Իզապէլ Պայրաքտարեան Ցեղասպանութեան 100-րդ Տարելիցին Նուիրուած Համերգով Հանդէս Պիտի Գայ Միչիկանի Մէջ
Մարտ 7-ին Հայոց ցեղասպանութեան հարիւրերորդ տարելիցի յանձնաժողովը ԱՄՆ Միչիկան նահանգի Տիրպորն քաղաքի Ֆորտ համայնքային եւ կատարողական արուեստներու կեդրոնին մէջ կը ներկայացնէ «Իմ երգերը, իմ ժառանգութիւնը» խորագիրով համերգ, կը յայտնէ armeniangenocide100.org-ը:
Համերգին ելոյթ պիտի ունենան Կրեմմի մրցանակի առաջադրուած գանատահայ սոփրանօ Իզապէլ Պայրաքտարեան եւ իր ամուսինը` Սերուժ Քրաճեան, ինչպէս նաեւ Հենրիկ Կարապետեան լարային քառեակը: Պիտի հնչեն հայկական շարականներ, ժողովրդական երգեր, կամերային երաժշտութեան եւ 20-րդ դարու երգեր` անգլերէն ենթագիրներով, այս մասին կը փոխանցէ pressandguide.com կայքը:
Պայրաքտարեան գաղթած է Գանատա մանուկ հասակին: 1997թ. գերազանցութեամբ աւարտած է Թորոնթոյի համալսարանը` կենսաբժշկական ճարտարագիտութիւն մասնագիտացմամբ եւ նոյն տարին յաղթած է Մեթրոփոլիտէն օփերայի ազգային խորհուրդի լսումները:
Երգչուհին Կրեմմիի մրցանակաբաշխութեան յաղթած «Մատանիներու տիրակալը. Երկու աշտարակ» ֆիլմի սաունտթրէքի երգիչն է, իսկ 2004-2007թթ. 4 տարի անընդմէջ յաղթած է գանատական Ճունօ մրցանակաբաշխութեան: Հոլոքոստ. երաժշտական Յիշատակման Ֆիլմին մէջ հնչող համարներէն մէկուն կատարման համար առաջադրուած է Կրեմմի մրցանակի, ինչպէս նաեւ նկարահանուած Հայաստան կատարած իր առաջին ճանապարհորդութեան մասին պատմող վաւերագրական ֆիլմին մէջ` «Երկար ճանապարհորդութիւն դէպի տուն» վերնագիրով:
ԱՄՆ Միչիկան նահանգի Տեթրոյտի Հայոց ցեղասպանութեան հարիւրամեակի յանձնաժողովը, որ կազմուած է տարածաշրջանի 15 յառաջատար հայ-ամերիկեան ընկերութիւններէն, ամբողջ 2015թ. ընթացքին կազմակերպած է իրադարձութիւններ` յարգելու ցեղասպանութեան զոհերու յիշատակը, պահանջելու ճանաչում եւ հատուցում, բարձրացնելու բոլոր ցեղասպանութիւններու մասին մարդոց իրազեկուածութիւնը:

The Armenian Genocide Centennial Committee presents Grammy Award-nominated Armenian Canadian soprano Isabel Bayrakdarian in concert with her husband, pianist Serouj Kradjian, and the Henrik Karapetyan String Quartet in My Songs, My Heritage at 7 p.m. March 7 at the Ford Community & Performing Arts Center, 15801 Michigan Ave, armeniangenocide100.org reports.
Concert selections include Armenian sacred hymns, folk songs, chamber music and 20th century songs, with English surtitles, pressandguide.com reports
Bayrakdarian, a Canadian of Armenian heritage, immigrated to Canada as a teen. She graduated from the University of Toronto cum laude with a degree in biomedical engineering science in 1997, the same year she was a winner of the Metropolitan Opera National Council auditions.
Her opera career, now in its second decade, makes her an eagerly anticipated artist at opera houses and concert halls worldwide. Celebrated for her multi-hued voice as well as her beauty, presence and style, Bayrakdarian’s career expands beyond opera.
She is a featured vocalist on the Grammy-award winning soundtrack of Lord of the Rings: the Two Towers, and topped Billboard charts as a guest soloist with the Canadian band Delerium on their 2007 Grammy nominated dance remix Angelicus.