«Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և պատասխանատվության միջազգային իրավական հիմնախնդիրները» թեմայով գիտաժողովը շարունակեց իր աշխատանքները
«Ցեղասպանության հանցագործության կանխարգելման և պատասխանատվության միջազգային իրավական հիմնախնդիրները» գիտաժողովն աշխատանքը շարունակեց «Ցեղասպանությունների համար պատասխանատվության անխուսափելիության ապահովման միջազգային իրավական հիմնախնդիրները» թեմայով: Նիստը վարում էին ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի դեկան, ի.գ.դ. ՀՀ ԳԱԱ ակադեմիկոս Գագիկ Ղազինյանը և Բոստոնի համալսարանի արդի հայոց պատմության և գրականության ամբիոնի ղեկավար, ցեղասպանագետ Սիմոն Փայասլյանը:
Գիտաժողովի առաջին նիստին զեկուցումներով հանդես եկան ՀՀ ԳԱԱ պատմության ինստիտուտի տնօրեն Աշոտ Մելքոնյանը՝ «Հայրենազրկում» հասկացության իրավական ձևակերպման անհրաժեշտությունը» թեմայով, որին հաջորդեցին Ռուսաստանի իրավաբանական բուհերի ընկերակցության նախագահ, ՌԴ ԳԱ սոցիալ-քաղաքական հետազոտությունների ինստիտուտի գլխավոր գիտաշխատող, իրավաբանական գիտությունների դոկտոր, պրոֆեսոր Սերգեյ Բաբուրինի զեկուցումը՝ «Ցեղասպանության՝ որպես մարդատյաց քաղաքականության գործիքի դեմ պայքարի միջազգային իրավական միջոցները (նվիրված հայերի ողբերգության 100-րդ տարելիցին)», Իրավաբան, Ամերիկայի՝ Հայ դատի հանձնախմբի կառավարության հետ կապերի պատասխանատու Քեյթ Նահապետյանի զեկուցումը «Ցեղասպանությունների համար պատասխանատվության անխուսափելիության ապահովման միջազգային իրավական հարցերը» թեմաներով:
Գիտաժողովի երկրորդ նիստը նվիրված էր Ժամանակակից միջազգային իրավունքում Ցեղասպանությունների կանխարգելման ապահովման թեմային:
Նիստը վարում էին պրոֆեսոր Սերգեյ Բաբուրինը և Միջազգային իրավունքի փորձագետ, «Արևմտահայերի ազգային կոնգրեսի» նախագահ Սուրեն Սերայդարյանը (Ավստրիա):
Զեկուցումներով հանդես եկան Միջազգային իրավունքի ռուսաստանյան ընկերակցության փոխնախագահ Ալեքսեյ Մոիսեևը՝ «Ցեղասպանությունը միջազգային իրավունքում», Բոստոնի համալսարանի արդի հայոց պատմության և գրականության ամբիոնի ղեկավար Սիմոն Փայասլյանը՝ «Ինքնիշխանության սկզբունքը և ցեղասպանության կանխարգելման մարտահրավերները 21-րդ դարում», ԵՊՀ իրավագիտության ֆակուլտետի եվրոպական և միջազգային իրավունքի ամբիոնի դոցենտ Եղիշե Կիրակոսյանը՝ «Ցեղասպանության 1948 թ. կոնվենցիայի ընդունումից առաջ կատարված ցեղասպանությունների համար պետությունների պատասխանատվության առանձնահատկությունները» թեմաներով:
Այնուհետև տեղի ունեցավ մտքերի փոխանակություն, որի ընթացքում ծավալվեց շահագրգիռ քննարկում՝ ցեղասպանությունների կանխարգելման միջազգային նոր կառույցների և կոնվենցիաների ստեղծման, Ցեղասպանությունների համար պետությունների պատասխանատվության, գոյություն ունեցող կոնվենցիաների դրույթների կիրառելիությունը ապահովող մեխանիզմների ստեղծման անհրաժեշտության և այլ հարցերի շուրջ:

Симпозиум на тему «Международные правовые проблемы предотвращения и ответственности преступления геноцид» продолжил свою работу
Симпозиум на тему «Международные правовые проблемы предотвращения и ответственности преступления геноцид» продолжил свою работу темой «Международные правовые вопросы обеспечения неизбежности ответственности за геноциды». Заседание вели декан юридического факультета ЕГУ, доктор юридических наук, академик НАН РА Гагик Казинян и руководитель кафедры современной армянской истории и литературы Бостонского университета, геноцидовед Симон Паяслян.
На первом заседании симпозиума с докладами выступил директор �?нститута истории НАН РА Ашот Мелконян – на тему «Необходимость юридического оформления понятия «Лишение Родины», за которым последовал доклад главного научного сотрудника �?нститута социально-политических исследований АН РФ, доктора юридических наук, профессора Сергея Бабурина на тему «Международные правовые средства борьбы против геноцида – как инструмента человеконенавистнической политики (посвященный 100-летию трагедии армян)» , доклад юриста, ответственной комиссии Ай-Дат Америки по связям с правительством Кейт Нагапетян на тему «Международные правовые вопросы обеспечения неизбежности ответственности за геноциды».
Второе заседание симпозиума было посвящено теме обеспечения предотвращения геноцидов в современном международном праве.
Заседание вели профессор Сергей Бабурин и эксперт по международному праву, председатель «Национального конгресса западных армян» Сурен Серайдарян (Австрия).
С докладами выступили вице-президент Российской ассоциации международного права Алексей Моисеев – «Геноцид в международном праве», руководитель кафедры современной армянской истории и литературы Бостонского университета Симон Паяслян – «Принцип суверенитета и вызовы предотвращения геноцида в XXI веке», доцент кафедры европейского и международного права юридического факультета ЕГУ Егише Киракосян – «Особенности ответственности государств за геноциды, осуществленные до принятия конвенции 1948 года о геноциде».
Затем состоялся обмен мнениями, в ходе которого развернулось заинтересованное обсуждение вокруг создания новых структур и конвенций по предотвращению геноцидов, необходимости создания механизмов обеспечения применения положений имеющихся конвенций об ответственности государств за геноциды и других вопросов.