Վանի Ախթամար կղզիին վրայ հայերը Ցեղասպանութենէն 100 տարի անց պիտի նշեն Սուրբ Զատիկը
Հայոց ցեղասպանութենէն 100 տարի անց հայաստանցի ուխտաւորները հնարաւորութիւն պիտի ունենան Սուրբ Զատիկը նշելու Վանի Ախթամար կղզիի Սուրբ Խաչ եկեղեցւոյ մէջ: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակիցին հետ զրոյցին ըսաւ «Նարեկավանք Թուր» ընկերութեան համահիմնադիր Արմէն Յովհաննիսեան:
Արմէն Յովհաննիսեանի խօսքով` «Նարեկավանք Թուրը»  Սուրբ Զատիկը Ախթամարի սուրբ Խաչ եկեղեցւոյ մէջ նշելու համար յատուկ ուխտագնացութիւն  կը կազմակերպէ: «Ապրիլ 5-ին պիտի ապահովենք հայերու ներկայութիւնը Վանի Ախթամար կղզիին վրայ: Պատարագ չի մատուցուիր, քանի որ Պոլսոյ Հայոց պատրիարքարանը տարին մէկ անգամ  պատարագ կը մատուցէ Սուրբ Խաչ եկեղեցւոյ մէջ` Սեպտեմբերի 2-րդ
կիրակի օրը: Պատարագ չի մատուցուիր, սակայն աղօթք պիտի ըլլայ»,- ըսաւ Արմէն Յովհաննիսեան` շեշտելով, որ Ապրիլին քիչ թիւով հայեր պիտի ըլլան Ախթամարի մէջ:
Անոր խօսքով` այդ ժամանակ Ախթամար կղզիին վրայ կարելի է հիանալ ծաղկած նշենիներով եւ կղզիին դիմաց դեռեւս ձիւնածածկ Տաւրոսի լեռնաշղթայով:
Արմէն Յովհաննիսեան յիշեցուց, որ Սուրբ Զատիկին ուխտագնացութիւն  կը կազմակերպեն նաեւ Իրանի մէջ գտնուող Սուրբ Թադէի եւ Սուրբ Ստեփանոս Նախավկայի եկեղեցիներ:

Armenians to celebrate Easter at Akhtamar of Van 100 years after the Armenian Genocide
A hundred years after the Armenian Genocide, Armenian pilgrims from Armenia have the chance to celebrate Easter at the Holy Cross Armenian Church located on Akhtamar Island in Van, as co-founder of Narekavank Tour Armen Hovhannisyan said in an interview with NEWS.am.
Armen Hovhannisyan said Narekavank Tour was organizing a special pilgrimage to celebrate Easter at the Holy Cross Armenian Church in Akhtamar. “On April 5th, we will take Armenians to the Akhtamar Island in Van. There won’t be a Mass since the Armenian Patriarchate of Constantinople serves a Holy Mass at the Holy Cross Armenian Church on the second Sunday of September of each year. There won’t be a Holy Mass, but we will say a prayer,” Armen Hovhannisyan said, emphasizing the fact that few Armenians visit Akhtamar in April.
According to him, in April one can admire the almond trees and the snow-covered Tavros mountains in front of the island.
Armen Hovhannisyan reminded that Narekavank Tour is also organizing tours to the Saint Tadeh and Saint Stepanos Nakhavka Armenian Churches in Iran on Easter.