Տեղի ունեցավ հեռակոնֆերանս՝ Շվեդիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ
Հունիսի 4-ին ՀՀ սփյուռքի նախարարությունում տեղի ունեցավ հեռակոնֆերանս՝ Շվեդիայի հայ համայնքի ներկայացուցիչների հետ, որին մասնակցեցին ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը, նախարարի տեղակալներ Սերժ Սրապիոնյանն ու Վահագն Մելիքյանը, նախարարության աշխատակազմի ղեկավար Ֆիրդուս Զաքարյանը, նախարարության աշխատակիցներ:
Շվեդիայից տեսակապով միացել էին Շվեդիայում ՀՀ դեսպան Արտակ Ապիտոնյանը, Շվեդիայի հայկական միությունները համադրող կենտրոնի ղեկավար Արշակ Գավաֆյանը, Շվեդիայի ՀՕՄ-ի ատենապետուհի Սիլվա Գուլուզյանը, դեսպանատան աշխատակիցներ, համայնքի ներկայացուցիչներ:
ՀՀ սփյուռքի նախարար Հրանուշ Հակոբյանը ողջունեց հեռակոնֆերանսի մասնակիցներին և շնորհավորեց Արշակ Գավաֆյանին՝ Շվեդիայի հայկական միությունները համադրող կենտրոնի ղեկավարի պաշտոնում ընտրվելու առիթով:
Անդրադառնալով ապրիլյան դեպքերին՝ նախարարը կարևորեց շվեդական համայնքի կողմից Լեռնային Ղարաբաղի Հանրապետությանը տրամադրված աջակցությունը: Նա մասնավորապես նշեց. «Ապրիլյան քառօրյա պատերազմից հետո Հայկական սփյուռքն առավել համախմբված և միասնական դարձավ. կազմակերպվեցին ցույցեր, միտինգներ, բողոքի ակցիաներ, դրամահավաքներ, բացվեցին հիմնադրամներ: Օգնությունն այսօր էլ շարունակվում է: Այսօր մեր հիմնախնդիրը Հայաստանի և Արցախի հզորացումն է: Միայն հզոր Հայաստանը կարող է լուծել Արցախի հարցը: Պետք է մտածենք մեր հնարավորությունների, գիտելիքների, կապերի միջոցով հասնել Հայաստանի վարկանիշի բարձրացմանը: Սա պետք լինի յուրաքանչյուր հայկական համայնքի խնդիրը: Ամենակարևորը Արցախի միջազգային ճանաչման խնդիրն է»:
Նախարարը կարևորեց նաև հայոց լեզվի պահպանման խնդիրը՝ որպես համայնքը հայ պահելու, ազգային ինքնությունը պահպանելու հզոր գործոն:
Հեռակոնֆերանսի մասնակիցներին ողջունեց նաև Շվեդիայում ՀՀ դեսպան Արտակ Ապիտոնյանը: Դեսպանը նշեց, որ շվեդահայ համանքը ակտիվ հայանպաստ գործունեություն է ծավալում, ավելացել է կիրակնօրյա դպրոցների թիվը, աշխույժ է Հայ Առաքելական, Հայ Կաթողիկե եկեղեցիների գործունեությունը:
Դեսպանը հատկապես կարևորեց երիտասարդների ներգրավվածությունը համայնքային կառույցների գործունեության մեջ:
Շվեդիայի հայկական միությունները համադրող կենտրոնի ղեկավար Արշակ Գավաֆյանը հույս հայտնեց, որ տեսակապը նախարարության հետ շարունակական կլինի և համայնքն առավել ներգրավված կլինի նախարարության ծրագրերում: Նա նշեց, որ Ղարաբաղյան հակամարտության խաղաղ կարգավորման և Հայոց ցեղասպանության ճանաչման ուղղությամբ Շվեդիայի հայկական միությունները համադրող կենտրոնը, Հայ Դատի գրասենյակը որոշակի տեղեկատվական և լոբբիստական աշխատանքներ են տանում:

RA Ministry of Diaspora holds teleconference with members of the Swedish-Armenian community
On June 4, the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia held a teleconference with representatives of the Armenian community of Sweden. Among the participants from Armenia were RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan, Deputy Ministers Serzh Srapionyan and Vahagn Melikyan, Chief of Staff Firdus Zakaryan and other employees of the Ministry of Diaspora.
Among the participants from Sweden were Ambassador of the Republic of Armenia to Sweden Artak Apitonyan, Director of the Coordinating Center of Armenian Associations of Sweden Arshak Gavafian, Chairwoman of ARS Sweden Silva Guluzian, as well as employees of the embassy and members of the Armenian community.
RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan greeted the participants of the teleconference and congratulated Arshak Gavafian on being elected director of the Coordinating Center of Armenian Associations of Sweden.
Touching upon the four-day war that took place in April, the Minister attached importance to the support that the Armenian community of Sweden provided to the Nagorno-Karabakh Republic and particularly stated the following: “After the four-day war in April, Diaspora Armenians became more united, organized rallies, protests, demonstrations and fundraisers and opened funds. The assistance continues. Today, our objective is to empower Armenia and Artsakh. Only a powerful Armenia can help solve the issue of Artsakh. We need to think about increasing Armenia’s reputation with our potential, knowledge and contacts. This should be the objective of every Armenian community of the Diaspora. The most important thing is to achieve international recognition of Artsakh.”
The Minister also attached importance to preservation of the Armenian identity as a major factor for preservation of the Armenian identity within the community.
RA Ambassador to Sweden Artak Apitonyan also expressed his greetings to the participants of the teleconference. He stated that the Armenian community of Sweden actively carries out pro-Armenian activities, adding that there are more Armenian Sunday schools and that the Armenian Apostolic and Catholic Churches are active.
The Ambassador attached special importance to youth involvement in the programs and events of community organizations.
Director of the Coordinating Center of Armenian Associations of Sweden Arshak Gavafian voiced hope that the teleconferences with the Ministry would be ongoing and that members of the community would be more involved in the programs of the RA Ministry of Diaspora. He stated that the Coordinating Center of Armenian Associations of Sweden and the Armenian National Committee of Sweden are lobbying and spreading information for a peaceful settlement of the Nagorno-Karabakh conflict and recognition of the Armenian Genocide.