Ջահերով երթ Կուլիկամ գյուղում` ի հիշատակ Ցեղասպանության զոհերի
Ապրիլի 23-ին, ժամը 19:00-ին Ջավախքի Կուլիկամ գյուղում սկսվեց ջահերով երթն ի հիշատակ Մեծ Եղեռնի: Գյուղի հանրային դպրոցի երիտասարդ ուսուցիչների նախաձեռնությամբ հավաքվել էին գյուղի երիտասարդությունն ու դպրոցականները:
Երթը սկսվեց նորաբաց խաչքարի մոտից եւ պաստառներով, Հայաստանի ու Վրաստանի դրոշներով շարունակվեց դեպի եկեղեցի, ուր ուղիղ ժամը 19:15-ին հարյուր անգամ հնչեցին զանգերը, ապա այրվեց Թուրքիայի դրոշը: Երթը շարունակվեց եկեղեցում աղոթքով, այնուհետև երթի մասնակիցները մի մասը շարժվեց դեպի Ախալքալաք՝ քաղաքի ջահերով երթին մասնակցելու:
Ժամը 21:00-ից գյուղի երիտասարդների նախաձեռնությամբ բարձր լեռան վրա վառվեց ավելի քան 220 անիվներ գրված «100» թիվն որպես մի ջահ՝ նշանավորելու Եղեռնին հաջորդող հարյուրամյա մեր պատմությունը…

Residents of Kulikam village hold torch-lit march in memory of Armenian Genocide victims
On April 23 at 19:00, at the initiative of the young teachers of the school in Kulikam village of Javakhk, the youth and schoolchildren of the village came together and participated in a  torch-lit march commemorating the victims of the Armenian Genocide.
With signs and the national flags of Georgia and Armenia, the youth and schoolchildren moved from the recently unveiled cross-stone towards the local church where the bells rang 100 times at 19:15 and the Turkish flag was burned. The participants of the march said a prayer at the church, after which some headed towards Akhalkalak to take part in the torch-lit march there.
Starting from 21:00, the youth burned more than 200 wheels with the number “100” written on them at the peak of a high mountain as a sign of the centuries-old history of the Armenian people following the Armenian Genocide…