Վանի Ախթամար կղզիին վրայ հայերը Ցեղասպանութենէն 100 տարի անց պիտի նշեն Սուրբ Զատիկը
Հայոց ցեղասպանութենէն 100 տարի անց հայաստանցի ուխտաւորները հնարաւորութիւն պիտի ունենան Սուրբ Զատիկը նշելու Վանի Ախթամար կղզիի Սուրբ Խաչ եկեղեցւոյ մէջ: Այս մասին NEWS.am-ի թղթակիցին հետ զրոյցին ըսաւ «Նարեկավանք Թուր» ընկերութեան համահիմնադիր Արմէն Յովհաննիսեան:
Արմէն Յովհաննիսեանի խօսքով` «Նարեկավանք Թուրը»  Սուրբ Զատիկը Ախթամարի սուրբ Խաչ եկեղեցւոյ մէջ նշելու համար յատուկ ուխտագնացութիւն  կը կազմակերպէ: «Ապրիլ 5-ին պիտի ապահովենք հայերու ներկայութիւնը Վանի Ախթամար կղզիին վրայ: Պատարագ չի մատուցուիր, քանի որ Պոլսոյ Հայոց պատրիարքարանը տարին մէկ անգամ  պատարագ կը մատուցէ Սուրբ Խաչ եկեղեցւոյ մէջ` Սեպտեմբերի 2-րդ
կիրակի օրը: Պատարագ չի մատուցուիր, սակայն աղօթք պիտի ըլլայ»,- ըսաւ Արմէն Յովհաննիսեան` շեշտելով, որ Ապրիլին քիչ թիւով հայեր պիտի ըլլան Ախթամարի մէջ:
Անոր խօսքով` այդ ժամանակ Ախթամար կղզիին վրայ կարելի է հիանալ ծաղկած նշենիներով եւ կղզիին դիմաց դեռեւս ձիւնածածկ Տաւրոսի լեռնաշղթայով:
Արմէն Յովհաննիսեան յիշեցուց, որ Սուրբ Զատիկին ուխտագնացութիւն  կը կազմակերպեն նաեւ Իրանի մէջ գտնուող Սուրբ Թադէի եւ Սուրբ Ստեփանոս Նախավկայի եկեղեցիներ:

Армянские паломники снова смогут побывать на Пасху в Ахтамаре
100 лет спустя армянские паломники смогут прийти на святую Пасху в храм Святого Креста на острове Ахтамар на озере Ван. Об этом корреспонденту Новости Армении – NEWS.am сообщил соучредитель компании «Нарекаванк Тур» Армен Ованнисян.
По его словам, компания организует паломничество для того, чтобы отметить Пасху в храме Святого Креста.
«5 апреля мы обеспечим присутствие армян в храме на Ахтамаре. Литургии не будет, потому что Константинопольская Патриархия Армянской Апостольской Церкви проводит в храме литургию раз в год, во 2-ое воскресенье сентября. Литургии не будет, но будет молитва»,- заявил Ованнисян.
В это время года на Ахтамаре можно наслаждаться цветущим миндалем и видом на Таврские горы, на которых еще лежит снег, добавил Ованнисян.