Ամերիկացի րաբբին՝ խոստումը դրժած ԱՄՆ նախագահի և դեսպանի մասին
The Jerusalem Post-ը հրապարակել է րաբբի Շմուլի Բոթիչի հոդվածը, որում նա վերհիշում է ՄԱԿ-ում ԱՄՆ դեսպան Սամանթա Փաուերի դիրքորոշումները և ցանկությունը՝ աջակցելու ներկայիս ցեղասպանությունների կանխարգելմանն ու ճանաչմանը: Բոթիչի համար ամենամեծ հիասթափությունն այն է, որ Փաուերը հրաժարվում է վիճարկել Օբամայի՝ Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու չիրականացրած խոստումները: Հոդվածը՝ մասնակի կրճատումներով,  ներկայացնում  է armeniangenocide100.org-ը:
«Ես մի ազգի ներկայացուցիչ եմ, որը վերջերս ցեղասպանության փորձառություն է ունեցել, հետևաբար Սամանթա Փաուերի 2002 թվականին գրված «Խնդիրը՝ դժոխքից. Ամերիկան ցեղասպանության դարում» գիրքն ինձ շատ է հուզել: Նա զարյրույթ թր արտահայտում հատկապես նրանց հանդեպ, ովքեր աչք են փակում անմեղ մարդկանց սպանդի վրա: Այդ պատճառով, երբ քննադատները 2011-ին մեղադրում էին նրան հակաիսրայելական կողմնակալության մեջ, ինչը կարող էր խոչընդոտել նրա՝ ՄԱԿ-ում ԱՄՆ դեսպան դառնալուն, ես նրա կողքին էի: Մենք կառավարության այնպիսի ներկայացուցիչների կարիքն ունենք, որոնք դուրս կգան ինստիտուցիոնալ անտարբերության դեմ: Ես նույնիսկ հանդիպումներ էի կազմակերպել նրա և Ամերիկայի հրեա առաջնորդների հետ, որից հետո մենք հանդիպում ունեցանք Նոբելյան մրցանակի Խաղաղության դափնեկիր Էլի Ուիզելի հետ:
2013 թվականին, երբ պետք է հաստատվեր նրա պաշտոնը ՄԱԿ-ում, նա խնդրել էր ինձ աջակցելու իրեն, և ես չվարանեցի: Ես կշտամբում էի նրա հրեա քննադատներին ցեղասպանության դեմ աշխարհի ամենաազդեցիկ ձայներից մեկին չաջակցելու համար: Foreign Policy-ն նույնիսկ գրում էր, որ ես նրան «կոշերային» (լեգիտիմ) էի դարձրել Ամերիկայի հրեաների համար:
Հետևաբար մոլորեցնող և նույնիսկ հուսահատեցնող է, որ Փաուերը լռում է ներկայումս տեղի ունեցող ցեղասպանությունների մասին: Ամեն ինչ սկսվել էր, երբ Սիրիայի նախագահ Բաշար Ասադը քիմիական զենք էր գործածել իր իսկ ժողովրդի հանդեպ՝ սպանելով հարյուրավոր արաբ երեխաների: Մինչ այդ նախագահ Օբաման սպառնացել էր պատժամիջոցներ կիրառել Ասադի դեմ, եթե նա գազ բաց թողի իր ժողովրդի վրա, սակայն երբ լուրերը հայտնվեցին, Օբաման գրեթե ոչինչ չարեց:
Հրեաները քաջատեղյակ են թունավոր գազի պատճառած սարսափելի տանջանքներից, և զարմանալի էր, որ Փաուերը ձեռնպահ էր մնացել Օբամայի անգործությունից:
«Փաուերն արդարանում էր, թե անցյալ տարվա ապրիլին Սիրիայի հյուսիսային գյուղերից մեկում քլորի կիրառումն ապստամբ բնակչության հանդեպ հիմնավորված չէր: 5 ամիս անց Քիմիական զենքի արգելման կազմակերպությունը, սակայն, հաստատել էր, որ քլորի կիրառումը «համակարգված և պարբերաբար» էր: Փաուերի արհամարհական արձագանքն այն էր, որ արևմտյան պետությունները Սիրիային պատժելու համար «պատճաշ դիվանագիտական պայմաններ էին փնտրում: Անշուշտ, ոչինչ այդպես չի սարսափեցնում է դաժան արաբ բռնակալներին, որքան դիվանագիտական մոտեցումները»,- գրում էր The Wall Street Journal-ը:
Նույնը անգործությունը շարունակվում էր նաև Իրանի վարչակազմի հետ բանակցությունների ընթացքում: Նոյեմբերին այաթոլահ Ալի Խամեինին գրել էր. «Ոչ մի հանցագործություն չխնայող Իսրայելի այս բարբարոսական ու կենդանական վարչակազմը  չունի այլ բուժում, քան ոչնչացումն է»: Դա ցեղասպանության մտադրության պարզ հայարարություն էր, սակայն Փաուերը կրկին լուռ էր: Վերջին սպառնալիքը Իրանի Հեղափոխական պահակազորի հրամանատարից էր, որի «Իսրայելի ոչնչացումը քննարկվող չէ» արտահայտությունը նույնպես անտարբերության մատնվեց:
Սակայն ամենամեծ հիասթափությունն այն է, թե ինչպես էր Փաուերը հրաժարվել վիճարկել Օբամայի՝ ուղիղ 100 տարի առաջ մեկնարկած Հայոց ցեղասպանությունը ճանաչելու դրժած խոստումը:
2008 թվականի իր նախընտրական քարոզարշավի ժամանակ փորձելով գրավել հայ ընտրազանգվածին՝ այդ ժամանակ դեռ սենատոր Օբաման հայտարարել էր. «Հայոց ցեղասպանությունը ենթադրություն չէ, ոչ էլ անձնական կարծիք կամ տեսակետ, այն վավերագրված փաստ է, որը հավատարմագրված է բազմաթիվ պատմական ապացույցներով: Փաստերն անհերքելի են… որպես նախագահ՝ ես կճանաչեմ Հայոց ցեղասպանությունը»: Օբամային՝ ամերիկահայերի ձայները ստանալու համար օգնության էր հասել Փաուերը՝ տեսագրելով 5 րոպե տևողության հոլովակ, որում ասում էր, թե Օբաման երբեք չի դրժի իր խոստումը և 1.5 մլն անմեղ հայերի կոտորածները ցեղասպանություն կանվանի:
6 տարի առաջ նախագահը հակասել էր ինքն իրեն, որպեսզի չզայրացնի Թուրքիայի նախագահ Ռեջեփ Թայիփ Էրդողանին, որը հրաժարվում է ընդունել ցեղասպանության Թուրքիայի հանցավորությունը: Այս դիտավորյալ բարոյական կուրությունը հակադարձվում է Ֆրանցիսկոս Պապի խիզախ հատարարությանը, որն աշխարհին կոչ էր անում ճանաչել «20-րդ դարի առաջին ցեղասպանությունը»: Ի պատասխան դրան՝ ինչպես հարիր է կռվարարի՝ Էրդողանը Պապի հասցեին քննադատության տարափ ուղղեց՝ զգուշացնելով նրան «այլևս նման սխալներ չկրկնել», ապա հետ կանչեց Վատիկանում իր դեսպանին: «Հայկական հարցը» (Թուրքիայում Ցեղասպանության պաշտոնական անվանումն է) միակ ոլորտը չէ, որում Էրդողանը նվաստացնում է ցեղասպանությունը: Նա ագրեսիվ կերպով վիճարկում է, որ Դարֆուրի վայրագությունները ցեղասպանություն էին, և հայտարարում է, որ Իսրայելը մեղավոր է 2014 թվականին Համասի օդային արշավում ցեղասպանության փորձի համար: 2013 թվականին նա Սիոնիզմը անվանել էր «հանցագործություն մարդկության դեմ»: Իսկ 2014-ի հուլիսին Էրդողանը հայտարարել էր, որ «Իսրայելը գերազանցել է նույնիսկ Հիտլերի բարբարոսությանը»:
Ես գիտակցում եմ, որ Փաուերը որպես դեսպան կարգադրություններ ուներ չարձագանքելու: Ես նաև գտակցում եմ, որ իրար հաջորդող վարչակազմերը կարծում են, որ Հայոց ցեղասպանության մասին խոսելը կարող է արժենալ ազգային անվտանգության անընդունելի ծախսերի: Սակայն հենց Օբաման էր, որ այս լռելյայն դավադրությունը դատապարտում էր հետևյալ խոսքերով. «Ամերիկան ունի այնպիսի առաջնորդի կարիք, որը ճշմարտորեն կխոսի Հայոց ցեղասպանության մասին և համապատասխան կերպով կարձագանքի բոլոր ցեղասպանություններին»:
Եթե նախագահ Օբաման լուրջ է վերաբերվում Փաուերին, ապա նա պետք է թույլ տար նրան արտահայտելու իր կարծիքը: Եվ եթե Փաուերը զրկված է այդ անելու թույլտվությունից, նա պետք է լուրջ ծանրութեթև անի՝ արդյո՞ք պետք է մնա դեսպանի իր պաշտոնում: Նա այլևս չի կարող քննադատել իր նախորդներին նրա համար, որ չէին արտահայտվում և նույն քաղաքականությունն էին վարում, ինչ նա՝ արդեն պաշտոնավարման ընթացքում:
ՄԱԿ-ի դեսպանը ակնհայտորեն «երկրի ամենաազդեցիկ որոշումներ կայացնողներից է»: Փաուերը փնովում էր իր նախորդին նրա համար, որ վերջիններս ՄԱԿ-ում ընդդիմանում էին 1994 թվականի Ռուանդայի ցեղասպանությունը կանգնեցնելու միջազգային գործողություններին:
Փաուերի անունը հայտվել էր Time ամսագրի աշխարհի 100 ամենաազդեցիկ մարդկանց ցուցակում: «Ժամանակին ես հարգում էր Սամանթա Փաուերին որպես քննադատի: Այժմ ես հպարտ եմ նրան պարզապես ընկեր կոչելու համար», – գրել էր նախկին պետքարտուղար Մադելայն Օլբրայթը»:

The Jerusalem Post published a feature by Rabbi Schmuley Boteach who analyzes the alteration of Samantha Power’s opinion over the years and her reluctance to support the prevention and recognition of genocides today. Boteach thinks that the greatest disappointment of all is how Power refused to challenge Obama’s broken promises to recognize the Armenian Genocide. The article reads:
As a member of people who recently experienced genocide, Samantha Power’s 2002 book, “A Problem from Hell: America in the Age of Genocide” moved me deeply. She wrote with – and fostered in her readers – a powerful outrage toward those (especially in government) who turn a blind eye to the slaughter of innocents. So when critics charged her in 2011 with anti-Israel bias that might have hampered her eventual nomination to become America’s ambassador to the United Nations, I stood up for her. We needed more government officials who would campaign against institutional indifference. I even brought her to meet with many of America’s Jewish leaders at the office of Birthright Israel co-founder Michael Steinhardt, after which we chatted with Nobel Peace Laureate Elie Wiesel.
During her confirmation in 2013, when she asked me for public support, I did not hesitate; I chided her Jewish critics for not supporting one of the world’s foremost voices against genocide. Foreign Policy wrote that I made her “kosher” for American Jews.
So it is mystifying and more than a little disheartening that Power has remained silent about genocides happening today. It started when Syrian President Bashar Assad used chemical weapons against his own people, murdering hundreds of Arab children. President Obama had previously pledged to enforce red lines against Assad if he gassed his people, but after the news broke, he did little.
Poison gas has a terrible poignancy for Jews, so it was shocking that Power held her tongue about Obama’s inaction.
The Wall Street Journal captured her approach well: Power dismissed as “unsubstantiated” allegations that chlorine had again been dropped on a rebel-held village in northern Syria last April. Five months later, the Organization for the Prohibition of Chemical Weapons confirmed that chlorine had been used “systematically and repeatedly.” Power’s dismissive response was that Western nations were “still searching for the right diplomatic ��?modalities’ ” to punish Syria.
“Surely nothing terrifies brutal Arab tyrants more than diplomatic modalities,” the Journal concluded.
This pattern of unresponsiveness has continued during the administration’s negotiations with Iran. In November, Ayatollah Ali Khameini tweeted: “This barbaric, wolflike & infanticidal regime of #Israel which spares no crime has no cure but to be annihilated.” It was a clear statement of genocidal intention, but Power again said nothing. The recent threat by the commander of the Basij militia of Iran’s Revolutionary Guards that “Israel’s destruction is nonnegotiable” met with similar apathy.
But the greatest disappointment of all is how Power has refused to challenge Obama’s broken promises to recognize the Armenian Genocide that began 100 years ago last week. In 2008, when he was campaigning and trying to attract Armenian votes, then-Senator Obama famously said: “Armenian Genocide is not an allegation, a personal opinion or a point of view, but rather a widely documented fact supported by an overwhelming body of historical evidence. The facts are undeniable. … As president I will recognize the Armenian Genocide.” Power, too, went to extraordinary lengths to get Armenian Americans to vote for Obama, recording a five-minute video telling them that he alone would never break his promise to recognize the Armenian slaughter — in which 1.5 million innocents died — as genocide.
Six years ago, the president reversed himself to placate Turkish President Recep Tayyip Erdogan, who refuses to admit Turkish culpability for the genocide (and, meanwhile, dismantles Turkish democracy). This willful moral blindness stands in stark contrast to the courageous statement by Pope Francis two weeks ago calling for the world’s recognition of “the first genocide of the 20th century.” In a response befitting a bully, Erdogan lashed out at the pontiff, warning him “not to make similar mistakes again,” and then promptly recalled Turkey’s ambassador to the Vatican. The “Armenian matter” (the official Turkish euphemism for the genocide) isn’t the only area where Erdogan has trivialized genocide. He aggressively contests that atrocities in Darfur were genocide, yet called Israel guilty of an attempted “genocide” during its air campaign against Hamas in 2014. He called Zionism a “crime against humanity” in 2013. In July of last year, he offered the charge that Israel’s “barbarism has surpassed even Hitler’s.”
Beyond the shame in repudiating his own promises, Obama’s deference to an ally at the expense of citing the genocide is a complete betrayal of Power, whose legacy is built on taking the American government to task for its 100-year spinelessness in the face of genocide. In a famous passage in her book Samantha writes that: … [it] is daunting to acknowledge, but this country’s consistent policy of nonintervention in the face of genocide offers sad testimony not to a broken political system but to one that is ruthlessly effective. The system, as it stands now, is working. No US president has ever made genocide prevention a priority, and no US president has ever suffered politically for his indifference to its occurrence. It is thus no coincidence that genocide rages on.
If that is the case, why isn’t Power challenging Obama to stop Syria’s genocide or recognize the Turkish genocide now that she is in government? Why has she not challenged her president? Power did not hesitate to label Armenia a genocide in her book or to criticize those who refused to do so. As a senior official, will she stand by her principles or will she be complicit in broken promises and become part of the “problem from hell”? Recognizing the Armenian slaughter is vital: How can we trust public officials to show courage in stopping genocides of the present if they display cowardice in recognizing those of the past?
I recognize that as an ambassador, Power may have her orders not to speak up. I also recognize that successive administrations have believed that talking about the Armenian Genocide would have unacceptable national security costs. But it was Obama who condemned this conspiracy of silence with the forceful words, “America deserves a leader who speaks truthfully about the Armenian Genocide and responds forcefully to all genocides.”
And this is exactly what Power has courageously condemned in the past — individuals who gain high office and turn a blind eye to genocide when politically convenient. If President Obama is serious about his respect for Power, then he’ll allow her to speak her mind. And if she’s precluded from doing so, she has to seriously weigh whether she should remain in her job as ambassador. What she cannot do is condemn all her predecessors for not speaking out and then pursue the exact same policy as soon as she’s in office. According to a long 2014 profile in the New Yorker, Power believes she should remain in the administration even if she doesn’t get everything she wants. Yet in the past, she had “criticized those who avoided using the word “genocide” in their statements, and praised those who resigned in protest of inaction, such as Marshall Harris, a thirty-two-year-old Bosnia desk officer at the State Department. America’s repeated refusals to end genocides were not “accidental products of neglect,” Power wrote. “They were concrete choices made by this country’s most influential decision-makers after unspoken and explicit weighing of costs and benefits.”
The UN ambassador is clearly one of “this country’s most influential decision makers.” Former secretary of state Madeleine Albright may have said it best. Power castigated her predecessor at the UN for opposing international action to stop the Rwanda genocide in 1994. Last week, in an essay naming Power as one of Time Magazine’s 100 Most Influential people in the world, Albright wrote: “I once regarded Samantha Power as a critic. Now I am proud to call her a friend.”