Բաշշար ալ Ասադը Նահատակների օրվա իր ելույթում հիշատակել է Հայոց ցեղասպանության մասին
Սիրիայի նախագահ Բաշշար ալ Ասադը մայիսի 6-ին Նահատակների օրվա առիթով իր ելույթում խոսել է Հայոց ցեղասպանության մասին:
«Հայերն այսօրը» տեղեկացնում է, որ սիրիական ՍԱՆԱ գործակալության փոխանցմամբ` նախագահը նշել է հարյուր տարի առաջ օսմանցիների հանցագործությունների մասին: 1916-ին այս արաքները հասել են գագաթնակետին: Օսմանյան կայսրությունը ձերբակալել և կախաղան է բարձրացրել մեծ թվով ազգայնականների, որոնք պաշտպանում էին Սիրիայի ժողովրդին՝ օսմանցիների ոտնձգություններից: Ոճրագործությունը դրանով չի սահմանափակվել, այլ տարածվել է՝ ընդգրկելով միլիոնավոր հայերի, արամեացիների և այլ ազգերի, ովքեր այն ժամանակ բնակվել են Օսմանյան իշխանության տակ: «Այսօր կրկնվում են այդ հանցագործությունները նույն կերպ, սակայն տարբեր անուններով ու գործիքներով»,- նշել է Ասադը՝ ավելացնելով, որ հարյուր տարի առաջ դահիճը Ջեմալ Փաշան էր, իսկ այսօր՝ Էրդողանը:
Ասադի խոսքով Ջեմալ փաշայի հետևորդը Էրդողանն է, ով աջակցում է Սիրիայում գործող զինված խմբավորումներին, որոնք տարբեր հանցագործություններ են իրականացնում Սիրիայի խաղաղ բնակչության դեմ: Նախագահը վստահորեն շեշտել է, որ սիրիական բանակը կհաղթի պատերազմում: Նա խոստացել է ամրապնդել ուժերը Իդլիբի նահանգում, որտեղ թեժ մարտեր են ընթանում կառավարական ուժերի և «Ջեյշ ալ ֆաթհ» ծայրահեղական խմբավորման միջև:
Նահատակների օրվա առիթով Սիրիայի նախագահ Բաշշար ալ Ասադն այցելել է ռազմական ուսումնարան, որտեղ սովորում են զոհված հերոսների զավակները:
Ավելի վաղ՝ ապրիլի 24-ին, Երևանում տեղի ունեցած Հայոց ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի միջոցառումներին իրենց մասնակցություն էր բերել սիրիական պատվիրակությունը՝ Սիրիայի խորհրդարանի նախագահ Մուհամմադ Ջիհադ ալ Լահհամի գլխավորությամբ:

On May 6, President of Syria Bashar al-Assad talked about the Armenian Genocide in his speech on the occasion of Martyrs’ Day.
According to SANA, writes Artsakhpress, the President referred to the crimes that the Ottoman Turks committed against Syrian nationalists a century ago and added that the Ottoman Turks didn’t stop there and committed crimes against millions of Armenian and Assyrians who used to live under the dominance of the Ottoman Empire at the time. “Those crimes are being repeated in the same manner, but with different names and instruments,” Assad mentioned, adding that Djemal Pasha was the criminal a century ago, and now it’s Erdogan.
According to Assad, Djemal Pasha’s descendant is Erdogan, who supports the armed terrorists committing various crimes against peaceful civilians in Syria. The President stressed that he was certain that the Syrian army would win the war. He pledged to strengthen forces in Idlibi where there are heated clashes between government forces and the Jeish al Fath extremist group.
On the occasion of Martyrs’ Day, President of Syria Bashar al-Assad visited children of deceased heroes attending a military school.
Earlier, on April 24, the Syrian delegation led by Speaker of the People’s Council (Parliament) of Syria Mohammad Jihad al- Laham participated in the events dedicated to the Centennial of the Armenian Genocide in Yerevan.