Իտալիոյ վարչապետ. «Թուրքիան պէտք է յարգէ հանրութեան կարծիքը»
Իտալիոյ վարչապետ Մաթէօ Ռենցին, երկօրեայ այցով մեկնած է ԱՄՆ: Քաղաքական շրջանակներու հետ հանդիպումներէն յետոյ Իտալիոյ վարչապետը  ացելած է Ուաշինկթընի Ճորճթաունի համալսարան, ուր պատասխանած է ուսանողներու հարցերուն:
«CnnTurk»-ի հաղորդմամբ` կը գրէ ermenihaber.am-ը, Իտալիոյ վարչապետը համալսարանական այդ հանդիպման ժամանակ պատասխանած է նաեւ  թուրք ուսանող Ֆուրքան Փեհլիւանլըի` Թուրքիա-Վատիկան յարաբերութիւններու մասին հարցին: Թուրք ուսանողը նախքան հարցը ուղղելը յիշեցուցած է, որ Հռոմի Ֆրանչիսկոս Պապը Վատիկանի Սբ. Պետրոս տաճարին մէջ ի յիշատակ Հայոց ցեղասպանութեան զոհերու պատարագ մատուցած էր եւ կիրառած  «ցեղասպանութիւն» եզրոյթը:
Թուրք ուսանողի հարցին ի պատասխան` Ռենցին ըսած է. «Իտալիոյ կառավարութեան դիրքորոշումը այս հարցով բաւական պարզ է: Մեր արտաքին գործերու նախարարութիւնը  թրքական կառավարութեան` Պապի դէմ հնչեցուցած արձագանքներու առնչութեամբ յայտնած է իր դիրքորոշումը: Մէկ դար առաջ  տեղի ունեցածի վերաբերեալ Պապը բաւական պարզ ուղերձ յղեց: Էրտողանի եւ իմ գործընկերոջ (Տաւութօղլուի) արձագանքը բացասական եղաւ, այդ իսկ պատճառով մեր ԱԳ նախարար Փաոլօ Ճենտիլոնին ալ թրքական կառավարութեան
քննադատեց»:
Բացի վերոնշեալ թեմայէն, Իտալիոյ վարչապետը խօսած է նաեւ  ԵՄ-Թուրքիա եւ ՆԱԹՕ-Թուրքիա  յարաբերութիւններէն, ինչպէս նաեւ աւելցուc, որ թէկուզ Թուրքիան պիտի նախագահէ  Մեծ քսանեակի (G-20) յառաջիկայ նիստը, այնուամենայնիւ ան պէտք է յարգանքով մօտենայ  հանրութեան կարծիքին:

Prime Minister of Italy Matteo Renzi is on a two-day visit to the U.S. After meetings with political circles, Italy’s Prime Minister visited Georgetown University of Washington where he had a meeting with students and answered their questions of concern.
According to CNNTurk, writes ermenihaber.am, during that meeting, the Italian Prime Minister answered Turkish student Furkan Pehlivanle’s question about the relations between Turkey and the Vatican. Before asking his question, the Turkish student reminded that Pope Francis had served a Holy Mass in memory of the victims of the Armenian Genocide at St. Peter’s Basilica and had used the term “genocide”.
In response to the Turkish student’s question, Renzi said: “The Italian government has a rather clear position on this issue. The country’s Ministry of Foreign Affairs has expressed its position on the Turkish government’s response to the Pope. The Pope sent a rather clear message about what happened a century ago. Erdogan and my counterpart (Davutoglu) gave negative responses, and Italian Minister of Foreign Affairs Paolo Gentiloni criticized the Turkish government for that.”
Besides the above mentioned topic, Italy’s Prime Minister also talked about Turkey’s relations with the EU and NATO and added that even if Turkey is going to chair the upcoming session of the G-20, it must respect public opinion.