Մեկնարկեց «Բազմավէպ» հայագիտական հանդեսի 175-ամյակին նվիրված միջազգային գիտաժողովը
Հոկտեմբերի 19-ին ՀՀ ԳԱԱ նախագահության նիստերի դահլիճում սփյուռքի նախարարության, Գիտությունների ազգային ակադեմիայի և Մխիթարյան միաբանության նախաձեռնությամբ մեկնարկեց Մխիթարյան միաբանության «Բազմավէպ» հայագիտական, բանասիրական, գրական հանդեսի 175-ամյակին նվիրված միջազգային գիտաժողովը:
Ողջույնի խոսքով հանդես եկավ սփյուռքի նախարարի պաշտոնակատար Մխիթար Հայրապետյանը: Շնորհավորելով «Բազմավէպ» հայագիտական հանդեսի 175-ամյա հոբելյանի առթիվ՝ Մխիթար Հայրապետյանը մասնավորապես նշեց. «Մխիթարյան միաբանությունը գիտական և մշակութային գործունեության հետ մեկտեղ, ստանձնելով նաև հայ լրագրության զարգացումը խթանելու պատվաբեր առաքելությունը, 175 տարի առաջ դարձավ հայ մամուլի ստեղծման հիմնաքարերից մեկը: Հայագիտության զարգացման գործում մեծագույն ավանդ ունեցող «Բազմավէպ» պարբերականն ունեցել է ավելի քան չորս տասնյակ խմբագրապետ, ովքեր իրենց անմնացորդ աշխատանքով ապացուցել են, որ եվրոպական միտքն ու գաղափարները հենց իրենց շնորհիվ է` ներմուծվել հայ մշակույթ: Անչափ ուրախ եմ և ինձ համար մեծ պատիվ է այսօր այս դահլիճում ողջունելու նրանցից Հայր Լևոն Զեքիյանին, Հայր Հարություն վարդապետ Պզտիկյանին, Հայր Վահան Օհանյանին և Հայր Սերովբե Չամուրլյանին»:
Դիմելով  Հայաստանի Հանրապետությունում  Իտալիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վինչենցո Դել Մոնակոյին՝ նախարարի պաշտոնակատարն ընդգծեց. «Ձերդ գերազանցություն պարո՛ն դեսպան, խնդրում եմ իմ երախտագիտության խոսքը փոխանցել Իտալիայի ժողովրդին և կառավարությանը՝ հայասիրության, մեր ժողովրդին ցուցաբերած վերաբերմունքի, առանձնապես Իտալիայի սրտում՝ Սուրբ Ղազարի հայ ազգային հոգևոր-մշակութային ունեցվածքը կարևորելու, պահպանելու և աշխարհին ներկայացնելու համար»:
Ելույթն ամփոփելիս Մխիթար Հայրապետյանը շնորհավորեց նաև ՀՀ գիտությունների ազգային ակադեմիայի 75-ամյա հոբելյանի առթիվ:
Ներկաներին փոխանցվեցին Ամենայն Հայոց Կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Գարեգին Երկրորդի,  Մեծի Տանն Կիլիկիո Կաթողիկոս Ն.Ս.Օ.Տ.Տ. Արամ Առաջինի, Տանն Կիլիկիո Կաթողիկե Հայոց Կաթողիկոս Գրիգոր Պետրոս Ի-ի օրհնության խոսքերը:
Մխիթարյան միաբանության Քահանայապետական պատվիրակ, Թուրքիայի Հայ Կաթողիկե եկեղեցու առաջնորդ Գերապայծառ Տեր Լևոն արքեպիսկոպոս Զեքիյանը իր խոսքում շեշտեց, որ «Բազմավէպ»-ի 175-ամյակը զուգադիպում է ՀՀ ԳԱԱ 75-ամյակին և Մխիթարյան միաբանության 300-ամյակի միջոցառումների եզրափակմանը։
Միջազգային գիտաժողովի բացմանը ելույթներ ունեցան նաև Հայաստանի Հանրապետությունում  Իտալիայի Հանրապետության արտակարգ և լիազոր դեսպան Վինչենցո Դել Մոնակոը, ԳԱԱ հայագիտության և հասարակական գիտությունների բաժանմունքի ակադեմիկոս-քարտուղար  Յուրի Սուվարյանը, Երևանի պետական համալսարանի ռեկտոր Արամ Սիմոնյանը:
Ամերիկայի  Հայ  Ավետարանչական ընկերակցության մամուլի քարտուղար Անդրանիկ Մարդոյանը փոխանցեց Ամերիկայի  Հայ  Ավետարանչական ընկերակցության գործադիր տնօրեն Զավեն Խանջյանի ողջույնի խոսքը:
Գիտաժողովն իր աշխատանքերը կշարունակի այսօր և վաղը՝ երկու բաժանմունքերով:
Կներկայացվեն զեկուցումներ ըստ հայագիտության տարբեր ուղղությունների, կծավալվեն բանավեճեր ու քննարկումներ՝ լիագումար և թեմատիկ նիստերով:

Стартовала Международная конференция, посвященная 175-летию арменоведческого журнала «Базмавеп»
19 октября  в конференц-зале Президиума Национальной академии наук,  по инициативе  Национальной академии наук и Конгрегации Мхитаристов состоялась Международная научная  конференция, посвященная 175-летию издания  журнала «Базмавеп», освящающего историю, теологию, литературу, лингвистику, библиографию Армении.
С приветственным словом выступил исполняющий обязанности министра Диаспоры Мхитар Айрапетян. Поздравив прусуствующих с 175-летним юбилеем арменоведческого журнала «Базмавеп», он в частности отметил -«Конгрегация Мхитаристов, наряду с научной и культурной деятельностью, взяла на себя также  почетную миссию развития журналистики, 175 лет назад став одной из основ  и первопроходцем армянских периодических изданий . �?здание «Басмавеп», за свою историю сменило более четырех десятков редакторов,которые своими работами внесли неоцинимый  вклад в развитие армяноведения  смогли поставить европейские идеи на службу армянской культуре. Я очень рад, и для меня  является большой честью приветствовать  в этом зале Отца Левона Зекияна, Отца Арутюна  Пзтикяна,  Отца Ваана Оганяна и отца Серобве Чамурляна”.
Обращаясь к Чрезвычайному и Полномочному Послу Республики �?талия в  Армении Винченцо Дель Монако, исполняющий обязанности министра подчеркнул: «Ваше Превосходительство г-н посол, прошу передать мою глубокую признательность   правительству и народу �?талии, за любовь и сердечное отношение к нашему народу, особенно это касается  национального и культурного достояния, который находиться  в самом сердце �?талии , на острове Святого Лазаря. Благодарим Вас за сохранение и достойное представление миру национальной  сокровищницы.»
Резюмируя свое выступление, Мхитар Айрапетян поздравил также  Национальную академию наук с 75-летним юбилеем.
Прусутвующим передали  благословение Его Святейшество Гарекгин II- Верховный Патриарх и Католикос Всех Армян, Арам I -Католикос Великого Дома Киликии  и   Григор Петрос ХХ- Католикос Патриарх Армян Католиков Дома Киликии.
Патриарх Венецианской Конгрегации Мхитаристов, Предстоятель Армянской католической церкви Турции, Светлейший архиепископ Отец  Левон Зекиян  в своем выступлении особо отметил, что 175-летие «Базмавепа» совпадает с юбилеями -75-летия Национальной академии наук Армении и 300-летия основания Конгрегации мхитаристов.
Чрезвычайный и Полномочный Посол �?талии в Республике Армения Винченцо Дель Монако, академик-секретарь Департамента арменоведческих и общественных наук Национальной академии наук Юрий Суварян и ректор Ереванского государственного университета Арам Симонян также выступили с приветственной речью на церемониии открытия международной конференции.
Пресс-секретарь Армянской миссионерской ассоциации Америки Андраник Мардоян передал приветствие Завена Ханджяна, исполнительного ди⁠ректора Армянской миссионерской ассоциации Америки.
Конференция продолжит свою работу сегодня и завтра по двум направления.
Будут представлены доклады  по направлениям арменоведения, будут дискуссии и обсуждения, пленарные и тематические заседания.