Մոսկվայի Ցեղասպանագիտական գիտաժողովը կընձեռի ռուսական գիտական շրջանակների ուշադրությունը գրավելու հնարավորություն
Մոսկվայի հայկական վանական համալիրում հոկտեմբերի 23­-ին մեկնարկող Ցեղասպանագիտական միջազգային գիտաժողովը կընձեռի ռուսական գիտական շրջանակների ուշադրությունը գրավելու հնարավորություն:
«Արմենպրես»­-ի հետ զրույցում այս մասին նշեց Հայոց ցեղասպանության թանգարան-­ինստիտուտի փոխտնօրեն Սուրեն Մանուկյանը: «Հոկտեմբերի 23­-24­-ը Մոսկվայում կայանալիք գիտաժողովը և դրա իրականացման վայրը ավելի խորհրդանշական են՝ հաշվի առնելով գիտաժողովի խորագիրը՝ «Ցեղասպանությունն իբրև մարդկության դեմ ուղղված հոգևոր­ բարոյական հանցագործություն»:
Գիտաժողովը շատ կարևոր տեղ է գրավում 2015թ. տեղի ունեցած միջազգային գիտական միջոցառումների շարքում մի քանի պատճառով: Նախ, այն տեղի է ունենում Մոսկվայում, ինչը հնարավորություն է տալիս գրավել ռուսական գիտական շրջանակների ուշադրությունը: Ռուսաստանում, ցավոք, ցեղասպանագիտությունը, որպես գիտական ոլորտ, դեռևս այդքան էլ զարգացած չի, և մենք հույս ունենք, որ այս գիտաժողովը թույլ կտա որոշակիորեն փոխել իրավիճակը: Մեզ համար դա կարևորագույն խնդիր է»,­ ընդգծեց Սուրեն Մանուկյանը:
Հայոց ցեղասպանության թանգարան-­ինստիտուտի փոխտնօրենը հավելեց, որ գիտաժողովը նաև կարող է զարկ տալ հենց Մոսկվայում Հայոց ցեղասպանության ուսումնասիրման հարցին: Այն կարող է հետաքրքրություն առաջացնել մոսկվաբնակ հայ երիտասարդների մոտ՝ Հայոց ցեղասպանության թեման իրենց հետազոտության առարկա դարձնելու համար: «Գիտաժողովն մասնակցելու են աշխարհի 15 երկրից մոտ երեք տասնյակ անվանի հայագետներ և ցեղասպանագետներ, այդ թվում՝ Ցեղասպանագետների միջազգային ընկերակցության երկու նախագահներ՝ ներկայիս նախագահ Էնդրյու Վուլֆորդը և նախկին նախագահ Ալեք Հինթոնը», ­ հայտնեց Սուրեն Մանուկյանը: Երկօրյա գիտաժողովում հնչելու են զեկույցներ տարբեր ցեղասպանությունների մասին, հատկապես Հայոց ցեղասպանության պատմության և վավերագրերի, Մեծ եղեռնի և դրա հետևանքների հաղթահարման ժամանակ Հայ առաքելական եկեղեցու դերի, Հայոց ցեղասպանության ճանաչման իրավական դիտանկյունների մասին, գրականության, կերպարվեստի, կինոարվեստի, երաժշտության մեջ Հայոց ցեղասպանության թեմայի արտացոլման և այլ արդիական խնդիրների վերաբերյալ: Միջազգային գիտաժողովի կազմակերպիչներն են Հայոց ցեղասպանության թանգարան­ինստիտուտը և Հայ առաքելական եկեղեցու Նոր Նախիջևանի ու Ռուսաստանի հայոց թեմը:

Московская научная конференция, посвященная Геноциду армян, является возможностью привлечь внимание российских научных кругов
Центр арменоведения при Российской и Ново­ Нахичеванской Епархии Армянской Апостольской Церкви совместно с Музеем­ институтом Геноцида армян 23 и 24 октября проведут международную научную конференцию «Геноцид как духовно­ нравственное преступление против человечества». Мероприятие даст возможность привлечь внимание научных кругов России на эту тему. В беседе с Арменпресс об этом сказал замдиректора Музея­ института Геноцида армян Сурен Манукян.
«Учитывая название научной конференции ­ «Геноцид как духовно­нравственное преступление против человечества», само мероприятие и место его проведения очень символичны. Эта конференция занимает важное место среди проведенных в 2015 году международных научных мероприятий по ряду причин. Во­первых, она проходит в Москве и позволяет привлечь внимание российских научных кругов. К сожалению, в России изучение геноцидов еще не очень развито, и мы надеемся, что эта конференция позволит изменить ситуацию. Для нас это важнейшая задача», ­ отметил Манукян.
Он добавил, что конференция может стать стимулом к началу исследования в Москве вопроса Геноцида армян. Она может возбудить интерес у проживающих в Москве молодых армян, чтобы они занимались исследованием Геноцида армян.
«В конференции примут участие около 30 известных арменоведов и специалистов по геноциду из 15 стран мира, в том числе и два президента Международной ассоциации геноцидологов – действующий глава Эндрю Вулфорд и бывший глава Алек Хинтон», ­ сообщил Манукян.