Ցեղասպանութան 100-րդ Տարելիցին Նուիրուած Համերգ` Իրանի Մէջ Հաւատարմագրուած Օտարերկրեայ Դիւանագէտներու Ներկայութեամբ
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2015/02/100-amyak-Tehran.jpg)
Հայոց Ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցի Թեհրանի յանձնախումբի նախաձեռնութեամբ` Փետրուար 22-ին Հայ մշակութային «Արարատ» կազմակերպութեան «Կոմիտաս» սրահին մէջ կազմակերպուեցաւ Հայոց Ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցին նուիրուած համերգը, որուն հրաւիրուած էին Իրանի մէջ հաւատարմագրուած օտարերկրեայ բոլոր դեսպաններն ու դեսպանատուներու աշխատակազմերը: Այս մասին «Հայերն այսօր»-ին կը յայտնէ 100-րդ տարելիցի Թեհրանի յանձնախումբի նախագահ Արմենուշ Առաքէլեան:
Ձեռնարկին ներկայ էին Ուրուկուէյի, Ֆրանսայի, Պելճիգայի, Կիպրոսի, Հնդկաստանի, Պուլկարիոյ, Ճափոնի եւ Հայաստանի դեսպաններն ու անոնց ներկայացուցիչները: Ներկայ էին նաեւ թեհրանահայ համայնքէն շուրջ 350
հիւրեր:
Անգլերէն լեզուով իր բացման խօսքին մէջ տկն. Սեւան Պետրոսեան նշեց, որ. «Որքան ալ Ցեղասպանութեան ճանաչումը բարոյական պարտք եւ արժեհամակարգ գնահատենք, այնուամենայնիւ այն յաճախ կը խառնուի քաղաքական երեւոյթներուն, բոլոր պարագաներուն մենք կը գնահատենք այս պատմական իրողութիւնը ճանչցած եւ դատապարտած երկիրներու քաղաքական կամքն ու խիզախութիւնը»:
Այնուհետեւ հրաւիրուեցաւ արտայայտուելու Ուրուկուէյի դեսպան` դոկտ. Խուան Քառլոս Օխետան, որ իր խօսքին մէջ ի միջ այլոց շեշտեց. «Ուրուկուէյի ողջ ժողովուրդը համոզուած է, որ Հայոց ցեղասպանութեան յիշատակմամբ եւ դատապարտմամբ կարելի է կանխել յետագայ հնարաւոր ցեղասպանութիւնները: Ցաւօք, դեռ աշխարհը կը շարունակէ ականատես ըլլալ մարդկութեան դէմ շարունակուող վայրագութիւններու: Ուրուկուէյ համոզուած է, որ երկխօսութիւնը եւ մարդոց միջեւ շփումները կը կանխեն կրօնական եւ մշակութային ազգամիջեան ընդհարումները»:
Պաստառին վրայ ցուցադրուեցաւ Հայոց ցեղասպանութիւնը ճանչցած երկիրները ներկայացնող կարճամեթրաժ տեսաֆիլմ, որմէ ետք լարային քառեակի կատարմամբ հնչեցին Կոմիտասի մեղեդիները` Ասլամազեանի մշակմամբ:
«Մաշտոց» երգչախումբի կատարմամբ հնչեցին հայկական ժողովրդական, դասական եւ հոգեւոր երգեր` խմբավար, մայեսթրօ Ռազմիկ Օհանեանի ղեկավարութեամբ: «Աւէ Մարիա» հոգեւոր ներդաշնակ կատարմամբ աւարտեց երաժշտական երեկոն:
Իսկ երեկոյի աւարտին հիւրերը առիթ ունեցան սեղաններու շուրջ աւելի մտերմիկ զրոյց ունենալ:
Պատրաստուած էին համապատասխան գրքոյկներ, որոնք նուիրուեցան ներկաներուն:
Յ.Գ. 100-ամեակի Թեհրանի յանձնախումբի նախաձեռնութեամբ` 2014 թուականի Մայիսէն արդէն իսկ տրուած էր մեկնարկը` Հայոց ցեղասպանութեան 100-րդ տարելիցին նուիրուած ձեռնարկներուն` նախ հրատարակուած գիրքերու շնորհանդէսով, ապա Նոյեմբերին` Հայոց Ցեղասպանութեան թանգարան-հիմնարկի ներկայացուցած
«Հայոց Ցեղասպանութեան լուսաբանումը համաշխարհային մամուլի առաջին էջերուն» ցուցանմուշներու ցուցադրմամբ:

Концерт в �?ране, посвященный 100-летию Геноцида армян, в присутствии аккредитованных иностранных дипломатов
По инициативе Тегеранской комиссии по организации мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян 22 февраля в зале «Комитас» армянской культурной организации «Арарат» состоялся концерт, посвященный 100-летию Геноцида армян, на который были приглашены все аккредитованные в �?ране послы и сотрудники иностранных посольств. Редакции «Армяне сегодня» об этом сообщила председатель Тегеранской комиссии по организации мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян Арменуш Аракелян.
На мероприятии присутствовали послы Уругвая, Франции, Бельгии, Кипра, �?ндии, Болгарии, Японии и Армении, а также представители дипмиссий. Присутствовали также около 350 гостей из армянской общины Тегерана.
В своей вступительной речи, прозвучавшей на английском языке, госпожа Севан Петросян отметила, что «Насколько бы мы ни считали признание Геноцида армян нравственным долгом и системой ценностей, тем не менее, оно часто сочетается с политическими явлениями, в любом случае, мы ценим политическую волю и мужество стран, признавших эту историческую реальность».
Затем выступил посол Уругвая доктор Хуан Карлос Охеда, отметивший: «Весь народ Уругвая убежден, что поминовением и осуждением Геноцида армян можно предотвратить возможные последующие геноциды. К сожалению, мир пока продолжает быть очевидцем продолжающегося варварства против человечества. Уругвая убежден, что диалог и общение между людьми предотвратят религиозные и культурные межнациональные столкновения».
Был продемонстрирован короткометражный видеофильм о странах, признавших Геноцид армян, после чего в исполнении струнного квартета прозвучали мелодии Комитаса в переработке Асламазяна.
Под руководством дирижера маэстро Размика Оганяна в исполнении хора «Маштоц» прозвучала армянские народные, классические и духовные песни. Завершился музыкальный вечер гармоничным исполнением «Аве Мария».
А по окончании вечера гости имели возможность побеседовать более непринужденно за столом.
Были подготовлены соответствующие буклеты, преподнесенные присутствующим.
P.S. По инициативе Тегеранской комиссии по подготовке мероприятий, посвященных 100-летию Геноцида армян уже с мая 2014 года был дан старт мероприятиям, посвященным 100-летию Геноцида армян – с презентациями изданных книг, демонстрацией в ноябре экспонатов Музея-института Геноцида армян под девизом «Освещение Геноцида армян на первых страницах мировой прессы».