Հայոց ցեղասպանության 100-ամյա հիշողություն
Ապրիլի 18-ին «Ուկրաինական տանը» անցկացվեց փաստագրական նկարներից ուցահանդես` նվիրված Օսմանյան կայսրության կողմից 1915 թվականին հայ ժողովրդի հանդեպ իրականացված ցեղասպանության:
Արդեն 100 տարի է, ինչ հայ ժողովուրդը «հիշում ու պահանջում» է 1915 թվականին տեղի ունեցած մասսայական դաժանսպանությունները, որի արդյունքում զոհվեց ավելի քան 1,5 միլիոն մարդ, ճանաչել որպես ցեղասպանություն: Այդ ժամանակահատվածում կատարված իրադարձությունների ապացույցները այն փաստագրական նկարներն ու ֆիլմերն են, որոնք արվել են օտար ազգի ուսումնասիրողների, ճանապարհորդների, զինվորների կողմից: Հենց նման փաստեր էին ներկայացված ապրիլի 18-ին «Ուկրաինական տան» հանդիսությունների շենքում (Կիև) կազմակերպված ցուցահանդեսի ժամանակ:
Արարողության բացումը կատարեցին Ուկրաինայում ՀՀ դեսպան Անդրանիկ Մանուկյանը, Ուկրաինայում Հայ Առաքելական եկեղեցու ներկայացուցիչ սրբազան Մարկոս Հովհաննիսյանը, Կիևի հայ համայնքի ղեկավար Նորիկ Գևորգյանը:
Անդրանիկ Մանուկյանը ցուցահանդեսի մասնակիցներին ուղղված իր ուղերձում ասաց, որ կոչ է անում Ուկրաինային՝ 1915 թվականի ցեղասպանությունը ընդունել պաշտոնական մակարդակով:
Մարկոս Հովհաննիսյանը նշեց, որ հայոց եկեղեցին ծրագրում է սրբերի շարքին դասել եղեռնի նահատակներին, ովքեր զոհվեցին սոսկ իրենց դավանանքի պատճառով:
Նորիկ Գևորգյանն իր ելույթում նշեց այն դրական առաջընթացի մասին, որը տիրում է այսօր աշխարհում 1915 թվականի իրագործված ցեղասպանությունը որպես իրողություն ընդունելու մասին: Վերջինս նաև ավելացրեց, որ Թուրքիան դեռ պետականորեն չի ընդունել այս փաստը, սակայն աշխարհի բոլոր հայերը շարունակելու են ոչ միայն հարգել անմեղ զոհերի հիշատակը, այլ պահանջելու են կատարված իրադարձությունների համար համապատասխան գնահատական տալ ոչ միայն ցեղասպանություն իրագործած երկրից, այլ ողջ աշխարհից:
Ցուցահանդեսից հետո այցելուները հնարավորություն ունեցան դիտելու 1915 թվականին Օսմանյան կայսրության կողմից իրականացվող իրադարձությունների մասին պատմող փաստագրական ֆիլմից կադրեր և «Վանա ծովի արշալույսը» գեղարվեստական կինոնկարը:
Հիշեցնենք, որ ապրիլի 24-ին ժամը 1200-ին սրբ. Ալեքսանդրի եկեղեցում (հասցեն` Կոստելնայա 170) տեղի կունենա պատարագ` նվիրված Ցեղասպանության անմեղ զոհերի հիշատակին: Նույն օրը, մի փոքր ավելի ուշ` ժամը 1800-ին «Կիևի հայկական համայնք» հասարակական կազմակերպությունը կազմակերպում է ֆլեշմոբ, որի  ժամանակ մասնակիցները երկինք կարձակեն մոտ 1000 վառվող լուսավոր օդապարիկներ:

Геноцид армян – 100 лет памяти
18 апреля 2015 года в «Украинском доме» прошла выставка документальных фотографий, посвященная Геноциду армян в Османской империи в 1915 г.
Вот уже 100 лет как армянский народ «помнит и требует» признать Геноцидом жестокие массовые убийства своих предков в 1915 году, жертвами которых стали более 1,5 млн человек.
О событиях тех времен в Османской империи свидетельствуют документальные фотографии и видео, снятые иностранными наблюдателями, путешественниками, солдатами. �?менно из таких фотографий и состояла экспозиция, размещенная 18 апреля в «Украинском доме» (Киев). Мероприятие открыли Андраник Манукян, Чрезвычайный и Полномочный Посол Республики Армения в Украине; Маркос Оганесян, Предстоятель Украинской епархии Армянской Апостольской Церкви; Норик Тигранович Геворкян, Глава ОО «Киевская армянская община».
В своем обращении к посетителям выставки, Андраник Манукян призвал Украину признать Геноцид армян 1915 года на официальном уровне.
Маркос Оганесян рассказал о том, что Армянская церковь планирует канонизировать многих жертв Геноцида, которые пострадали в частности и из-за своего вероисповедания.
Норик Тигранович Геворкянотметил позитивную динамику в мире относительно признания Геноцида армян в 1915 году. Но все же отметил, что пока Турция не признает факт Геноцида официально,армяне во всем мире будут продолжать не только чтить память убитых предков, но и требовать адекватной оценки тех событий как со стороны государства совершившего преступление, так и со стороны всего цивилизованного мира.
После выставки посетители имели возможность просмотреть документальную кинохронику событий 1915 г. в Османской империи и художественный фильм «Рассвет над озером Ван».
Выставка и кинопоказ 18 апреля 2015 г. прошли в рамках мероприятий, посвященных 100-й годовщине Геноцида армян. Напомним, что 24 апреля в 12.00 Соборе Св. Александра (ул. Костельная, 17) пройдет служба памяти о погибших. Позже, того же дня, в 18.00 Общественная организация «Киевская армянская община» организовывает флешмоб, во время которого участники выпустят около 1 000 светящихся воздушных шариков. Дата и место проведения флешмоба: 24 апреля 2015 г., Киев, Музей ВОВ, начало – 18.00.