Խանդոյում բացվեց Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին կանգնեցված խաչքար-հուշակոթող
Ապրիլի 18-ին Ախալքալաքի շրջանի Խանդո գյուղում բացվեց Հայոց ցեղասպանության զոհերի հիշատակին կանգնեցված խաչքար-հուշակոթող։ Խաչքարը օծվեց Ջավախքի ընդհանուր առաջնորդական փոխանորդ Տեր Բաբկեն Սալբիանի ձեռամբ։ Այս մասին «Հայերն այսօրը» տեղեկանում է akhaltskha.net-ից:
Խաչքարի բացման արարողությանը ներկա էին Հայաստանի և Վրաստանի պատգամավորներ, տեղական իշխանության ներկայացուցիչներ, քաղաքական ու հասարակական գործիչներ, մտավորականներ և բազմաթիվ այլ հրավիրված անձինք։
Խաչքարի բացման արարողության ժամանակ խոսքով հանդես եկան Վրաստանի խորհրդարանի պատգամավոր՝ Սամվել Պետրոսյանը, Հայաստանի խորհրդարանի պատգամավոր՝ Վարդան Այվազյանը, պատմաբան ակադեմիկոս Աշոտ Մելքոնյանը, «Ջավախքին Աջակցություն» հիմնադրամի հոգեբարձուների խորհուրդի նախագահ՝ Սոս Սահակյանը, Ախալքալաքի սակրեբուլոյի նախագահ Համլետ Մովսիսյանը և այլոք․․․
Բացման արարողության ավարտին գյուղի երիտասարդները բոլոր ներկա հյուրերին ներկայացրին Հայոց Ցեղասպանության զոհերի հիշատակին նվիրված միջոցառում։

Cross-stone dedicated to memory of Armenian Genocide victims unveiled in Khando
On April 18, a cross-stone dedicated to the memory of the victims of the Armenian Genocide was placed in Khando village of Akhalkalak region and consecrated by Vicar of the General Prelacy of Javakhk, Father Babken Salbiyan, akhaltskha.net reports, according to Hayern Aysor.
The cross-stone was unveiled during a ceremony attended by Members of Parliament of Georgia and Armenia, representatives of the local authorities, public and political figures, intellectuals and several other guests.
Among the speakers were Georgian MP Samvel Petrosyan, Armenian MP Vardan Ayvazyan, historian and academician Ashot Melkonyan, President of the Board of Trustees of the Support to Javakhk Foundation Sos Sahakyan, President of the Sakrebulo of Akhalkalak Hamlet Movsisyan and others.
After the cross-stone was unveiled, the youth of the village organized an event dedicated to the memory of the victims of the Armenian Genocide for all the attending guests.