Հովհաննես Չեքիջյան. «Ուրիշ որևէ տեղ նման զգացողություն չեմ ունենում…»
«Յովհաննէս Չէքիճեանի ղեկավարութեան ներքեւ Հայաստանի Պետական Ակադեմիական երգչախումբի կողմէ Սփիւռքի մէջ սարքուած ամէն համերգ գեղարուեստական դէպք է այդ Սփիւռքին համար եւ առաւելաբար այդպէս է նաեւ մեր քաղաքի առնչութեամբ: Այդ տեսակէտէ երէկ գիշերուան համերգը, որ սարքուեցաւ Գումգաբուի Որդւոց Որոտման Եկեղեցիի արուեստի կեդրոնին մէջ, կրնանք գեղարուեստական դէպք որակել… Երէկ գիշերուան համերգը Իսթանպուլահայ արուեստի կեանքէն ներս պիտի արձանագրուի անմոռանալիներու ցանկին մէջ»:
«Մարմարա», 07  Յունիս, 2014թ.
Հայաստանի  Ազգային ակադեմիական երգչախմբի ստամբուլյան ելույթները անկասկա´ծ տարբերվում են երգչախմբի մյուս բոլոր համերգներից` լինեն դրանք Հայաստանում թե արտերկրում, ամենատիտղոսավոր բեմերում թե ոչ այնքան հայտնի համերգասրահներում: Խոսքս ամենևին էլ կատարողական մակարդակի և մյուս որակների մասին չէ (այս առումներով երգչախումբը միշտ էլ իր բարձրության վրա է), այլ մի տարբեր, թերևս ենթագիտակցականի  զգայական ոլորտը թափանցող  իրողության, որը թե´ երգչախմբի արտիստներին, թե´ մաեստրո Հովհաննես Չեքիջյանին համակում է մի «ուրիշ տեսակի» պատասխանատվությամբ, ուրիշ տեսակի մի խանդավառությամբ, ինչի արդյունքում կայանում է երգի իսկական հրավառություն.  չէ՞ որ Ստամբուլ-Պոլիսը , հայոց ինքնության և յուրատիպ մշակույթի (այդ թվում` երգարվեստի), հայ գեղարվեստական ու կառուցողական մտքի օրրան լինելուց զատ, այն քաղաքն է, որտեղ հայազգի բազում երևելիների հրաշալի փաղանգի շարքին, ապրել ու արարել է մեծն Կոմիտասը: Եվ վերջապես` քաղաք, որը ծնել է  Ամենայն հայոց մաեստրո Հովհաննես Չեքիջյանին:
Տողերիս հեղինակին բախտ վիճակվեց ս. թ. հունիսի 5-8-ը  ոչ միայն ներկա գտնվելու, այլև Ազգային երգչախմբի կազմում մասնակիցը լինելու ստամբուլյան համերգ-հրավառության, որը մատուցեց մաեստրո Հովհաննես Չեքիջյանը: Դրա տրամաբանական շարունակությունը սույն հարցազրույց-երկխոսությունը եղավ մաեստրոյի  հետ Ստամբուլից Երևան վերադառնալուց հետո, ինչը սիրով ներկայացնում ենք «Հայերն այսօր»-ի ընթերցողին:
-Մաե´ստրո, Ազգային Կապելլայի ստամբուլյան 3-րդ համերգային շրջագայությունն էլ դարձավ պատմություն` պոլսահայության մշակութային կյանքում արձանագրվելով, ինչպես «Մարմարան» գրեց, իբրև «Անմոռանալի»: Չորս օրում` երկու փայլուն համերգ և Սբ. Պատարագի երգեցողություն Գումգաբուի Մայր եկեղեցում: Վերջինը շրջագայության անակնկալն էր` անկասկա´ծ  հաճելի, միաժամանակ խիստ պարտավորեցնող, ինչը տեղում լրացուցիչ փորձեր անցկացնելու առիթ դարձավ`փաստորեն  կրկնապատկելով Ձեր և խմբի անելիքը: Այդու հանդերձ, չնայած հավելյալ ծանրաբեռնվածությանը, համերգները գերազանցեցին բոլոր սպասելիքները` պոլսահայության համար վերածվելով իսկական տոնի: Ձեր ավելի քան կեսդարյա փորձառությանը, կարծում եմ, անծանոթ չեն նման անակնկալները, ինչը որ «հուշում է» չզարմանալ հերթականի համար: Եվ այնուամենայնիվ, մաե´ստրո, ինչպե՞ս է դա լինում…
-Այո´, մենք իսկապես էլ պատրաստել էինք շատ հետաքրքիր ծրագիր Ստամբուլի համար` առանց անդրադառնալու, որ այնտեղ մեր պարտավորությունը կարող է ավելանալ: Ստամբուլ հասնելուց հետո պարզվեց, որ մեր պոլսահայ հայրենակիցների բուռն ցանկությունն էր, որ հյուրախաղերի վերջին` կիրակի օրը երգչախումբը իմ ղեկավարությամբ մասնակցեր Սբ. Պատարագի արարողությանը Գումգաբուի Մայր եկեղեցում` կատարելով Կոմիտասյան «Պատարագը» (դպրաց դասի ամբողջ երգեցողությունը – Հ.Կ.): Դրա համար էլ հենց տեղում ստիպված եղանք հավելյալ փորձեր  անցկացնել, որպեսզի  պատշաճ մակարդակով ներկայանանք  Սբ. Պատարագին: Շատ ժամանակ չունեինք արդեն, ընդամենը երեք փորձ կարողացանք անցկացնել: Իսկ Կոմիտասի «Պատարագը» երեք փորձով «բեմ հանելը», պիտի ասեմ, հեշտ բան չէ: Բայց, փառք Աստծո, ամեն ինչ լավ անցավ: Մայր եկեղեցու շքեղ սրահում հավաքված հայությունը, որոնց մեծ մասը այդ օրը եկել էր հատուկ մեր խմբին լսելու համար, վստահաբար շատ գոհ մնաց: Եվ ընդհանրապես, մեր խումբը այդ օրերին բոլորի ուշադրության կենտրոնում էր:
Իսկ այն, որ մեր երգչախումբը օժտված է բացառիկ որակներով, ոչ մեկի համար գաղտնիք չէ: Ինչ էլ որ երգի` լինի Պատարագ թե աշխարհիկ երգեր, մշտապես առկա է խմբի ուրույն, բոլորից տարբերվող «ձեռագիրը» և, թույլ տուր ասեմ` ի´մ ձեռագիրը. չէ՞ որ ինչ  կատարվում է, իմ ձեռքով է կատարվում: Այն հնչողությունը, որ ես եմ ստեղծում, միայն իմն է, ուրիշ ոչ ոք չի կարող այդ հնչողությունը ստանալ: Խոսքը ավելի լավ կամ վատի մասին չէ. ով էլ լինի` իմը, մերը տարբերվում է: Գուցե դժվար է խոսքերով բացատրել կամ, առավել ևս, «ապացուցել»  ասածս, սակայն համարձակվում եմ ասել` երբ որ ես եմ մոտենում խմբին, բոլորովին այլ հնչողություն է ստեղծվում:
-«Չեքիջյանակա´ն»  հնչողություն… արդեն ավելի քան 50 տարի:
-Այո´, 53 տարի այդ բանը կա: Ոչ միայն համերգների, այլ նաև յուրաքանչյուր փորձի ժամանակ եմ ես դա զգում, և երգիչնե´րն  են զգում. ես նաև իրենց  ասածն ու զգացածն եմ փոխանցում: Այս իմաստով ես անչափ ուրախ եմ ու երջանիկ, որ խումբը մեկ մարդու նման ընկալում ու ընդառաջում է ինձ ու երգում է այնպես, ինչպես ես եմ ուզում, ինչի արդյունքում էլ ստեղծվում է քո ասած «Չեքիջյանական»  հնչողությունը: Եվ  դա մեր հաջողության ամենակարևոր, կարող եմ ասել` գլխավոր առհավատչյան է, խմբի՝ միշտ առաջացող ու երբեք չնվազող որակի հիմնական բանալին: Մի բան էլ ասեմ. մեր երգիչները  նաև խոստովանում են (և դա ինձ համար շատ հաճելի է), որ ինչքան էլ դժվար լինի ծրագիրը, իմ ձեռքով չեն հոգնում:
-Նման դեպքում ասում են` «ձեռքը թեթև է»…
– Կերևի` այդպես էլ կա: Ինչ վերաբերում է վերջին շրջագայությանը, Պոլսի Մայր եկեղեցու թաղական խորհուրդը մեզ հրավիրեց` բացումը կատարելու Մայր եկեղեցուն կից նոր վերանորոգված կառույցի, որը նույնպես եկեղեցի է`Որդվոց Որոտման անվանակոչյալ, սակայն ծառայելու է գլխավորապես որպես Արվեստի կենտրոն: Մեկնեցինք կրճատված կազմով` 63 հոգի, չնայած պետք է  ասեմ, որ այդ դահլիճի համար 63 հոգին լիուլի էր: Այնտեղ մենք ունեցանք բավականին հաջող ընտրված ծրագրով երկու համերգ, որ շատ ջերմ ընդունվեց, մեր սպասածից էլ ավելի: Ապացույցը ժողովրդի բուռն, չդադարող  ծափերն ու ծաղիկներն էին, Պոլսի հայկական  թերթերի ջերմ արձագանքները: Շատ երջանիկ ենք, որ պատվով կատարեցինք մեր առաքելությունը՝ մեր երգով պոլսահայությանը պարգևելով նույնպիսի երջանիկ պահեր, և չնայած որոշակի հոգնածությանը՝ վերադարձանք, ինչպես ասում են, հաղթանակած:
-Մաե՛ստրո, 2014-ը կառավարական մակարդակով հայտարարվել է «Չեքիջյանական տարի»: Այն սկսվեց Ձեր 85-ամյակին նվիրված հոբելյանական համերգով և ըստ ամենայնի` պիտի շարունակվի ողջ տարվա ընթացքում: Ուրիշ ի՞նչ միջոցառումներ են սպասվում «Չեքիջյանական տարվա» շրջանակներում:
-«Չեքիջյանական տարի» ասելով` հասկանում ենք, որ այս տարի Չեքիջյանի մասին ավելի շատ պետք է խոսվի, այդպես չէ՞…որ Չեքիջյանը պիտի լինի ուշադրության  կենտրոնում: Միջոցառումներ, իհարկե, նախատեսված են:  Այս առիթով տարվա սկզբին ստեղծվեց մի հանձնախումբ, որի նախագահը նախկին վարչապետ Տիգրան Սարգսյանն էր: Բայց վարչապետի հրաժարականից հետո առայժմ ամեն ինչ մնացել է մի տեսակ «օդից կախված»: Նոր վարչապետի հետ այս թեմայով խոսելու առիթ, ճիշտն ասած, դեռ չեմ ունեցել` իր բազմազբաղության պատճառով: Հույս ունեմ, որ նոր վարչապետը ինքը կստանձնի այդ հանձնաժաղովի նախագահի պարտականությունը, և ամեն ինչ իր տեղը կընկնի: Այսօրվա դրությամբ այսքանը կարող եմ ասել:
-Մաե´ստրո, երկու ամիս առաջ Դուք արժանացաք ԱՊՀ երկրների մասշտաբով մի բացառիկ մրցանակի, որը, եթե չեմ սխալվում, տրվում է ԱՊՀ անդամ երկրների գիտության, մշակույթի մեկական ներկայացուցչի ընդամենը` հիշյալ բնագավառներում աչքի ընկած բացառիկ ծառայությունների համար: Հեղինակավոր հանձնաժողովը այս տարի Հայաստանից ընտրել էր Ձեզ, ինչը, անկասկած, մեծ նվաճում է և պատիվ է բերում ողջ Հանրապետությանը: Խնդրում եմ` փոքր-ինչ մանրամասն այդ մասին:
-Գիտեք, այն, ինչ կատարվում է այստեղ, եթե Մոսկվայում, ԱՊՀ երկրների մակարդակով արձագանք է գտնում, դա ընդհանուր առմամբ շատ մեծ հաջողություն է, ինչպես դու ասացիր, ամբողջ Հանրապետության համար: Դա նշանակում է, որ իրոք կա´ արժանիք: Եվ ուրեմն`երևի պատահական չէր, որ հանձնաժողովը անդրադարձել էր Հայաստանին` ի դեմս ինձ: Ասեմ, որ այդ մրցանակի բացառիկությունը արժևորվում է նախ և առաջ նրանով, որ այն միջազգային մրցանակ է, և շնորհում են լուրջ ծանրութեթև անելուց, ամենամանրակրկիտ ու հանգամանալից քննությունից հետո միայն (չմոռանանք, որ հանձնաժողովը կազմված է բացառապես օտարազգիներից):  Ես, իհարկե, անչափ շոյված եմ ու երջանիկ, որ ևս մեկ անգամ գնահատվեց  վաստակս, և հենց ինձ բախտ վիճակվեց արժանանալու այդ մրցանակին, որը իմ կյանքի ընթացքում  ստացած հարյուրից ավելի մրցանակների, կոչումների, շքանշանների մեջ երկրորդն է, որը միջազգային արժեք ունի (առաջինը Ժողովուրդների բարեկամության շքանշանն է): Ասեմ նաև, որ այս վերջին մրցանակը ինձ համար անակնկալ էր, անշուշտ՝ հաճելի անակնկալ: Այսինքն՝ ես այդ մասին իմացել եմ, երբ արդեն ամեն ինչ որոշված էր: Այդ առիթով ինձ հրավիրեցին Մոսկվա, որտեղ մեծ հանդիսություն էր կազմակերպվել: Համընդհանուր տոնական մթնոլորտ էր. տարբեր ազգության ներկայացուցիչներ՝ հայտնի մտավորականներ, գիտության, մշակույթի գործիչներ, պետական այրեր՝ ծանոթ ու անծանոթ, իմ շուրջն էին հավաքվել, մոտենում, շնորհավորում էին, հիացական, ջերմ խոսքեր ասում: Վերջում սեղանի շուրջ նույնպես հավաք եղավ, այստեղ էլ շատ ականավոր մարդիկ վեր էին կենում և ինձ շնորհավորում, իմ վաստակը արժևորում: Ի՞նչ ասեմ, բառերով դժվար է նկարագրել. ես ինձ իսկապես երջանիկ էի զգում ու վարձատրված:
-Վերադառնանք ստամբուլյան համերգներին: Կապելլայի համերգային այցը ստամբուլահայության համար բառի բուն իմաստով դարձավ մեծ իրադարձություն, իսկական տոնական հրավառություն: Ինչպես «Մարմարան» գրեց՝ «Համերգ մը, որ կարձանագրվի Անմոռանալիներու ցանկին մեջ»: Ստամբուլում, որը Ձեր ծննդավայրն է, մեկ այլ ձևով են սիրում մաեստրո Չեքիջյանին: Այդ սերը «համեմված է» մի զգացողությամբ, որ թերևս միայն ստամբուլահային է հատուկ: Դա հպարտության զգացումն է՝ Չեքիջյանին իրենցը համարելու հպարտության. Պոլսում ամեն մարդ՝ հայտնի մտավորականներից մինչև պարզ ունկնդիր, անթաքույց հպարտությամբ ասում էր՝ Չեքիջյանը մերն է: Բայց 50-ից ավելի տարիներ են անցել, որ Դուք…իրենցը չեք, ավելի ճիշտ՝ միայն իրենցը չեք, այլ համայն հայությանը, իսկ ավելի լայն առումով՝ երաժշտական աշխարհինը: Մաե՛ստրո, իսկ Դուք ի՞նչ կասեիք Պոլսի մասին. Պոլիսը Ձե՞րն է, և ինչո՞վ են տարբերվում ստամբուլյան համերգները մյուսներից…
-Սկսեմ նրանից, որ մեր գործը կարծես թե օդում ցնդում է, այսինքն՝ ճարտարապետի ստեղծածի նման մի «շոշափելի» բան կարծես թե չենք թողնում կամ, ասենք, գրողի ստեղծածի. երգեցինք՝ օդում ցնդեց, անցավ-գնաց… Բայց դա այդքան էլ այդպես չէ: Տեսե՛ք, ուղիղ 10 տարի է անցել պոլսահայ ունկնդրի հետ մեր վերջին հանդիպումից, բայց մարդիկ հիշում էին մեր ելույթը Ստամբուլում այնպես, կարծես թե երեկ էր եղել: Ստամբուլի իմ ընկերների, մտերիմների մեծ մասը արդեն չկան, բայց անգամ երիտասարդները, որ ունկնդիրների մեծամասնությունն էին կազմում, գոնե անունով ինձ գիտեին և գիտեին Կապելլային: Ինքներդ տեսաք, թե ինչ խանդավառություն էր դահլիճում: Եվ ամեն տեղ, ճիշտ ես նկատել, բոլոր ստամբուլահայերը հպարտանում էին ու մի տեսակ չէին ուզում համակերպվել այն մտքին, որ իրենցից բաժանվել եմ, որ իրենք ինձ կորցրել են…
-Ի դեպ, Ձեզ «կորցնելու» հետ կապված. «Մարմարա»-ի խմբագրապետ Ռոպեր Հատտեճյանը Ստամբուլում իր հետ ունեցած մեր հարցազրույցի ժամանակ գիտե՞ք՝ ինչ ասաց: Ասաց՝ «1997-ին՝ Կապելլայի Պոլիս կատարած առաջին համերգային շրջագայությանը, բեմահարթակից ունեցած իմ եզրափակիչ խոսքի մեջ ասացի՝ Մենք Չեքիջյանը կորսնցուցինք, որպեսզի ամբողջ Հայաշխարհը շահի զայն»: Հետո ավելացրեց՝ «Նույնը պիտի կրկնեմ նաև այսօր…»:
-Պ-ն Հատտեճյանի գնահատականի մեջ, ինքնասիրությունս շոյելուց զատ, իհա՛րկե մեծ իմաստ կա: Պոլիս մնալով՝ սահմանափակ պիտի լիներ իմ գործունեությունը, միայն Պոլսո շրջանակներում և վերջ: Մինչդեռ Հայաստանի Ազգային ակադեմիական երգչախմբի գործունեությունը ողջ աշխարհի մասշտաբով է ծավալվել, մենք փառահեղ ու անմոռանալի ելույթներ ենք ունեցել աշխարհի հեղինակավոր բեմերում՝ Նյու Յորք, Փարիզ, Լոնդոն, Ս. Պետերբուրգ, Մոսկվա և շատ ու շատ ուրիշ քաղաքներ: Այսինքն՝ մենք աշխարհի՛  հետ խոսեցինք, և աշխա՛րհը մեզ ճանաչեց: Իսկ եթե Ստամբուլում մնայի, այդպես չէր լինի երբեք: Այս իմաստով իհա՛րկե ճիշտ էր իմ քայլը, որ եկա Հայաստան, և ուրեմն նաև երիցս ճշմարիտ է «Մարմարա»-ի հարգարժան խմբագրապետը:
Ինչ վերաբերում է այն հարցին, թե որքանով է Պոլիսը իմը, միանգամից ասեմ՝ շատ-շատ բաներով: Սկսեմ ամենապարզ մարդկային զգացողություններից. այնտեղի ծովի օդը ինձ վրա անչափ դրական է ազդում, մի տեսակ երիտասարդանում եմ: Նաև չմոռանանք ծննդավայրի գործոնը. բժիշկներն ասում են, որ եթե մարդը իր ծննդավայրից հեռու է ապրում, ապա առիթը չպիտի կորցնի երբեմն-երբեմն այնտեղ վերադառնալու, ինչը որ ես փորձում եմ անել: Մյուս՝ ոչ պակաս կարևոր հանգամանքն այն է, որ նախքան Հայաստան գալն արդեն ես այնտեղ, թող անհամեստ չհնչի, բավական ճանաչված մարդ եմ եղել որպես դիրիժոր, ահագին մեծ գործունեություն եմ ծավալել: Ունեցել եմ «Չեքիջյան» երգչախումբ, որի հետ շատ հիշարժան համերգներ եմ անցկացրել ամենախոշոր դահլիճներում ու, չնայած երիտասարդ տարիքիս, իմ անունն այնտեղ շատ է շոշափվել: Հիմա, ինչպես ասացի, իմ ընկերներից քչերն են մնացել, բայց կա քաղաքը, կա Պոլսի հայկական միջավայրը՝ թեկուզև շատ բանով փոխված, որտեղ, սակայն, ինձ ճանաչում և հիշում են: Եվ այս իմաստով իմ յուրաքանչյուր այցելությունը Ստամբուլ՝ մենակ թե խմբով, մի տեսակ ուրիշ զգացում է արթնացնում. ես վերադառնում եմ Տուն, որը ինձ համար թանկ է: Ուրիշ ոչ մի տեղ, բացի ծննդավայրից, նման զգացողություն չի լինում: Գիտեք, պոլսահայը հայի մի տեսակ է, որը ձևավորվել է դարերի ընթացքում՝ իր ուրույն մշակույթով, կենցաղով, իր հոգեմտավոր արժեքներով, ապրելակերպով… Այն եկեղեցին, որ դուք տեսաք՝ Մայր եկեղեցին, որտեղ Պատարագ երգեցինք, կարծում եմ՝ Հայաստանում էլ նմանը չունի՝ շքեղաշուք, ազդեցիկ, և այն էլ, չմոռանանք՝ Թուրքիայում: Այն ժամանակ ես նաև այդ եկեղեցու դպրաց դասի երգչախումբն եմ ղեկավարել: Այսօր Պոլսում 36 գործող եկեղեցի ունենք, որտեղ ամեն կիրակի Պատարագ է մատուցվում, և դա փոքր բան չէ: Ես, ուրեմն, այդ միջավայրում եմ ծնվել, մի քաղաքում, որտեղ ապրել ու ստեղծագործել են Կոմիտասը, Զոհրապը, Վարուժանը…ո՞ր մեկին ասեմ՝ Պոլսո համբավավոր պատրիարքները՝ Օրմանյան, Շնորհք Գալուստյան… Տեսեք՝ որքան «պատճառ» կա, որ ես էլ Պոլիսը իմը համարեմ:
-Ստամբուլյան համերգի եզրափակիչ մասը գերազանցեց բոլոր սպասելիքները: Խոսքս Տիգրան Չուխաջյանի «Կարինե» («Լեբլեբիջի») հայտնի օպերետի մասին է, պոլսահայության սրտին մոտիկ մի ստեղծագործության, որից չորս հատված կատարվեց որպես համերգի վերջաբան: Այս առիթով նույնպես ուզում եմ «դիմել»  «Մարմարա»-ին. «Չէքիճեան յարմար տեսած էր, որ այս բացառիկ համերգը վերջացնէր Չուխաճեանի «Լէպլէպիճի»-էն ընտրուած հատուածներով, որովհետեւ գիտէր, որ այս գործը շատ կը խօսէր Պոլսահայերուն: Բայց պէտք է ըսել, որ մենք մեր սպասածէն ալ շատ շատ աւելին գտանք այս հատուածին մէջ, ուր գրեթէ ամբողջ օփէրէթ մը ներկայացուցին երգչախումբը, դաշնակն ու չորս մենակատարները:… Միայն այս վերջին հատուածը, զոր մենք յաճախակի կերպով լսելու կարելիութիւնը չունինք, կարծես Չէքիճեանին եւ ամբողջ երգչախումբին նուէրն էր Պոլսահայութեան, եւ այդ նուէրը ընդունուեցաւ ամենաջերմ ծափահարութիւններով»: Կարծես թե ամեն ինչ ասված է, մաե՛ստրո…
-Ասվածին պիտի ուզենայի ավելացնել, որ մեզ մոտ էլ, չգիտես ինչու, Չուխաջյանի անունը շատ չի շոշափվում: Այնինչ նա ազգային օպերայի հիմնադիրն է մեր իրականության մեջ, առաջին հայ մարդն է, որ կոմպոզիտոր կոչվելու իրավունք է վաստակել: Բայց, ցավոք, իրեն արժանին չի մատուցվում: Եվ եթե պոլսահայոց համար ես այս առիթը չօգտագործեի, շատ բան թերի պիտի լիներ: Իհարկե, կարևոր էր նաև, որ այդ հատվածները հնչեցին համերգի վերջում: Ինչ վերաբերում է կատարմանը, ես էլ, խումբն էլ կարելին արեցինք՝ Չուխաջյանին հարազատ մնալու համար: Եվ կարծում եմ՝ ոչ միայն ստամբուլահայերի սպասելիքները, այլև մենք մեզ գերազանցեցինք: Օգտվելով առիթից՝ հատուկ շնորհակալությունս եմ ուզում հայտնել երգչախմբին, իսկ Չուխաջյանի առիթով՝ հատկապես բոլոր մենակատարներին առանձին-առանձին՝ անմիջական ու փայլուն «ներկայացման» համար:
-Մաե՛ստրո, չեմ ուզում հարցնել՝  Ձեզ 85 տարեկան զգում եք: Վստահ եմ՝ ո՛չ: Բայց…ստամբուլյան «անակնկալի» պատճառով կրկնապատկված փորձերի ամենամեծ ֆենոմենը Ձեր զարմանալի առույգությունն էր, որը մի տեսակ գերբնական ուժ էր փոխանցում խնբին (դա ակնհայտ էր): Ո՞րն է Ձեր երիտասարդության, Ձեր անսպառ եռանդի գաղտնիքը…եթե գաղտնիք չէ:
-Ինչ էլ որ ասենք, տարիքը անտեսել հնարավոր չէ. այո՛, 85 տարեկան եմ. զառամյալ ծերունու տարիք է, չէ՞…Բայց, ի՞նչ ասեմ, ես ինձ այդքան չեմ զգում, մեջս եռանդ կա. երևի նրանից է, որ դեռ ասելիք ունեմ: Հույս ունեմ, որ դեռ էլի «կձգեմ», բայց ամեն ինչ Աստծո ձեռքին է: Կարծում եմ՝ նաև ծնողներս «դեր ունեն» այս հարցում. մայրս շատ առողջ կին էր, 109 տարի ապրեց, քիչ բան չէ: Ես այդքան ապրելու հավակնություն չունեմ, բայց և այնպես…բաներ կան, որ անբացատրելի է:
-Մաե՛ստրո, փառահեղ կենսագրություն, մնայուն վաստակ, հարգանք, սեր, ճանաչում, գնահատանք, շքանշաններ, մրցանակներ…այս ամենը Դուք ունեք: Բայց կարծում եմ՝ Դուք ունեք դրանցից ոչ պակաս ևս մի բան, մի հարստություն, և այդ հարստությունը երգչախմբի արտիստների անկեղծ սերն է… Կուզենայի՝ ասեք՝ համաձա՞յն եք, որ դա հարստություն է, և որքանո՞վ է դա Ձեզ համար կարևոր:
-Քիչ է մնում՝ հավատամ քո ասածին (ծիծաղում է – Հ.Կ.): Ընդհանրապես ղեկավարների հասցեին իրենց հետևից հաճախ հայհոյում են, ճի՞շտ է: Բայց…ես էլ եմ ուզում հավատալ, որ մեր դեպքում պարագան ուրիշ է: Եվ գիտե՞ս՝ ինչու: Մեր գործը այնպիսի գործ է, որ, օրինակ, եթե երաժշտական ֆրազները լավ են ստացվում, դա, չէ՞ որ, մեծապես ինձանից է: Բայց մյուս կողմից՝ եթե նվիրումով չաշխատեն երգիչները, ոչինչ չի ստացվի (մանավանդ՝ այս աշխատավարձով): Այդ ինքնամոռաց նվիրումը, ուրեմն, մարդկանց հոգու մեջ բարի հետք է թողնում, և այդ հետքը կանխում է ամեն տեսակի չարիք: Այլ կերպ ասած՝ սա նորին մեծություն Արվեստի կախարդական ուժն է, որը միավորում ու մեկ է դարձնում բոլորիս, ինչից էլ ծնվում է քո ասած Սերը, որը իհա՛րկե  հարստություն է՝ հարստություններից ամենամեծը…
-Եվ վերջում, մաե՛ստրո… Քանի որ մեր զրույցը Սփյուռքի նախարարության «Հայերն այսօր» էլ. օրաթերթի համար է, իսկ Դուք Սփյուռքի նախարարին կից Ատյանի անդամ եք նախարարության հիմնադրումից ի վեր, պիտի խնդրեմ՝ երկու խոսքով ներկայացնեք Սփյուռքի նախարարություն-Չեքիջյան համագործակցությունը:
-Ամենայն սիրով: Սփյուռքի նախարարությունը, ավելի ճիշտ՝ նախարարը, այո՛, ինձ ընտրել է որպես Նախարարության բարձրագույն կառույցի անդամ: Ես, իհարկե, շատ շոյված եմ դրա համար: Բայց դրանից ավելի ուրիշ բան կա, որ չեմ կարող չասել. ես մշտապես զգում եմ տիկին նախարարուհու ջերմությունը դեպի իմ անձը և իմ արած գործը: Եվ պատահական չէ, որ իմ 85-ամյակին նվիրված միջոցառումներին ամենաակտիվ ու նաև նախաձեռնողական մասնակցություն ունի տիկին Հրանուշ Հակոբյանը, ինչի համար երախտապարտ եմ:  Սփյուռքահայության հույսն ու հավատը Հայաստանն է, և Հայաստանի «ուշացած» Սփյուռքի նախարարությունը վիթխարի գործ է կատարում: Երանի՛ Սփյուռքի նախարարի եռանդը բոլորն ունենային, որովհետև նա ընդամենը 5 տարվա ընթացքում արեց, առանց չափազանցության, երևի 50 տարվա գործ: Եվ եթե նախարարի բազմազբաղության ծիրի մեջ իր ուշադրությունից ու հոգածությունից չի վրիպում իմ անձը, և  արժանանում եմ նրա ջերմ համակրանքին, դա ինձ համար մեծ պատիվ է և  հրճվանք:

“Every concert that Ohannes Chekidjian’s State Academic Choir of Armenia gives in foreign cities is an artistic event for that particular city, and our city is no exception. Last night’s concert at the Art Center of Vordvots Vorotman Church in Gumgabu can be considered an artistic event…Last night’s concert will be recorded as one of the unforgettable concerts that the Armenians of Istanbul ever attended.”
Marmara, 7 June 2014
The concerts that the State Academic Choir of Armenia gave in Istanbul are unquestionably different from all the other concerts that the choir has given, be it in Armenia or abroad, at the most prestigious halls or the not too famous concert halls. It’s not about the level of performance or other qualities at all (the choir has always been very professional), but something different. Perhaps it’s something that’s part of the subconscious that makes the singers and Maestro Ohannes Chekidjian feel more than responsible, more than enthusiastic, as a result of which the audience witnesses a real “fireworks display” of song. After all, besides being the cradle of Armenian identity and the unique culture (including choral art), Armenian arts and constructivism, Istanbul-Constantinople is also the city where the great Komitas lived and created along with the several notable Armenians. Finally, it’s a city where the Maestro of All Armenians Ohannes Chekidjian was born.
Yours truly was lucky to not only attend the concert held on 5-8 June, but also perform with the State Academic Choir under the direction of Maestro Ohannes Chekidjian. The logical continuation of that concert was the following interview with the Maestro upon my return from Istanbul to Yerevan, and it’s my pleasure to present that interview to the readers of “Hayern Aysor”.
“Hayern Aysor”: Maestro, the third concert tour of the State Academic Choir to Istanbul went down in history and was, as Marmara wrote, an “unforgettable concert” that was part of the cultural life of the Armenians of Istanbul. For four days, the choir gave two brilliant concerts and performed a Divine Liturgy at the Mother Church in Gumgabu. The liturgy was a surprise and was unquestionably a pleasant surprise. It was also binding. It served as an opportunity for the choir to rehearse more and made you and the singers work harder. Nevertheless, in spite of the long list of songs, the concerts were more than what everyone was expecting and turned into a real celebration for the Istanbul-Armenians. I believe there have been many surprises throughout your 50-year experience, and that “reminds” one not to be surprised by more surprises. How does that happen, Maestro?
Ohannes Chekidjian: Yes, we really had organized a very interesting program for the Armenians of Istanbul, but we hadn’t touched upon the fact that this concert could be more binding. After reaching Istanbul, it became clear that it was the great desire of our Istanbul-Armenian compatriots to see us perform Komitas’s “Liturgy” (Patarag) during a Divine Liturgy at the Mother Church of Gumgabu (all the singers performed-H.K.). That’s why we had to rehearse more on the spot so that we would be able to perform well during the Divine Liturgy. We didn’t have much time and were only able to rehearse three times, but I must say that it’s not easy to perform Komitas’s “Liturgy” with only three rehearsals. However, thank God everything turned out well. The Armenians gathered at the Mother Church, most of which had come to listen to our choir perform, were very content. Overall, our choir was in the spotlight.
That our singers are endowed with special attributes is no secret. Whether they perform a Liturgy or mundane songs, their performance is different from other performances. They have a different “handwriting”, and allow me to say, it’s my handwriting. After all, they are under my direction. The sound that I create is only mine. Nobody can create that sound. I’m not talking about which choir is better or worse. Mine, ours is different, no matter what. It might be difficult to explain or, better yet, “prove” what I’m saying, but I dare to say that whenever I direct the choir, the sound is totally different.
“Hayern Aysor”: It’s the “sound of Chekidjian”…and it has been the sound for more than 50 years.
O. C.: Yes, I have been creating that sound for the past 53 years. I feel it not only during concerts, but also during rehearsals. The singers feel it too. I also transmit their words and feelings. In this sense, I’m more than happy to see the choir perform as one person and go along with me and sing how I want it to sing. As a result, we hear, as you said, the “sound of Chekidjian”. That is the most important and, it’s safe to say, the major guarantee for our success. It’s also the main key for the choir to provide high quality. I would also like to say that our singers also confess (and it’s a great pleasure for me to hear that) that no matter how difficult the songs are, they don’t get tired under my direction.
“Hayern Aysor”: In such cases, the Armenians say “the hand helps”…
O. C.: It appears that’s the case. As for the last concert tour, the district council of the Mother Church of Istanbul invited the choir to perform as an opening act during the opening of the renovated structure adjunct to the Mother Church. The new structure is also a church and is called Vordvots Vorotman, but will mainly serve as a Center for the Arts. We left with 63 members, even though the hall could fully accommodate 63 people. We gave two great concerts that were well received and were more than we expected. Evidence of that were the warm, endless rounds of applause, the flowers and the great responses from Armenian presses of Istanbul. We were very happy to have accomplished our mission, that is, to entertain the Armenians. Even though we were a little tired, we returned, as they say, victoriously.
“Hayern Aysor”: Maestro, the Armenian government has declared the year 2014 as the “Year of Chekidjian”. It started with a concert dedicated to your 85th birthday anniversary and will continue with events all year long. What other events will be held as part of the “Year of Chekidjian”?
O. C.: By saying “Year of Chekidjian”, we mean that this year people will talk more about Chekidjian and that Chekidjian will be in focus, right? Of course, there wil be events. On this occasion, a governmental commission was established under the direction of former Prime Minister Tigran Sargsyan. However, after the Prime Minister’s resignation, everything is hanging from thin air. Frankly, I still haven’t had the chance to talk about this with the new Prime Minister due to his busy schedule. I hope the new Prime Minister assumes the obligation as chairman of that commission and puts everything in its place. That’s all I can say for now.
“Hayern Aysor”: Maestro, two months ago you received a special prize at the level of the CIS countries which, if I’m not mistaken, is only granted to one scientific or cultural figure of the CIS for his or her outstanding services in science and culture. This year the prestigious commission chose you as Armenia’s representative, and this is something that is unquestionably a great achievement and an honor for the entire Republic of Armenia. Could you please provide details?
O. C. You know, anything that Moscow or the CIS responds to, is generally a great success for, as you said, the entire Republic. It means that there truly is merit. So, perhaps it was not by chance that the commission reflected on Armenia and chose me. I must say that that award is unique in that it’s an international award, and the commission grants the award after conducting an in-depth and meticulous examination (let’s not forget that the commission is mainly composed of foreigners). Of course, I’m very happy and touched that my merit was appreciated once again and that I was lucky to receive the award, which is the second international award out of the more than 100 awards, titles and medals that I have received during my life (the first intenational award was the Medal of Friendship of Nations). I must also say that this last award came as a surprise for me and, of course, it was a pleasant surprise. I knew about that when everything had already been decided. I was invited to Moscow and participated in a grand ceremony. There were representatives of different nationalities, including famous intellectuals, scientific and cultural figures, well-known and unknown state officials who would approach me, congratulate me and express words of admiration. A meeting was held around a round table. Prominent individuals would stand up, congratulate me and appreciate my merit. What can I say? Words can’t describe…I truly felt happy and appreciated.
“Hayern Aysor”: Let’s get back to the concerts in Istanbul. The Choir’s concert tour literally turned into a big event and a real celebration for the Istanbul-Armenians. As Marmara wrote, “it was a concert that will be recorded as an unforgettable concert”. The Armenians of Istanbul, which is your hometown, love Maestro Chekidjian in a special way. That love is “combined” with a feeling that is perhaps characteristic of only the Armenians of Istanbul. It’s the feeling of pride to consider Chekidjian as one of them. Everyone in Istanbul, starting from famous intellectuals and ending with the average listener, proudly says Chekidjian belongs to the Istanbul-Armenians. However, you haven’t been one of them for more than 50 years, better yet, you are not only theirs, but you are also part of all Armenians and, in a broader sense-you are part of the music world. Maestro, what do you have to say about Istanbul? Is Istanbul yours? How are the Choir’s concerts in Istanbul different from the other concerts?
O. C.: Let me start by saying that it seems as though what we do has no effect. In other words, it seems as though we don’t leave something “tangible”, like what an architect creates or what a write composes. We perform and go home…But that’s really not the case. Look, it has been exactly ten years since our last encounter with the Armenians of Istanbul, but people remember our performance in Istanbul as it if were yesterday. Most of my friends and close ones in Istanbul are no longer with us, but even the youth, who make up the majority of the listeners, at least know me by name and know the choir. You saw the excitement in the audience. You’re right, all the Armenians of Istanbul felt proud and, to a certain extent, they didn’t want to come to grips with the idea that I became detached from them and that they lost me…
“Hayern Aysor”: As for “losing” you, do you know what Editor-in-Chief of Marmara newspaper Robert Haddejian said during my interview with him in Istanbul? He said the following: “During the Choir’s first concert tour to Istanbul in 1997, I said the following in my speech on stage: “We lost Chekidjian so that all Armenians could gain him”. Then, he added: “I will say the same thing again today…”
O. C.: What Mr. Haddejian said not only flatters me, but also means a lot. If I stayed in Istanbul, I would be limited to working in Istanbul. However, working with the State Academic Choir of Armenia helped me become internationally recognized. We have given glorious and unforgettable concerts at the world’s prestigious halls, including the halls in New York, Paris, London, St. Petersburg, Moscow and many other cities. In other words, we “talked” to the world, and the world recognized us. If I stayed in Istanbul, then that would never happen. In this sense, I took the right step by coming to Armenia. So, the distinguished editor-in-chief of Marmara newspaper is right.
As far as the extent to which Istanbul is mine, I must say that it’s mine in many regards. Let me start with the purest feelings. The air at the sea makes me feel good. It kind of rejuvenates me. Let’s not forget the fact that I was born there. Doctors say if a person lives far from his birthplace, he should never lose the opportunity to visit it from time to time, and I try to do that. This might sound immodest, but the other important fact is that before coming to Armenia, I was quite well-known as a conductor and had done a lot. I was the choirmaster of the Chekidjian Choir. We have given several memorable concerts at the largest halls and, even though I was in my prime, I was popular. Now, as I said, most of my friends are no longer with us, but the city and the Armenian environment in Istanbul exists, even though a lot has changed. However, the people know and remember me. In this sense, every time I visit Istanbul, alone or with the choir, I feel different. I’m returning home, which is very precious to me. You don’t feel the same in any other place. You know, the Armenians of Istanbul are a type of Armenians that have formed throughout the centuries with their culture, values and lifestyle…The chuch that you saw, the Mother Church where we performed a Liturgy, is like no other Armenian church. I believe it’s not even like the chuches in Armenia. It’s splendid, influential and, let’s not forget, it’s in Turkey. At the time, I was also the choirmaster of the clergymen’s choir. Today, Istanbul has 36 Armenian chuches where a liturgy is performed every Sunday. So, I was born in that environment, in a city where Komitas, Zohrab and Varujan were born and created…Who else can I name? I can name the famous patriarchs of Constantinople, including Ormanyan, Shnorhk Galustyan and others…As you can see, there are “reasons” for me to consider Istanbul as mine.
“Hayern Aysor”: The final part of the concert in Istanbul exceeded all expectations. I’m referring to the famous opera “Karine” (“Leblebiji”) by Tigran Chukhajyan. The opera is close to the hearts of the Armenians of Istanbul, and the choir performed four parts of the opera as a final number. On this occasion, I would also like to “address” Marmara newspaper: “Chekidjian deemed it appropriate to end this unique concert with performances of parts from Chukhajyan’s “Leblebiji” because he knew that this opera was close to the hearts of the Armenians of Istanbul. However, I must say that these performances exceeded our expectations. The choir presented an entire operette with the pianist and four soloists…Just the last part that we can’t often hear was like a gift from Chekidjain and the choir to the Armenians of Istanbul, and the audience received the “gift” with warm rounds of applause”. It seems as though Haddedjian said it all, Maestro…
O. C.: I would like to add that for some reason, we Armenians don’t talk a lot about Chukhajyan. He is actually the founder of Armenian opera and the first Armenian who had the right to be called a composer. Unfortunately, he’s not properly appreciated. If I didn’t take this advantage, many things would be different. Of course, it was also important that those parts were performed in the end. As for the performance, the choir and I did our best to stay loyal to what Chukhajyan had composed. I think we exceeded not only our, but also the audience’s expectations. Taking the opportunity, I would like to thank the choir, and for the performances of Chukhajyan’s songs, I would like to thank all the soloists for their brilliant performances.
“Hayern Aysor”: Maestro, I don’t want to ask if you feel 85 years old because I’m sure you don’t, but the greatest phenomenon during the additional rehearsals due to the”surprise” in Istanbul was your amazing vigor that conveys some kind of supernatural force to the choir (it was clear to see). If it’s no secret, then what is the secret of your endless vigor?
O. C.: No matter what we say, we all age. Yes, I’m 85 years old. That’s old, right? But what can I say? I don’t feel 85. I still have vigor. Perhaps it is because I still have work to do. I hope to go “further”, but it’s all in God’s hands. I think my parents also “played a role” in this. My mother was a very healthy woman and lived until the age of 109. That’s a lot. I don’t intend to live that long, but then again, there are things that are inexplicable.
“Hayern Aysor”: You have a glorious past, merit, love, respect, recognition, appreciation, medals and awards…However, I believe that besides all that, you have a wealth, and that wealth is the sincere love of all the members of the choir…Do you agree that that is wealth? How important is it to you?
O. C.: I might start believing you (laughing-H.K.). People usually start talking behind their directors’ backs, right? I don’t even want to believe that it’s like that in our case. Do you know why? It’s because what we do is something that, for example, when the phrases in the music are good, it highly depends on me. On the other hand, if the singers don’t perform with dedication, nothing will work out, especially due to the low salary. That self-dedication fills the souls of the singers, and it prevents all kinds of evils. In other words, this is the magical force of the greatness called Art, which unites and makes us equal and leads to the birth of the Love that is the greatest wealth of all wealths…
“Hayern Aysor”: Finally, since our interview is for the “Hayern Aysor” online newspaper of the Ministry of Diaspora, and you have been a member of the advisory board under the Minister of Diaspora since the establishment of the ministry, I would like to ask you to talk about your collaboration with the Ministry of Diaspora?
O. C.: It would be my pleasure. The Ministry of Diaspora, better yet, the minister selected me as a member of the advisory board of the ministry. Of course, I’m very touched, but above all that, there’s something else that I can’t say. I always feel the minister’s cordiality towards me and the work that I do. It’s not by chance that Mrs. Hranush Hakobyan shows the most active participation in organizing the events dedicated to my 85th birthday anniversary and is the most enterprising, and I’m grateful to her for that. Armenia is the hope and faith of all Armenians abroad, and the Ministry of Diaspora, which came late, does a tremendous job. If only everyone had the energy of the Minister of Diaspora. What she did in just five years would have taken 50 years. And if the minister pays attention to me and shows her generosity amid her busy schedule and expresses her sympathy to me, that is already a great joy and honor for me.