«Հայաստանը մարդկության փրկության դուռն է». Ռումինիայի հայոց թեմի առաջնորդ Տաթև եպիսկոպոս Հակոբյան
ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում հյուրընկալված Ռումինիայի հայոց թեմի առաջնորդ, գիտական բազմաթիվ գրքերի հեղինակ Գերաշնորհ Տեր Տաթև եպիսկոպոս Հակոբյանի հետ զրուցել է «Հայերն այսօր»-ի թղթակիցը: Ստորև մեր ընթերցողների ուշադրությանն ենք ներկայացնում այդ հարցազրույցը:
-Բարի գալո՛ւստ Հայաստան, Գերաշնորհ Տե՛ր Տաթև, Դուք Արցախում ծավալված ապրիլյան քառօրյա պատերազմի օրերին Հայաստանում, Արցախում էիք…Այս այցելության առաքելությունն ինչո՞վ է պայմանավորված:
-Եկել էի՝ ներկա գտնվելու Հռոմի ֆրանցիսկոս Պապի Հայաստան կատարած ուխտագնացությանը:
-Դյուրի՞ն է արդյոք Եվրոպայում հնագույններից մեկը համարվող հայկական համայնքում պահել, պահպանել հայ ինքնությունն ու դարերի ընթացքում այնտեղ ստեղծված մեր հոգևոր արժեքները:
-Ռումինիան տարբեր սփյուռք մըն է. այն կազմավորվել է ոչ թե Հայոց ցեղասպանությունից հետո, այլ՝ 1401 թվականին, երբ Ալեքսանդր Բարիի հրովարտակով հիմնվեց Հայոց եպիսկոպոսական աթոռը, այն գլխավորել է Հովհաննես եպիսկոպոսը: Մենք հիմք ենք ընդունում այդ հրովարտակը և այդ օրերից ի վեր արդեն ունենք 42-րդ առաջնորդը: Ցեղասպանություն չտեսած ռումինահայ համայնքն ավանդությամբ, սովորություններով պահում է Անիի ոգին, այսինքն՝ թեև Անին կործանված է այսօր, սակայն այդ անիականությունը կա ռումինահայոց մեջ: Պետք է ասեմ նաև, որ սա այն սփյուռքն է, որը, ցավոք, գրեթե հայախոս չէ. կարող եմ ասել, որ համայնքի 10%-ն է հայախոս, խառնամուսնությունները կազմում են գրեթե 90%: Սակայն մենք շատ մեծ հարստություն ունենք՝ 2 վանք, 16 եկեղեցի, 8 մատուռ, 8 հայկական գերեզմանոց, ( ի դեպ, Ռումինիայի հայկական գերզմանոցներն անգամ թանգարան են. բոլոր արձաններն ու տապանաքարերը բերված են Վիեննայից ), ունենք գրադարան, թանգարան, հարուստ արխիվ՝ հնատիպ թանկարժեք ձեռագրերով, « Հովսեփ և Վիկտորյա Դուդյան» մշակույթի կենտրոն, Միսակյան- Գեսիմյան կիրակնօրյա դպրոց, Ռումինահայկական առևտրաարդյունաբերական պալատ, տպագիր «Արարատ»(Ararat international) ռումինալեզու ամսագիր և «Նոր կյանք» հայալեզու եռամսյա ամսագիր: Ազգային փոքրամասնությունները հեռատեսիլով ունեն իրենց հեռուստատեսային ժամը, հայերը՝ նույնպես: Տրանսիլվանիայում ունենք նաև հայ կաթոլիկ եկեղեցիներ, որոնք նույնպես ունեն իրենց թանգարանը, գրադարանը, արխիվը, եկեղեցիները, գերեզմանոցը:
-Ո՞ր քաղաքներում են կենտրոնացած հայերը:
-Ամենից շատ ՝ Բուխարեստում: Մեր եկեղեցու տոմարներում 918 հասցե ունենք Բուխարեստում, Բոտոշանում ունենք գրեթե 50 անձերի հասցեներ, Կոնստանցիայում՝ գրեթե 200 հասցե, բոլոր քաղաքներում գրեթե 40-50 հասցե ունենք, հայեր կան գրեթե բոլոր քաղաքներում:
-Սրբազա՛ն, Ռումինիայում առավելապես ո՞ր ոլորտներում են ներգրավված հայերը:
-Դեռ վաղուց ի վեր հայերը միշտ էլ ներկայանալի են եղել շատ ոլորտներում: Չմոռանամ հիշատակել Ռումինիայում ծնված Մեծ հայի՝ Վազգեն Առաջին Վեհափառին, ով ծնվել է Ռումինիայում և 1943-55 թթ. եղել է Ռումինիայի Հայոց թեմի առաջնորդը:Մշակույթի շատ գործիչներ ունենք, Բուխարեստի օպերայի վաստակավոր արտիստներ, միջազգային և պետական մրցանակների դափնեկիրներ, ճարտարապետներ, բժիշկներ, լրագրողներ, ուսուցիչներ…Ժամանակին(1992-ից մինչև 1998-ը) Ռումինիայի ծանր արդյունաբերության փոխնախարարը, այնուհետև՝ էլեկտրոտեխնիկայի նախարարր եղել է մեր հայրենակից Վիրջիլ Աքթարյանը, Ռումինիայի ծանր արդյունաբերության տնօրենը եղել է ( 2010-ին) Աշոտ Շարաֆյանը: Այսօր հայ փոքրամասնությանը Ռումինիայի խորհրդարանում ներկայացնում է Հարություն Փամբուկչյանը, ունենք սենատոր՝ Վարուժան Ոսկանյան, ով 2006 ից 2008 թվականներին եղել է Ռումինիայի ֆինանսների և էկոնոմիկայի նախարարը, Հայոց միության նախագահն է և Ռումինիայի գրողների միության փոխնախագահը, բանաստեղծությունների և պատմվածքների գրքերի հեղինակ է:
-Ի՞նչ է անում, ի՞նչ միջոցներ է ձեռնարկում եկեղեցին, որպեսզի օտար ափերում հայերը չմոռանան հայոց լեզուն:
-Հայաստանյայց Առաքելական Սուրբ եկեղեցին միշտ հավատարիմ է իր ուղեգծին, այն ասես մայր արծիվ է, որն իր ձագերին շուրջն է հավաքում, և մինչ այսօր էլ Սփյուռքի մեջ շատ հստակ է, որ Հայոց եկեղեցին այդ համավաք, հայապահպան ուժն ունի, որը երկնքից է ստացել. դա մարդկային ուժ չէ, այդ ուժը մեզ տվել է 2000-ամյա քրիստոնեական հավատքի ուժը:
-Սրբազա՛ն, ասացեք խնդրեմ, ռումինահայ գաղութում ովքե՞ր են ավելի հավատքով՝ մեծե՞րը, երիտասարդնե՞րը…
-Չմոռանանք, որ Ռումինիան 40 տարի շարունակ կոմունիստների ազդեցության տակ է եղել և բնական է, որ այդ սերունդն Աստծուց հեռացած էր. իհարկե, հավատքով ապրողներ էլ են եղել: Ռումինացիները շատ հավատքով են, նույնիսկ իրենց Ազգային ժողովի մեջ, ուր նախագահն է նստում, թիկունքում խաչ կա: Նոր սերունդը, ապրելով ռումինացի հավատացյալ քրիստոնյա հասարակության մեջ (ռումինացիներն օրթոդոքս են), տեսնելով թե 20-22 միլիոն ռումնաիցները որքան հավատքով են, եկեղեցասեր, մեր հայ երիտասարդներն էլ զորավոր են դառնում հավատքի մեջ: Քրիստոնեական հավատքը նրանց մեջ բնական ձևով է գալիս:
-Այսօր Ռումինիայի հայկական համայնքում ո՞րն է առաջնահերթ լուծման կարիք ունեցող թիվ մեկ խնդիրը:
-Հայախոսությու՛նն է առաջնահերթ լուծման կարիք ունեցող խնդիրը, որովհետև հայախոս հայն այլ կերպ է զգում հայկականությունը: Մյուս խնդիրը Հայաստանից շատ հեռու գտնվող ռումինահայերին Հայրենիքի հետ կապելն է, Հայաստանում նրանցից քչերն են եղել. հարկավոր է, որ նրանք ապրեն Հայաստանում, ճանաչեն Հայրենիքը, շփվեն հայերի հետ: Երբ սփյուռքահայը գալիս է Հայաստան, տարբեր ըմբռնում է ունենում՝ շուրջբոլորը տեսնելով հայերի, հայոց լեզվով խոսողների. դա շատ մեծ ազդեցություն է գործում, և ինքն իրեն ավելի զորավոր է զգում: Ինքս , երբ ամեն անգամ Հայաստան եմ գալիս, մի տեսակ ուժ եմ առնում:
-Գաղտնիք չէ, որ շատ աղանդներ են տարբեր տարիների ներթափանցել Հայաստան և արմատավորվել. արդյոք Ռումինիայի հայկական համայնքում էլ ե՞ն դրանք տեղ գտել:
-Ասեմ, որ Ռումինիայում աղանդները չկարողացան այդպես ներթափանցել, արմատավորվել, որովհետև ռումինացիներն իրենց հավատքում շատ ամուր են, լավ տեղեկացված են քրիստոնեական հավատքից, և ամբոջ ժողովուրդը, երկիրը արմատացած հավատք ունի:
-Սրբազա՛ն, ապրիլյան քառօրյա պատերազմի օրերին Դուք եղաք Արցախում, կանգնեցիք հայ զինվորի կողքին, դա Ձեր սեփական նախաձեռնությո՞ւնն էր:
– Ես միշտ մտածել եմ, որ Հայաստանի Հանրապետությունունում զինվոր չեմ եղել և ցանկացա ինչ-որ ձևով այդ օրերին իմ պարտքը տալ Հայրենիքիս և սեփական նախաձեռնությամբ 8 օր մնացի Արցախի դիրքերում: Կարծում եմ՝ ամեն սփյուռքահայի պարտքն է զինվորագրվել Հայրենիքին: Եղա Մարտակերտում, Թալիշում, զինվորական տարբեր ստորաբաժանումներում. զրուցեցի զինվորների հետ, օրհնեցի նրանց, ապրեցի նրանց օրով, նրանց ապրումներով: Այդ բոլոր զինվորներին նայելիս՝ ես մտածում էի, որ նրանք սովորական մարդիկ չեն, այլ՝ հրեշտակներ: Նրանց բոլորի հայացքներում մի ուրիշ լույս ու մաքրություն տեսա, ինձ զարմացնում էր նրանց համեստությունը. տանկ խոցած զինվորն այնպես էր խոսում, ասես ոչինչ չէր արել:
-Ի՞նչ է Ձեզ համար Արցախը՝ սոսկ աշխարհագարական տարա՞ծք, սահմանամերձ գոտի՞ՙ, զորությունների երկի՞ր:
-Զորություննե՛րի երկիր է. ես իմ խոսքում հաճախ եմ ասել , որ «Արցախ» բառի մեջ սրբություն կա, համահավաք հայկականության ոգի, որովհետև Սփյուռքում, երբ լսում ենք Արցախի մասին, բոլորս միանում ենք, մոռանում ենք , թե որ եկեղեցուն, որ կուսակցությանն ենք պատկանում, որ կազմակերպությանը: Կարծում եմ ՝ Արցախը միայն հող չէ, այնտեղ կա Աստծո ներկայությունը, և ես միշտ ասում եմ, որ այդ պատերազմում միայն մարդիկ չեն, Աստված էլ է մեր մեջ պատերազմում:
-Սրբազա՛ն, շատ եկեղեցիներ ունի ռումինահայ համայնքը, սակայն ավելի շատ խոսվում է Սուրբ Հրեշտակապետաց եկեղեցու մասին, ինչու՞մն է գաղտնիքը:
–Այդ եկեղեցին 1915-ին բացված և օծված առաջին հայկական եկեղեցին է՝ ներսի կողմից շատ նման Անիի Մայր տաճարին, դրսից՝ Էջմիածնի Մայր տաճարին: Արմյանսկայա փողոցում գտնվող Միքայել և Գաբրիել Սուրբ Հրեշտակապետաց հայկական այդ առաջնորդանիստ եկեղեցին կառուցվել է Գրիգորիե Չերքեզի և Դիմիտրիե Մայմարոլուի նախագծով: Անշուշտ, Սուչավայում գտնվող ՀաՃկատարի(Հաճոյակատար)Սուրբ Մարիամ Աստվածածին եկեղեցին էլ շատ սիրված է ու շատ կարևոր, որովհետև այն միակ վանքն է, ուր գալիս են աղոթելու բոլոր հավատացյալները: Մենք այդ եկեղեցին վերանորոգեցինք Ամերիկայում բնակվող ռումինահայ Վիկա և Հակոբ Գույումճյանների հովանավորությամբ: Այդ վանքը բլուրի վրա է գտնվում, և ռումինացիները ծնկների վրա են այնտեղ բարձրանում, 3 անգամ պտտվում են եկեղեցու շուրջը, մտնում են վանք ու մոմ վառում: Սա անբացատրելի հրաշագործ մի կարգ է: Հիշատակեմ Զամկա վանքը և մնացած բոլոր եկեղեցիները՝ լույսի սրբազան տաճարները. դրանք տեսնե՛լ է պետք:
–Փոխեմ մեր զրույցի ուղղվածությունը. Սրբազա՛ն, ինչո՞ւ և ինչպե՞ս որոշեցիք դառնալ հոգևորական, Ձեր գերդաստանում եղե՞լ են հոգևորականներ:
-Ես ծնվել եմ Իրաքի Մոսուլ քաղաքում: Արմատներս Սասունից են: Ծնողներս ապրում են Հոլանդիայում: Մենք շատ մեծ գերդաստան ենք, ունեցել ենք հոգևորական մեր գերդաստանում: Ես փոքր հասակից հաճախել եմ եկեղեցի, այդ տարիքում արդեն զգում էի, որ եկեղեցին եմ մեջ է, և իմ առաքելությունը Հայոց եկեղեցուն ծառայելն է: Ընտրեցի կուսակրոն լինելու աստիճանը՝ մտածելով, որ ես ավելի շատ եմ սիրում եկեղեցին, քան՝ կին ու երեխաներ, ընտանիք: Կրթություն եմ ստացել Էջմիածնում՝ Վազգեն Վեհափառի օրոք, ծառայել եմ տարբեր երկրներում:
-Ի՞նչ տպավորություններ ունեք Հռոմի Պապի այցելությունից:
–Շատ տպավորված եմ նախ այն մտքից, որ նա եկել էր ուխտագնացության առաջին քրիստոնեական երկիր՝ Հայաստան, նրա այցից հետո արդեն շատերն են ցանկանալու ուխտագնացության գալ Հայաստան: Մենք ցույց տվեցինք համայն աշխարհին, որ նախևառաջ մենք քրիստոնյա ենք, որից հետո պատկանում ենք այս կամ այն եկեղեցուն: Մեր նպատակը քրիստոնյաների միասնակությունն է: Շատ տպավորիչ էր Պապի արտահայտած մոտավորապես այսպիսի միտքը, թե՝ Հայաստանը միջնաբերդն է քրիստոնեության: Ես հաճախ եմ ասում, որ քրիստոնեության դարպասը Հայաստանն է, այդ դարպասը պետք է զորավոր պահել: Մյուս ՝ անչափ կարևոր բանն այն էր, որ Պապը հե՛նց Հայաստանում արտասանեց «Ցեղասպանություն» բառը:
– Տեղեկացված ենք, որ Ձեր առաջնորդարանը Ցեղասպանության 100-րդ տարելիցի առիթով գիրք է տպագրել. ավելին կպատմե՞ք գրքի մասին…
-Անշու՛շտ: Մենք տպագրել ենք մի գեղեցիկ գիրք-ալբոմ՝ եկեղեցու պատմությամբ՝ հին ու նոր օրերի լուսանկարներով: Գրքում զետեղված են Վեհափառ Հայրապետի, Ռումինիայի ուղղափառ եկեղեցու պատրիարքի, Ռումինիայի նախագահի, ՀՀ սփյուռքի նախարար տիկին Հրանուշ Հակոբյանի, Արտաքին գործերի նախարարի խոսքերը:
– Սրբազա՛ն, եթե չդառնայիք հոգևորական, ուրիշ ի՞նչ մասնագիտություն կընտրեիք:
-Կդառնայի զինվորական:
-Դե ինչ, հարգարժա՛ն Սրբազա՛ն, հոգևորականն էլ ռազմիկ է և ունի պայքարի իր բաժինն այդ դաշտում. մաղթում եմ Ձեզ արգասաբեր գործունեություն և հավատքի սերմնացանի առաքելության շարունակական ընթացք:

«Армения – врата спасения человечества»: предстоятель армянской епархии Румынии епископ Татев Акопян
«Врата христианства – Армения»
С побывавшим в Министерстве Диаспоры РА предстоятелем армянской епархии Румынии, автором многих научных книг епископом Татевом Акопяном побеседовала корреспондент «Армяне сегодня». Предлагаем вниманию читателей запись этой беседы.
– Добро пожаловать в Армению, Преподобный Тер Татев, в дни апрельской войны в Арцахе Вы находились в Армении и в Арцахе… Чем обусловлена нынешняя миссия?
– Приехал присутствовать на паломничестве Папы Франциска в Армению.
– Легко ли в одной из старейших в Европе армянских общин сохранять армянскую идентичность, созданные на протяжении веков наши духовные ценности?
– Румыния – совершенно иная Диаспора: она сформировалась не после Геноцида армян, а в 1401 году, когда эдиктом Александра Барри был основан Армянский епископский престол, который возглавил епископ Ованес. Мы берем за основу этот эдикт, и с того дня имеем уже 42-го предстоятеля. Армянская община Румынии, не пережившая Геноцид, по традиции, обычаям сохраняет дух Ани, то есть хотя Ани сегодня разрушен, но эта анийственность существует в румынских армянах. Должен также сказать – это та Диаспора, которая, увы, почти не владеет армянским языком: могу сказать, что только 10 процентов общины говорит на армянском, смешанные браки составляют почти 90 процентов. Однако у нас есть очень большое богатство – 2 монастыря, 16 церквей, 8 часовен, 8 армянских кладбищ (кстати, армянские кладбища Румынии почти музеи: все памятники и надгробья привезены из Вены), есть библиотека, музей, богатый архив с ценными древними рукописями, культурный центр «Овсеп и Виктория Дудян», воскресная школа «Мисакян- Гесинян», румыно-армянская торгово-промышленная палата, румыноязычный журнал «Арарат», армяноязычный ежеквартальный журнал «Новая жизнь». На телевидении национальных меньшинств все имеют свой телечас, армяне также. В Трансильвании имеются также армянские католические церкви, которые также имеют свои музеи, библиотеки, архивы, кладбища.
– В каких городах сконцентрированы армяне?
– Больше всего в Бухаресте. По нашим церковным книгам в Бухаресте имеется 918 адресов, в Ботошане – почти 50, в Констанции – почти 200, и так во всех городах почти по 40-50 адресов. �?наче говоря, армяне есть почти во всех городах.
– Святейший, в каких сферах особенно сильна вовлеченность армян?
– Армяне издавна были прелдставлены во многих областях. Не забуду упомянуть родившегося в Румынии великого армянина католикоса Вазгена I, который в 1943-55 годах был предстоятелем армянской епархии Румынии. Есть много деятелей культуры, заслуженные артисты Бухарестской оперы, лауреаты международных и государственных премий, архитекторов, врачей, журналистов, педагогов… В свое время (1992-1998гг.) замминистра тяжелой промышленности Румынии, затем министром электротехники был наш соотечественник Вирджил Актарян, директором тяжелой промышленности Румынии (в 2010г.) был Ашот Шарафян. Сегодня армянское меньшинство в парламенте Румынии представляет Арутюн Памбукчян, есть сенатор Варужан Восканян, который в 2006-2008гг. был министром финансов и экономики Румынии, является председателем Союза армян Румынии и сопредседателем Союза писателей Румынии, автор книг стихов и рассказов.
– Что делает, какие принимает меры церковь, чтобы армяне на чужбине не забывали родной язык?
– Святая Армянская Апостольская церковь всегда верна своей миссии, она подобна орлу, собирающему вокруг себя птенцов. В Диаспоре совершенно четко: Армянская церковь обладает силой сохранения армян, дарованную ей Небом: это не человеческая сила, ее даровала нам сила 2000-летней христианской веры.
– Святейший, скажите пожалуйста, кто более верующие в Ващей епархии: старшие или молодежь?
– Не забывайте, что Румыния на протяжении 40 лет была под властью коммунистов, и естественно, что то поколение отдалилось от Бога: разумеется были и люди, живущие верой. Румыны очень верующие, даже в их Национальном Собрании на спинке кресла спикера имеется крест. Новое поколение, живя в румынском верующем христианском обществе (румыны ортодоксы), видя, насколько верующими являются 20-22 миллиона румын, наши армянские молодые люди тоже становятся более верующими. Христианская вера в них пробуждается естественным образом.
– Какая проблема в армянской общине Румынии считается сегодня самой актуальной, требующей неотложного решения?
– Проблема номер один – владение армянским языком, потому что армяноязычный армянин иначе ощущает армянственность. Другая проблема – привить румынским армянским связь с Родиной: мало кто из них бывал в Армении. Необходимо, чтобы они жили в Армении, знали Родину, общались с местными армянами. Когда армяне Диаспоры приезжают в Армению, у них возникают иные чувства – видя вокруг армян, людей, говорящих на армянском, – все это производит на них большое впечатление и они чувствуют себя еще сильнее. Сам я, каждый раз приезжая в Армению, обретаю какую-то силу.
– Не секрет, что в разные годы много различных сект проникли и укоренились в Армении. А как с этим явлением обстоит в армянской общине Румынии?
– Должен сказать, что в Румынии сектам не удалось проникнуть и укорениться, потому что румыны очень крепки в своей вере и весь народ, страна имеет укоренившуюся веру.
– Святейший, в дни апрельской войны Вы побывали в Арцахе, стояли рядом с армянским воином, это была Ваша собственная инициатива?
– Я всегда думал, что не был солдатом в Республике Армения и в те дни захотел каким-то образом отдать свой долг Родине – по собственной инициативе 8 дней оставался на арцахских позициях. Думаю, долг каждого армянина Диаспоры стать солдатом Родины. Побывал в Мартакерте, Талише, в различных воинских подразделениях, беседовал с воинами, благословил их, прожил их буднями и переживаниями. Глядя на этих солдат, я думал, что это не обычные люди, а ангелы. Во взглядах каждого из них я увидел иной свет и чистоту, меня поражала их скромность: солдат, подбивший танк, говорил так, будто не сделал ничего особенного.
– Чем является для Вас Арцах: сугубо географическое пространство, приграничная полоса, страна мощи?
– Это страна мощи. Я всегда говорил, что в слове Арцах есть святость, собирательный армянский дух, потому что когда в Диаспоре слышим об Арцахе, все объединяемся, забываем, к какой церкви, партии или организации принадлежим. Думаю, Арцах не просто земля – там ощущается присутствие Бога, и я всегда говорю, что на войне не только люди – сам Бог сражается среди нас.
– Святейший, армянская община Румынии имеет много церквей, но больше всего говорят о церкви Св. Хрештакапетац. В чем секрет?
– Эта церковь, построенная и освященная в 1915 году – первая армянская церковь, внутренне очень похожа на Кафедральный собор Ани, снаружи – на Эчмиадзинский Кафедральный собор. Находящаяся на улице Армянская эта армянская церковь Микаел и Габриел Св. Хрештакапетац, резиденция предстоятеля епархии, была построена по проекту Григорие Черкеза и Димитрие Маймаролу. Несомненно, находящаяся в Сучаве церковь Ачкатара Св.Марии Богородицы тоже очень любима и важна, потому что это единственный монастырь, куда приходят молиться все верующие. Мы отреставрировали эту церковь при спонсорстве проживающих в Америке румынских армян Вики и Акопа Гуюмджянов. Этот монастырь находится на холме и румыны коленопреклоненно поднимаются туда, совершают три круга вокруг церкви, заходят внутрь и зажигают свечи. Это необъяснимый чудотворный обряд. Упомяну также монастырь Замка и все другие церкви – это священные храмы света, их нужно видеть.
– �?зменим тему нашей беседы, Святейший: почему и как решили стать духовным служителем, в Вашем роду были духовники?
– Я родился в �?ракском городе Мосул. Корни – из Сасуна. Родители живут в Голландии. У нас очень большой род, были в нем и священники. С малых лет посещал церковь, и уже в те годы ощущал, что церковь – во мне, моя миссия – служить Армянской церкви. �?збрал степень безбрачия, думая, что церковь я люблю больше, чем женщин и детей, семью. Образование получил в Эчмиадзине, в период Патриарха Вазгена, служил в разных странах.
– Каковы Ваши впечатления от визита Папы Римского?
– Очень впечатлен мыслью о том, что он совершил паломничество в первую христианскую страну – Армению. После его визита уже многие захотят совершить паломничество в Армению. Мы показали всему миру, что мы прежде всего христиане, только после этого принадлежим к той или иной церкви. Наша цель – единство христианства. Очень впечатляющей была высказанная Папой мысль о том, что Армения – крепость христианства. Я часто говорю, что врата христианства – Армения, и эти врата нужно крепко хранить. Другим очень важным моментом является то, что Папа именно в Армении произнес слово «Геноцид».
– �?звестно, что Ваше предстоятельство по случаю 100-летия Геноцида армян издало книгу – что скажете о ней?
– Да, мы издали красивую книгу-альбом с историей церкви, со старыми и новыми фотографиями. В ней приведены слова Верховного Патриарха, Патриарха Православной церкви Румынии, президента Румынии, министра Диаспоры РА госпожи Грануш Акопян, министра иностранных дел.
– Святейший, если бы не стали духовным лицом, какую бы избрали профессию?
– Стал бы военным.
– Ну что, уважаемый Святейший, духовное лицо – тоже воин и имеет свою долю борьбы на этом поле: желаю Вам плодотворной деятельности и непрестанный ход миссии сеятеля веры.