Կայացավ «Սիրով Հայաստանին ու Ռուսաստանին» խորագրով ցուցահանդեսի բացումը
Հունիսի 10-ին Երևան քաղաքի Մոսկվայի տանը ՀՀ սփյուռքի նախարարության և Հայաստանում ՌԴ դեսպանատան աջակցությամբ կայացավ Ռուսաստանի օրվան նվիրված «Սիրով Հայաստանին ու Ռուսաստանին» խորագրով ցուցահանդեսի բացումը:
Ցուցահանդեսի բացման հանդիսավոր արարողությանը մասնակցում էին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, ՀՀ ԱԺ փոխնախագահ Էդվարդ Շարմազանովը, Հայաստանում ՌԴ արտակարգ և լիազոր դեսպան Իվան Վոլինկինը, 1992–1995թթ. Արցախյան պատերազմի հերոս, գեներալ-լեյտենանտ Նորատ Տեր-Գրիգորյանցը, հյուրեր Սանկտ-Պետերբուրգից և Մոսկվայից:
Ցուցադրությունը, որը նվիրված է Ռուսաստանի օրվան, ինչպես նաև հայ և ռուս ժողովուրդների բազմամյա բարեկամությանը, ներառում է ավելի քան 200 լուսանկարչական աշխատանք, որոնք պատմում են 10 երկրներում՝ Ռուսաստանում, Հայաստանում, Սլովակիայում, Բելառուսում, Ղազախստանում, Մոլղոլիայում, Էստոնիայում, Լիտվայում, Լատվիայում և Վրաստանում հասարակական գործիչ և բարերար Հրաչյա Պողոսյանի բարեգործական գործունեության մասին:
Միջոցառման շրջանակներում ՀՀ սփյուռքի նախարարության աջակցությամբ և Գյումրի քաղաքի ղեկավարության խնամատարությամբ 2016թ. ապրիլի 2-ին Արցախի Հանրապետության Թալիշ գյուղի պաշտպանական մարտերի ժամանակ զոհված Վիկտոր Ալեքսանդրի Յուզիխովիչի ընտանիքին հանձնվեց Հրաչյա Պողոսյանի նվիրած բնակարանի բանալին:
Ընտանիքի անդամներին հանձնելով բնակարանի հավաստագիրը՝ Սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը բարձր գնահատաեց Հրաչյա Պողոսյանի բազմաբնույթ բարեգործական գործունեությունը, որը մեծապես նպաստում է հայ-ռուսական բարեկամության ամրապնդմանը: Նա մասնավորապես ասաց. «Այս սրահում ցուցադրվող նկարներն ու արված գործերն արդեն բնորոշում են Հրաչյա Պողոսյանին՝ որպես մեծ մարդու, հրաշալի հայի, Ռուսաստանի օրինակելի քաղաքացու ու բարերարի: Սիրելի Հրաչյա, որքան տալիս ես, թող դրա տասնապատիկն ավելանա, մեծանա նոր բարեգործական ծրագրեր իրականացնելու քո հնարավորությունները»:
Հրաչյա Պողոսյանը հոգևոր, մշակութային և պատմական նշանակության 80-ից ավելի կառույց է ստեղծել, հիմնանորոգել: Նրա ջանքերով հրատարակվել են տասնյակ գրքեր և պարբերականներ, նկարահանվել վավերագրական ֆիլմեր:
Միջացառման շրջանակներում կայացավ նաև Խորհրդային Միության մարշալ Հովհաննես Բաղրամյանի «Մեծ ժողովրդի զավակները» գրքի շնորհանդեսը, որը վերահրատարակվել էր Հրաչյա Պողոսյանի մեկենասությամբ: Աշխատությունը ներկայացրեց մարշալի թոռը՝ Իվան Սերգեյի Բաղրամյանը:
Այնուհետև ցուցադրվեց «Գնացք դեպի հավերժություն» վավերագրական ֆիլմը, որը նվիրված է 1941թ. հոկտեմբերի 14-ին Լենինգրադի մարզի Տիխվին կայարանում տեղի ունեցած ողբերգությանը, երբ ֆաշիստական ռմբակոծության զոհ էին դարձա Լենինգրադից տարհանվող ավելի քան 2000 երեխաներ: 2016թ-ին Հրաչյա Պողոսյանի ջանքերով երեխաների զոհվելու վայրում կանգնեցվել է հուշարձան և վերականգնվել տապանաքարը:

Opening of “To Armenia and Russia with Love” exhibition was held
On June 10, the Home of Moscow in Yerevan hosted the opening of the “To Armenia and Russia with Love” exhibition dedicated to Russia Day. The exhibition was held with the support of the RA Ministry of Diaspora and the Embassy of the Russian Federation in Armenia.
Among the participants of the solemn opening ceremony of the exhibition were RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan; Deputy Speaker of the RA National Assembly Eduard Sharmazanov; Ambassador Extraordinary and Plenipotentiary of the Russian Federation to Armenia Ivan Volinkin; hero of the Artsakh war (1992-95), Lieutenant-General Norat Ter-Grigoryants and guests from Moscow and Saint Petersburg.
The exhibition, which was dedicated to Russia Day and to the longstanding friendship between the Russians and Armenians, featured over 200 photos that showed the charities that public figure and benefactor Hrachya Poghosyan has carried out in 10 countries around the world, including Russia, Armenia, Slovakia, Belarus, Kazakhstan, Mongolia, Estonia, Lithuania, Latvia and Georgia.
Within the scope of the event, with the support of the RA Ministry of Diaspora and under the care of the authorities of the city of Gyumri, the key to an apartment donated by Hrachya Poghosyan was handed over to the family of Victor Yuzikhovich, who was killed during the defense battles in the Talish village of the Artsakh Republic on April 2, 2016.
Granting the certificate to the members of the family, Minister of Diaspora Hranush Hakobyan praised Hrachya Poghosyan’s charities that highly contribute to the strengthening of the Russian-Armenian friendship and particularly said the following: “The photos shown in this hall and the works that have been done already characterize Hrachya Poghosyan as a great person, a wonderful Armenian and an exemplary citizen and benefactor of Russia. Dear Hrachya, may you receive ten times as much as you give and may you have more opportunities to carry out new charity acts.”
Hrachya Poghosyan has built and capitally renovated more than 80 spiritual, cultural and historic structures and has helped publish dozens of books and periodicals. He has also helped film documentary films.
The event also featured the presentation of the book “The Sons of the Great Nation” by former USSR Marshal Hovhannes Baghramyan republished with a donation from Hrachya Poghosyan. The book was presented by the Marshal’s grandson Ivan Baghramyan.
The presentation was followed by the screening of the documentary film “Train to Eternity”, which is dedicated to the tragedy that took place at Tikhvin Station in Leningrad region on 14 October 1941 when more than 2,000 children were bombarded while being evacuated from Leningrad. In 2016, Hrachya Poghosyan helped erect a monument in the place where the children had died and helped restore the tombstone.