Տեղի ունեցավ «Խորեն և Շուշանիկ Ավետիսյաններ դպրոցի և համայնքային կենտրոնի» նոր մասնաշենքի բացման հանդիսավոր արարողությունը
Հոկտեմբերի 8-ին տեղի ունեցավ Մալաթիա-Սեբաստիա թաղամասում կառուցված «Խորեն և Շուշանիկ Ավետիսյաններ դպրոցի և համայնքային կենտրոնի» և «Գրիգոր և Բեաթրիս Բիլեզիկյան» մասնաշենքի բացման հանդիսավոր արարողությունը, որին մասնակցում էին ՀՀ նախագահ Սերժ Սարգսյանը, ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը, ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, Մայր Աթոռ Ս. Էջմիածնի Քրիստոնեական դաստիարակության կենտրոնի տնօրեն Տ. Վարդան վարդապետ Նավասարդյանը, Հայ Ավետարանչական ընկերակցության Հայաստանի և Ամերիկայի ներկայացուցիչները, վերապատվելիներ, ԱԺ պատգամավորներ, պետական այրեր, միջազգային, հասարակական կառույցների ներկայացուցիչներ, բարերարներ, հյուրեր:
Նոր մասնաշենքի մուտքը երիզող ժապավենը կտրելուց հետո հյուրերը շրջեցին համալիրում: Այնուհետև նորաբաց դահլիճում տեղի ունեցավ հանդիսավոր արարողություն: Բացման խոսքով հանդես եկան Հայաստանեայց Ավետարանական եկեղեցու ավագ հոգևոր հովիվ վերապատվելի Մկրտիչ Մելքոնյանը:
Հանրապետության Նախագահը հայապահպանության գործում ներդրած նշանակալի ավանդի համար Ամերիկայի հայ ավետարանչական ընկերակցության հոգաբարձուների խորհրդի անդամ, բարերար Էդվարդ Ավետիսյանին պարգևատրեց «Մովսես Խորենացի» մեդալով:
Շնորհակալություն հայտնելով բարձր պարգևի համար Էդուարդ Ավետիսյանը կարևորեց աջակցությունը աճող սերնդի հայեցի կրթությանն ու դաստիարակությանը:
Բարերարի կինը՝ Պամելա Ավետիսյանը կրթահամալիրին դաշնամուր նվիրեց:
Ելույթ ունեցան ԱՀԱԸ-ի գործադիր տնօրեն Զավեն Խանջյանը, ՀՀ կրթության և գիտության նախարար Արմեն Աշոտյանը, ՄԱԿ-ի հայաստանյան ներկայացուցիչ Բրեդլի Բուսետոն:
Ամերիկայի Հայ Ավետարանչական ընկերակցության (ԱՀԱԸ) հոգաբարձուների խորհրդի անդամ, բարերար Էդուարդ Ավետիսյանը 1998 թվականից բազմաբնույթ բարեգործական աշխատանքներ է իրականացնում Հայաստանում: Արդեն 15 տարի է ինչ Էդվարդ Ավետիսյանը ԱՀԱԸ-ի Հայաստանի գրասենյակի միջոցով հովանավորում է Երևանի Մալաթիա-Սեբաստիա համայնքում գործող «Հայ կրթություն» կրթական հիմնադրամի Խորեն և Շուշան Ավետիսյանների անվան կրթօջախը: Այն մեծ կրթական համալիր է, որը բացի կրթական խնդրից սոցիալական ուղղվածություն ունի: Դպրոցը գործում է բարեգործական հիմունքներով, այնտեղ սովորում է սոցիալապես անապահով ընտանիքների շուրջ 300 երեխա:
Սփյուռքում Հայ ավետարանական եկեղեցու հովանու ներքո աշխարհի 24 երկրում գործում են տասնյակ հայկական կրթօջախներ՝ նախակրթարաններ, քոլեջներ, վարժարաններ, և աշխարհում միակ հայկական՝ Հայկազյան համալսարանը Լիբանանի մայրաքաղաք Բեյրութում: Իր գոյության տարիներին Ավետարանչական ընկերակցությունը մշտապես հայկական կրթարաններ է ստեղծել և հովանավորել: Համայնքի ուսման խնդիրները, թերևս, նրա մշտական հոգածության առարկան են եղել: Սփյուռքում գործող Հայ Ավետարանչական Ընկերակցության կրթօջախներն առանձնանում են ուսումնական գործընթացի և արտաուսումնական, հայապահպանական ծրագրերի ու միջոցառումների կազմակերպման որակով և բարձր մակարդակով:

Состоялась торжественная церемония открытия нового корпуса «Школы Хорен и Шушаник Аветисяны и общинного центра»
Торжественная церемония открытия нового корпуса «Школы Хорен и Шушаник Аветисяны и общинного центра» и корпуса «Григор и Беатрис Билезикяны» состоялась 8 октября в общине Малатия-Себастия. В ней приняли участие Президент РА Серж Саргсян, министр образования и науки РА Армен Ашотян, министр Диаспоры РА Грануш Акопян, директор Центра христианского воспитания Первопрестольного Святого Эчмиадзина вардапет Вардан Навасардян, представители Армянской евангелистской ассоциации из Армении и Америки, депутаты НС, государственные мужи, представители международжных, общественных структур, благотворители, гости.
После того, как была перерезана алая лента у входа в новый корпус, гости совершили экскурсию по комплексу. Затем в новооткрытом зале состоялась торжественная церемония. Со вступительной речью выступил старший духовный пастырь Армянской Евангелистской церкви высокочтимый Мкртич Мелконян.
За значительный вклад в дело сохранения армянства глава государства наградил члена совета попечителей Армянской евангелистской ассоциации Америки, благотворителя Эдуарда Аветисяна медалью «Мовсес Хоренаци».
Выразив благодарность за высокую награду, Эдуард Аветисян подчеркнул важность содействия армянскому образованию и воспитанию подрастающего поколения.
Супруга благотворителя Памела Аветисян преподнесла образовательному комплексу пианино.
Затем выступили исполнительный директор Армянской евангелистской ассоциации Америки Завен Ханджян, министр образования и науки РА Армен Ашотян, представитель ООН в Армении Бредли Бусето.
Член совета попечителей Армянской евангелистской ассоциации Америки, благотворитель Эдуард Аветисян начиная с 1998 года осуществляет в Армении разнообразную благотворительную деятельность. Уже 15 лет он посредством офиса организации спонсирует очаг образования им. Хорена и Шушан Аветисянов образовательного фонда «Армянской образование», функционирующий в Ереванской общине Малатия-Себастия. Это крупный образовательный комплекс, помимо решения образовательных вопросов имеющий также социальную направленность. Школа функционирует на благотворительных началах, там обучаются около 300 детей из необеспеченных семей.
Под патронатом Армянской Евангелистской церкви в Диаспоре, в 24 странах мира функционируют десятки армянских очагов образования – начальные школы, колледжи, гимназии, а также единственный в мире Армянский университет Айказян в столице Ливана Бейруте. За годы своего существования ассоциация постоянно создавала и спонсировала армянские очаги образования, образовательные проблемы общин всегда были в центре ее постоянной заботы. Очаги образования ассоциации отличаются качеством и высоким уровнем организации учебного процесса и внеклассных программ, мероприятий по сохранению армянства.