Տեղի ունեցավ «Խորեն և Շուշանիկ Ավետիսյաններ դպրոցի և համայնքային կենտրոնի» նոր մասնաշենքի բացման հանդիսավոր արարողությունը
Հոկտեմբերի 8-ին տեղի ունեցավ Մալաթիա-Սեբաստիա թաղամասում կառուցված «Խորեն և Շուշանիկ Ավետիսյաններ դպրոցի և համայնքային կենտրոնի» և «Գրիգոր և Բեաթրիս Բիլեզիկյան» մասնաշենքի բացման հանդիսավոր արարողությունը, որին մասնակցում էին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը, ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի Քրիստոնեական դաստիարակության կենտրոնի տնօրեն Տ. Վարդան վարդապետ Նավասարդյանը, Հայ Ավետարանչական ընկերակցության Հայաստանի և Ամերիկայի ներկայացուցիչները, վերապատվելիներ, ԱԺ պատգամավորներ, պետական այրեր, միջազգային, հասարակական կառույցների ներկայացուցիչներ, բարերարներ, հյուրեր:
Նոր մասնաշենքի մուտքը երիզող ժապավենը կտրելուց հետո հյուրերը շրջեցին համալիրում: Այնուհետև նորաբաց դահլիճում տեղի ունեցավ հանդիսավոր արարողություն: Բացման խոսքով հանդես եկան Հայաստանեայց Ավետարանական եկեղեցու ավագ հոգևոր հովիվ վերապատվելի Մկրտիչ Մելքոնյանը:
Հանրապետության Նախագահը հայապահպանության գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար Ամերիկայի հայ ավետարանչական ընկերակցության հոգաբարձուների խորհրդի անդամ, բարերար Էդվարդ Ավետիսյանին պարգևատրեց «Մովսես Խորենացի» մեդալով:
Շնորհակալություն հայտնելով բարձր պարգևի համար Էդուարդ Ավետիսյանը կարևորեց աջակցությունը աճող սերնդի հայեցի կրթությանն ու դաստիարակությանը:
Բարերարի կինը՝ Պամելա Ավետիսյանը կրթահամալիրին դաշնամուր նվիրեց:
Ելույթ ունեցան ԱՀԱԸ-ի գործադիր տնօրեն Զավեն Խանջյանը, ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը, ՄԱԿ-ի հայաստանյան ներկայացուցիչ Բրեդլի Բուսետոն:
Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական ընկերակցության (ԱՀԱԸ) հոգաբարձուների խորհրդի անդամ, բարերար Էդուարդ Ավետիսյանը 1998 թվականից բազմաբնույթ բարեգործական աշխատանքներ է իրականացնում Հայաստանում: Արդեն 15 տարի է ինչ Էդվարդ Ավետիսյանը ԱՀԱԸ-ի Հայաստանի գրասենյակի միջոցով հովանավորում է Երևանի Մալաթիա-Սեբաստիա համայնքում գործող «Հայ կրթություն» կրթական հիմնադրամի Խորեն և Շուշան Ավետիսյանների անվան կրթօջախը: Այն մեծ կրթական համալիր է, որը բացի կրթական խնդրից սոցիալական ուղղվածություն ունի: Դպրոցը գործում է բարեգործական հիմունքներով, այնտեղ սովորում է սոցիալապես անապահով ընտանիքների շուրջ 300 երեխա:
Սփյուռքում Հայ ավետարանական եկեղեցու հովանու ներքո աշխարհի 24 երկրում գործում են տասնյակ հայկական կրթօջախներ՝ նախակրթարաններ, քոլեջներ, վարժարաններ, և աշխարհում միակ հայկական՝ Հայկազյան համալսարանը Լիբանանի մայրաքաղաք Բեյրութում: Իր գոյության տարիներին Ավետարանչական ընկերակցությունը մշտապես հայկական կրթարաններ է ստեղծել և հովանավորել: Համայնքի ուսման խնդիրները, թերևս, նրա մշտական հոգածության առարկան են եղել: Սփյուռքում գործող Հայ Ավետարանչական Ընկերակցության կրթօջախներն առանձնանում են ուսումնական գործընթացի և արտաուսումնական, հայապահպանական ծրագրերի ու միջոցառումների կազմակերպման որակով և բարձր մակարդակով:

Solemn opening ceremony of new building of Khoren and Shushanik Avedisian School and Community Center was held
On October 8, RA President Serzh Sargsyan, RA Minister of Education and Science Armen Ashotyan, RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan, Director of the Christian Education Center of the Mother See of Holy Etchmiadzin, Father, Archimandrite Vardan Navasardyan, representatives of the Evangelical Association of Armenia and the Armenian Missionary Association of America, Reverends, NA Deputies, state officials, members of international and non-governmental organizations, as well as guests and benefactors participated in the solemn opening ceremony of the Khoren and Shushanik Avedisian School and Community Center and the Krikor and Beatrice Bilezigian Building built in the Malatia-Sebastia District of Yerevan.
After cutting the red ribbon, the guests toured the complex and participated in a solemn ceremony held at the newly opened hall. The event began with opening remarks by senior spiritual pastor of the Evangelical Church of Armenia, Reverend Mkrtich Melkonyan.
The President of the Republic of Armenia granted the Movses Khorenatsi Medal to member of the Board of Trustees of the Armenian Missionary Association of America, benefactor Edward Avedisian for his notable contributions to the preservation of the Armenian identity.
Edward Avedisian expressed gratitude for the high award and attached importance to the support to the Armenian education and upbringing of the young generation.
The benefactor’s wife, Pamela Avedisian donated a piano to the educational complex.
Among other speakers were Executive Director of the Armenian Missionary Association of America Zaven Khanjyan, RA Minister of Education and Science Armen Ashotyan and Armenia’s Representative to the United Nations Bradley Busetto.
Since 1998, member of the Board of Trustees of the Armenian Missionary Association of America (AMAA), benefactor Edward Avedisian has been carrying out different kinds of charity acts in Armenia. For the past 15 years, Edward Avedisian has been sponsoring the Khoren and Shushanik Avedisian School of the Armenian Education Foundation in the Malatia-Sebastia District of Yerevan through the AMAA Armenia Office. The Khoren and Shushanik Avedisian School is not just a large educational complex. It also carries out charity acts and has nearly 300 students from socially disadvantaged families.
There are dozens of Armenian schools in 24 countries under the patronage of the Armenian Evangelical Church abroad, including pre-schools, colleges, seminaries and the only Haigazian Armenian University in Beirut, Lebanon. Throughout its existence, the Armenian Missionary Association of America has always established and sponsored Armenian schools. Meeting the objectives of schools within communities has always been a matter of concern for the association. The schools of the Armenian Missionary Associations abroad are distinguished by the quality and high level of organization of the learning process, extracurricular activities, as well as programs and events devoted to preservation of the Armenian identity.