սպանված հայ լրագրող Հրանտ Դինքի մասին:
«Սա անչափ մեծ վիշտ է: 1915թ Հայոց ցեղասպանության վիշտը, բոլոր անգերեզման և անհիշատակ կորուստների վիշտը միավորվեցին և վիշտն էլ ավելի անսահման դարձավ»:
Սարգիսն ու ցուցադրության համակարգող Դեֆնե Այասը գտել են այլընտրանքային տարբերակ. նրանք չբաժանված գրքույկները ցուցադրության են հանել Վենետիկում՝ ուղղահայաց կանգնեցված մի «դագաղի» մեջ՝ այդպիսով արտահայտելով իրենց բողոքը գրաքննության դեմ:

Turks hindered the distribution of the catalog including the term “Armenian Genocide” at Venice Biennale
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2015/05/cats.jpg)
Armenian artist Sargis is holding the “Respiro” (Breath) exhibition at the Turkish pavilion of the 56th Venice Biennale that kicked off in May. According to ermenihaber.am, the Turkish Cumhuriyet reports that the English and Turkish versions of the catalog about that exhibition became a reason for a crisis. The catalog that was supposed to be distributed on the day of the opening of the exhibition (7 May) included an article by Raquel Dink.
Due to the phrase “Armenian Genocide” in the article, the catalog was banned since a reminder of the genocide was criticized by the Turkish Ministry of Foreign Affairs and Ministry of Culture, which sponsored the exhibition, as well as those supporting the Turkish pavilion.
In her article, Raquel Dink recalls her husband and Armenian journalist Hrant Dink, who was murdered in Turkey in 2007.
“This is a great sorrow. The sorrow of the Armenian Genocide of 1915, the sorrow became infinite along with the sorrow of the loss of people left unburied and forgotten.”
Sargis and the exhibition’s coordinator Defne Ayas found an alternative. In Venice they exhibited the catalogs that hadn’t been distributed in a vertical “coffin”, expressing their protest against censure.