«Սփիւռք» Կոմիտէի 50-ամեայ Յոբելեանը. Հարցազրոյց Արթուր Նաւասարդեանի Հետ
Սփիւռքահայութեան հետ մշակութային կապերու կոմիտէն կը նշէ իր 50-րդ յոբելինական տարեդարձը: Այդ առիթով «Հայերն այսօր»-ի թղթակիցը զրուցած է կոմիտէի երկարամեայ աշխատակից, բազմավաստակ լրագրող Արթուր Նաւասարդեանի հետ:
­Պարո՛ն Նաւասարդեան, կը շնորհաւորեմ յոբելեանի առիթով: Դուք կոմիտէի երկարամեայ աշխատակից էք, աւելին` նուիրեալ, պատմէք խնդրեմ Սփիւռքահայութեան հետ մշակութային կապերու կոմիտէին մէջ Ձեր ծաւալած գործունէութեան մասին:
Ստացած եմ բանասէրի, պատմաբան-փիլիսոփայի կրթութիւն եւ կոմիտէի ստեղծման առաջին տարիներէն մինչեւ անոր կազմաքանդումը աշխատած եմ իմ հարազատ, հարուստ կենսագրութեամբ, բովանդակալից եւ լաւագոյն աւանդոյթներով ու ստեղծարար, ազգօգուտ գործերով նշանաւորուած այդ կառոյցին մէջ: Իմ աշխատանքային կենսագրութիւնը այնտեղ  կարճատեւ ընդհատում  ունեցած է, քանի որ ես կը հետապնդուէի այն ժամանակուան ՊԱԿ-ի (КГБ) կողմէ: Ստիպուած ձգեցի աշխատանքս եւ շարունակեցի աշխատիլ Ուսուցիչներու կատարելագործման հանրապետական համակարգին մէջ: Կարճ ժամանակ անց վերադարձայ հարազատ հիմնարկ, ուր անցան իմ երիտասարդութեան եւ իմաստուն տարիքիս լաւագոյն տարիները:
Անշու՛շտ, առիթ  ունեցած էք ծանօթանալու սփիւռքահայ նշանաւոր դէմքերու հետ…
Այո՛, ես բախտ  ունեցած եմ ծանօթանալու այնպիսի մեծութիւններու հետ, ինչպիսիք են` Լեւոն-Զաւէն Սիւրմէլեան, Ուիլեամ Սարոյեան, Մուշեղ Իշխան եւ ուրիշ շատ նշանաւոր անհատներ: Ծանօթացած եմ նաեւ Հայաստանի մէջ ապրող մեծերու հետ. այդ հանդիպումները իմ ապրած տարիներու ոսկէ կուտակումներն են ու հարստութիւնը: Ներկայ եղած եմ բազմաթիւ կարեւոր ձեռնարկներու եւ իրադարձութիւններու, որոնք ոչ մէկ տեղ չեն ամրագրուած (այն ժամանակ արուեստագիտական հնարաւորութիւններ գրեթէ չկային). ատոնք իմ գլխուս մէջ են, այդ պատճառով երբեմն իմ յուշերուս մէջ առանձին դրուագներ թուղթին  յանձնած եմ` ի պահ սերունդներու, գրած եմ բազմաթիւ յօդուածներ:
Պարո՛ն Նաւասարդեան, այդ տարիներէն ո՞վ առաւել վառ տպաւորուած է Ձեր յիշողութեան պարունակներուն մէջ:
Այդ մարդը, այդ վիթխարի մտաւորականն ու հայը Սփիւռքահայութեան կոմիտէի հիմնադիր, պատմաբան-բանասէր Վարդգէս Համազասպեանն է, որ, թէեւ դիւանագիտական կրթութիւն չունէր, սակայն կրնամ ըսել, որ հայ իրականութեան մէջ դիւանագիտական ամենամեծ գործելաոճը անորն էր: Համազասպեան դուռ բացաւ դէպի Սփիւռք, անոր շնորհիւ Հայաստանն ու Սփիւռքը կամրջուեցան: Համազասպեանի մասին կարելի է առանձին մենագրութիւն գրել. ան սովորական մարդ չէր: Մեր կեդրոնը այն ժամանակ Մոսկուայի մէջ էր, բայց մենք առանձին, ինքնուրոյն եւ չափէն շատ արտօնութիւններ ունեցող կառոյց էինք: Այն ժամանակ Սփիւռք ունէին Վրաստանը, Պելառուսը, Մերձպալթեան հանրապետութիւնները, Ուքրանիան, անգամ` Չեչնիան: Համազասպեան կրնար շատ հարցեր լուծել` ջերմ կապեր պահպանելով սփիւռքահայութեան հետ: Ան Սփիւռքով կը վախցնէր Սովետական Միութեան կեդրոնական կոմիտէին` մեր ժամանակուան Տիզպոնին: Համազասպեան աւելի շատ կ’երթար արտասահման, քան թէ այն ժամանակուան ԱԳ նախարար Կրոմիքոն: Վարդգէս Համազասպեան ոչ մէկուն առջեւ հաշուետու չէր. ան արդէն ՀԿԿ-ի անդամ էր, <<Родина>> ընկերութեան նախագահութեան անդամ: Մեր կոմիտէն ամէն տարի զեկուցագիր կը պատրաստէր, որ 100-200 էջ կը կազմէր (ատիկա արդէն կը խօսէր լաւ աշխատանքի մասին), իսկ սփիւռք ունեցող միւս հանրապետութիւններու զեկուցագիրները հազիւ 10-15 էջ կը կազմէին: Սփիւռքի մէջ որեւէ իրադարձութիւն չկար, որուն մենք մասնակցութիւն չունենայինք: Կը կարծեմ` կը պատկերացնէք, թէ ինչ հզօր կառոյց  եղած է Սփիւռքահայութեան հետ մշակութային կապերու կոմիտէն:
Սփիւռքի հետ մշակութային կապերու կոմիտէն կարծէս նախահայրն  է ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան. ի՞նչ կապեր ունեցաք նախարարութեան ձեւաւորման տարիներէն սկսած` բարեկամակա՞ն, թէ՞ դիտողի դերի մէջ էիք:
Քանի մը տարի առաջ տիկին Հրանոյշ Յակոբեան ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան խորհրդանիշի մրցոյթ յայտարարած էր. ես ըսի, որ մեր կոմիտէն ունէր Մարտիրոս Սարեանի հեղինակածը, եւ անկէ լաւը չի կրնար ըլլալ. խորհուրդս ընդունուեցաւ: Հրանոյշ Յակոբեան, յիրաւի, մեծ գործ կ’ընէ. նախարարութեան ստեղծման օրուընէ ան իր աշխատակիցներուն խորհուրդ  տուած է Սփիւռքի հետ կապուած հարցերով դիմել ինծի, հարցնել, սորվիլ, եւ ես սիրով կը պատասխանեմ ինծի ուղղուած հարցերուն, հարկ եղած պարագային նաեւ խորհուրդներ  տուած եմ: Ես պիտի գլուխ խոնարհիմ տիկին Յակոբեանի առջեւ, որովհետեւ մեր կոմիտէի կազմաքանդումէն ետք  բոլորը մոռցած էին, թէ մենք դուրսը ինչ ունինք. Հրանոյշ Յակոբեան դարձեալ բոլորին հայեացքները ուղղեց դէպի Սփիւռք:
Ըսէք, խնդրեմ, քանի՞ բաժին ունէր կոմիտէն, քանի՞ աշխատող  ընդգրկուած էր, ո՞վ կը հովանաւորէր :
Սկսիմ ֆինանսաւորումէն. մեր ֆոնտը սովետական դրամով 13 մլն. 500 հազար ռուպլի կը կազմէր. այն ժամանակ այդքան գումար ոչ մէկ նախարարութիւն չունէր: Մենք ֆինանսական խնդիրներ չունէինք, դուրսը ունէինք մեր արտարժոյթի հաշիւները, որ կը հսկուէր տարբեր հայրենասէրներու կողմէ: Մենք անգամ Մոսկուային չէինք  զեկուցեր, թէ դուրսը որքան գումար ունինք: Եթէ որեւէ հաստատութեան, ըսենք` Գիտութիւններու ակադեմիային անհրաժեշտ էր ինչ-ինչ սարքաւորում, կը դիմէին մեզի, կը խնդրէին, մենք ալ կը կապուէինք մեր արտարժոյթը պահող երկրի հետ եւ կ’ըսէինք, որ այսինչ կամ այնինչ հաստատութեան պատուիրեն տուեալ ապրանքը եւ կանխիկ գումարով վերցնեն ու մեզի հաշուետուութիւն տան, իսկ մենք ոչ մէկուն հաշուետու չէինք: Մեր կոմիտէն ունէր երկրորդ վիթխարի անձնաւորութիւնը` Քառլէն Դալլաքեանը. անոր մտաւոր կարողութիւնը հսկայական էր, հաւասարապէս կը տիրապետէր հայերէն, ռուսերէն, անգլերէն լեզուներուն: Համազասպեանի թաղման հազարաւոր մարդիկ եկած էին, եւ Դալլաքեան այնպիսի դամբանական մը կարդաց, որ կարելի էր համարել խօսքի վարպետութեան գագաթնակէտ: Ան տուաւ Համազասպեանի պատմական գնահատականը` ըսելով, որ Համազասպեանի ներդրումը ոչ միայն Սփիւռքահայութեան հետ մշակութային կապերու կոմիտէի սահմաններուն մէջ  նշանաւորուած է, այլեւ` ողջ Հայաստանով մէկ: Մեր կոմիտէն եղաւ Սփիւռքի եւ Հայաստանի կառավարութեան եւ Սովետական Միութեան միջնորդը:
Քանի՞ տարի գործեց կոմիտէն, ե՞րբ, ինչպէ՞ս եւ ինչու՞ այն դադրեցաւ գոյութիւն ունենալէ:
Կոմիտէն ունեցաւ երեք ղեկավար, որոնցմէ երկու վիթխարի մտաւորականներուն մասին ես արդէն խօսեցայ: Երրորդը եկաւ ու կատարեց ճիշդ հակառակ դեր` կազմաքանդեց կոմիտէն: Մեր կոմիտէն ստեղծուած է 1964 թուականին, պետական հրովարտակով, այն հիմնադրած են մեր մեծերը` Մարտիրոս Սարեան, Հրաչեայ Քոչար, Էդուարդ Միրզոյեան եւ Նկարիչներու միութեան նախագահը: Սփիւռքը կը տեսնէր, թէ որոնք էին հիմնադիրները, ինչպիսի մեծութիւններ եւ այդ իսկ պատճառով կը վստահէր մեզի: Սկիզբը ստեղծուած են Սփիւռքահայութեան հետ մշակութային կապերու եւ տարբեր յանձնախումբերու բաժինները, բայց ատիկա կարճ տեւեց: Մէկուկէս տարի յետոյ մեզի տրամադրուեցաւ <<Երեւան>> կինոթատրոնի անկիւնագիծի շէնքը, ուր կը գտնուէր Հայրենադարձութեան կոմիտէն, յետոյ անոնց ուրիշ տարածք տուին: 135 հոգինոց անձնակազմ ունէինք: Յետագային կատարուեցաւ բաժանում հետեւեալ ձեւով` Եւրոպայի բաժին, Արեւելքի բաժին (Ասիա, Աֆրիկա), ամերիկեան երկիրներու բաժին, ունէինք նաեւ մամուլի բաժին, որ սփիւռքահայ թերթերուն նիւթեր կը մատակարարէր: Կրպակներուն մէջ անսահամանափակ քանակով կը վաճառուէին յառաջադիմական կոչուող թերթերը. ազատ վաճառք էր: Կոմիտէն օրէնքով դադրեցաւ գոյութիւն ունենալէ 1998թ., բայց ատիկա հասարակական կազմակերպութիւն էր, եւ պետութիւնը իրաւունք չունէր հրամանագիրով այն վերացնելու: Մեր կոմիտէին շատ բարձր գնահատական տուած է Վազգէն Սարգսեան եւ կարեւորած այդ կառոյցի դերը: Կոմիտէի նախագահի վերջին պաշտօնակատարը Ջիւան Մովսիսեանն էր, որ հիմա Քիեւի դեսպանատան մէջ կ’աշխատի: Անոր Վարդան Օսկանեան ԱԳ նախարարութիւն հրաւիրեց, եւ ստեղծուեցաւ Սփիւռքի վարչութիւն, որն ալ 5 տարի առաջ, Էդուարդ Նալպանտեանի օրօք վերացաւ, եւ տիկին Յակոբեան  քանի մը շաբաթով ստանձնեց այդ պարտականութիւնն ու նոր անձնակազմ հաւաքեց: Մեր կոմիտէի կազմաքանդումէն ետք  Սփիւռքէն շատ արձագանքներ եղան. զգայացունց նամակներ կը գրէին:
Պարո՛ն Նաւասարդեան, իսկ ու՞ր գացին 135 աշխատակիցները:
Անոնք մասնագէտներ էին, որոնց ձեռքէ ձեռք կը տանէին, կը հրաւիրէին աշխատանքի: Նոր ղեկավարը, կարելի է ըսել, նպաստեց կոմիտէի կազմաքանդման: Մեզի կոմիտէի շէնքէն հանեցին, գացինք հին խաղավայրին մօտ  քանի մը սենեականոց շէնք, մենք հիմնադրամ մը ունէինք, որուն տեղը ոչ մէկը չէր գիտեր, այն մեր տրամադրութեան տակ էր եւ անով գոյատեւեցինք մինչեւ 2002 թուական (այդ հիմնադրամէն աշխատավարձ կը ստանայինք): Այստեղ կրկին պիտի շնորհակալական խօսքս յղեմ տիկին Հրանոյշ Յակոբեանին, որ այդ ժամանակ Սոցապի նախարար էր, մեր կոմիտէի շէնքը տուին իրեն, իսկ ինք մեզի արտօնեց  մնալ մեր շէնքին մէջ:
Սփիւռքահայութեան հետ մշակութային կապերու կոմիտէի Ձեր գործընկերները այսօր պետական ի՞նչ կառոյցներու մէջ կ’աշխատին:
Կան վերջին մոհիկաններ, որոնցմէ մէկը կը դասաւանդէ Երեւանի պետական համալսարանին մէջ: Փայլուն եւ փորձառու դիւանագէտ է Կոզմոյեանը, որ մեծ գործեր ըրած է Պէյրութի մէջ: Երբ կոմիտէն կազմաքանդուեցաւ, ինք  կառոյց մը ստեղծեց, որ կոմիտէի դեր կը կատարէր:
Որո՞ւն նախաձեռնութեամբ կը նշուի Սփիւռքահայութեան հետ մշակութային կապերու կոմիտէի 50-ամեակը:
Այդ առիթով դարձեալ պիտի շնորհակալ  ըլլանք ՀՀ սփիւռքի նախարար տիկին Հրանոյշ Յակոբեանին:
Դուք այնքան մեծ ներուժ ունիք, որն ակնյայտ էր նաեւ մեր զրոյցի ընթացքին. չէ՞ք ցանկար  գիրք մը հրատարակել Սփիւռքահայութեան հետ մշակութային կապերու կոմիտէի տարեգրութեան մասին:
Եթէ իմ մտորումները, յուշերը, տպագրուած յօդուածներս գիրք դարձնեմ, կը դառնայ Սփիւռքի հանրագիտարան: Ես 100-է աւելի յօդուածներ ունիմ, որոնց մեծ մասը տպագրուած են Սփիւռքի մէջ: Նաեւ մանկավարժ եմ` հոգիով ու սրտով եւ դասաւանդած եմ հայ ժողովուրդի պատմութիւն, փիլիսոփայութիւն, սփիւռքագիտութիւն, կրօնագիտութիւն, արեւմտահայերէնի ուսուցման դասեր վարած եմ: Կոմիտէին հետ կապուած` գլխուս այնքան բան  մնացած է, որուն մասին ուրիշ ոչ մէկը չգիտեր: 75 տարեկան եմ. իմ լրագրողական վաստակի եւ յոբելեանի առիթով Հայաստանի Լրագրողներու միութիւնը զիս պարգեւատրած է ոսկէ մետալով: Ինչ կը վերաբերի գիրքեր տպագրելուն, դժուար թէ հասցնեմ. թող սերունդները կարդան իմ յօդուածներս, որոնք այնքան ուսանելի ու հետաքրքիր են:
ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան աշխատելաոճին մէջ ի՞նչ կը ցանկայիք ամէնէն շատ տեսնել:
Կ’ուզէի օգտուէին մեր կոմիտէի հարուստ արխիւէն…
Տարիներ առաջ այդ արխիւը փրկեցի վառարանի մէջ այրելէն, տարի Ազգային արխիւ, ցաւօք, մինչեւ այսօր Սփիւռքի նախարարութենէն միայն Էւելինա Բաղդասարեանը հետարքրքուած  ու բացած է այդ արխիւը: Խորհուրդ կու տայի նախարարութեան մէջ ստեղծել յատուկ բաժին, եւ սփիւռքագիտութիւն ուսանողները զբաղուին այդ արխիւով, որմէ շատ բան պիտի սորվին: Սփիւռքագիտութեան բաժանմունքը կը սորվեցնէ սփիւռքահայ գաղթօճախներու պատմութիւնը, բայց իրական գործելաոճը պիտի սորվին` ուսումնասիրելով մեր արխիւը, որ  ամբողջ հանրագիտարան մըն է:

50th anniversary of the Diaspora Committee: Interview with Artur Navasardyan
The Committee on Cultural Relations with Diaspora Armenians is celebrating its 50th anniversary. On this occasion, “Hayern Aysor”’s correspondent sat down for an interview with the Committee’s longstanding member, merited journalist Artur Navasardyan.
“Hayern Aysor”: Mr. Navasardyan, I congratulate you on the anniversary. You have served on the Committee for many years and you have been a devoted member. Could you please tell us about the activities that you have carried out as a member of the Committee?
Artur Navasardyan: I have studied philology, history and philosophy. I have worked for that structure marked by its long history, the best traditions and pro-national activities from the very first years of its establishment until its disbandment. I did take a sabbatical since I was being persecuted by the then State Security Committee (KGB). So, I quit my job and continued to work at the State Institute for the Improvement of Teachers. After a short while, I started working for the Committee again and spent the best years of my prime.
“Hayern Aysor”: Of course, you have had the opportunity to meet remarkable Diaspora Armenians…
A. N.: Yes, I have been lucky to meet individuals such as Levon-Zaven Surmelian, William Saroyan, Mushegh Ishkhan and many other remarkable individuals. I have also met great Armenians in Armenia. Those meetings are some of the great moments in my life. I have attended several important events that haven’t been recorded anywhere (there were no technologies back then). They’re all in my head. That’s why I have written my memoirs on paper for the generations to read. I have also written several articles.
“Hayern Aysor”: Mr. Navasardyan, who do you remember the most?
A. N.: That person, the great intellectual and the great Armenian is the founder of the Committee on Cultural Relations with Diaspora Armenians, historian, philologist Vardges Hamazaspyan. He didn’t have a background in diplomacy, but it’s safe to say that he knew the best way of diplomacy in Armenia. Hamazaspyan opened the door to the Diaspora and built a bridge between Armenia and the Diaspora. I could write a monograph about him. He wasn’t an ordinary person. At the time, the center was in Moscow, but our Committee was a committee that was independent and had many privileges. At the time, Georgia, Belarus, the Near Baltic republics, Ukraine and even Chechnya had Diasporas. Hamazaspyan was able to solve many issues by maintaining close ties with Diaspora Armenians. He would intimidate the Central Committee of the USSR with the Armenian Diaspora. Hamazaspyan made more visits abroad than then Minister of Foreign Affairs Gromiko. Vardges Hamazaspyan wasn’t held accountable to anyone. He was a member of the Communist Party of Armenia and the chairmanship of the “Родина” (Rodina) Company. Every year, our Committee would prepare a 100-200 page report (that said a lot about how hard we worked), while the reports of other republics were barely 10-15 pages long. Our Committee would participate in all the events held in the Armenian Diaspora. I think you can imagine what a powerful structure the Committee on Cultural Relations with Diaspora Armenians was.
“Hayern Aysor”: It’s as if the Committee on Cultural Relations with Diaspora Armenians is the “forefather” of the RA Ministry of Diaspora. What kinds of relations have you established with the Ministry of Diaspora since its establishment? Are you a friend of the ministry, or more of an observer?
A. N.: A couple of years ago, Mrs. Hranush Hakobyan announced a contest for the logo of the RA Ministry of Diaspora. I told her that the Committee already had a logo that painter Martiros Saryan had created and that there couldn’t be a better one, and the minister accepted it. Hranush Hakobyan is truly doing a tremendous amount of work. Since the establishment of the ministry, she has been advising her employees to address me with issues related to the Armenian Diaspora, ask and learn, and I have gladly answered all their questions and have given them advice, if necessary. I respect Mrs. Hakobyan because after the disbandment of the Committee, all Armenians forgot about the Armenian Diaspora. Hranush Hakobyan helped all Armenians focus on the Armenian Diaspora once again.
“Hayern Aysor”: How many divisions did the Committee have? How many employees? How was it funded?
A. N.: Let me start with funding. In rubles, our Committee had 13 million 500 thousand rubles. At the time, no other ministry had that much money. We didn’t have financial difficulties. We had international bank accounts that were under the supervision of patriotic Armenians. We didn’t even provide Moscow with reports on those sums. If any institution, say, the Academy of Sciences, needed some kind of device, the Academy would address us with a request, and we would contact the country maintaining our exchange rate and tell them to order a product from some firm, pay cash and give us a report. We weren’t held accountable to anyone. The second great member of our Committee was Karlen Dallakyan. He was very smart and was fluent in Armenian, Russian and English. Thousands of people attended Hamazaspyan’s funeral, and Dallakian read an obituary that could be considered the climax of mastery in speech. He gave a historical evaluation of Hamazaspyan, stating that Hamazaspyan’s contributions were not only marked by his efforts for the Committee on Cultural Relations with Diaspora Armenians, but also the efforts that he made across the country. Our Committee served as the mediator between the Armenian Diaspora, the Government of Armenia and the Soviet Union.
“Hayern Aysor”: How long did the Committee exist? When, how and why did it cease to exist?
A.N.: The Committee had three leaders, two of which were immense intellectuals whom I already mentioned. The third leader came and did the opposite of what the previous two did. He disbanded the Committee. Our Committee was established in 1964 by a state decree and was founded by great Armenians such as Martiros Saryan, Hrachya Kochar, Eduard Mirzoyan and the president of the Union of Artists of Armenia. Armenians in the Diaspora saw this, and that’s why they trusted us. First, there were divisions for cultural relations with Diaspora Armenians and different committees, but they were short-lived. After a year and a half, we were provided with the diagonal building of Yerevan Cinema where the Repatriation Committee was based. Later, we were given another space. There were 135 employees. After a while, we were divided into sections, including the Europe section, the East section (Asia, Africa) and the Americas section. We also had a press department that would deliver Armenian newspapers of the Diaspora. Progressive newspapers were sold in unlimited copies at newsstands. The Committee legally ceased to exist in 1998, but it was a non-governmental organization and the government had no right to eliminate it by a decree. Vazgen Sargsyan praised our Committee and attached importance to its role. The last chair of the Committee was Jivan Movsisyan, who now works at the Armenian Embassy in Kiev. Vardan Oskanyan called him to the Ministry of Foreign Affairs and created the Diaspora Department, which was disbanded during Edward Nalbandyan’s term five years ago. After that, Mrs. Hakobyan assumed the obligation and hired new specialists. There were many reactions from Armenians abroad after the disbandment of our Committee. We would receive sentimental letters.
“Hayern Aysor”: Mr. Navasardyan, what happened to the 135 employees?
A. N.: They were professionals who were in high demand and were receiving many offers. It’s safe to say that the new leader destroyed everything. We were removed from the Committee’s building and were taken to a building with some rooms near the old stadium. We had a fund that nobody knew about. It was at our disposal and we survived until 2002 (we would receive salaries from that fund). Here I would like to express my gratitude once again to Mrs. Hranush Hakobyan, who was the Minister of Social Security at the time. The government granted the building to her, and she allowed us to stay in the building.
“Hayern Aysor”: Which state organizations do your colleagues from the Committee work for today?
A. N.: There are colleagues who are like the Last Mohicans. One of them lectures at Yerevan State University. Kozmoyan, who carried out large-scale activities in Beirut, is a brilliant and experienced diplomat. When the Committee was disbanded, he created an organization that played the role of the Committee.
“Hayern Aysor”: Who undertook the initiative to hold an event dedicated to the 50th anniversary of the Committee on Cultural Relations with Diaspora Armenians?
A. N.: Once again, we thank RA Minister of Diaspora Hranush Hakobyan for that.
“Hayern Aysor”: You have such great potential, and I noticed that during our interview. Wouldn’t you like to publish a book devoted to the Committee on Cultural Relations with Diaspora Armenians?
A. N.: If I turn my thoughts, memories and articles into a book, that book will become the encyclopedia of the Diaspora. I have more than 100 articles, some of which have been published in different countries. I am also an educator and have taught Armenian history, as well as philosophy, Diaspora studies and religion and have given Western Armenian language lessons. As far as the Committee is concerned, I know so many things that nobody else knows. I am 75 years old. Due to my merit and on the occasion of my birth anniversary, the Union of Journalists of Armenia granted me a gold medal. As for books, I won’t have time. Let the generations read my articles. They are instructive and interesting.
“Hayern Aysor”: What is the one thing that you would like to see the RA Ministry of Diaspora change in its working style?
A.N.: I would like to see the employees refer to the books in our Committee’s rich archive…Years ago, I saved that archive from being burned. I took it to the National Archives. I would advise the ministry to open a special department and have those conducting research on the Armenian Diaspora to refer to that archive. They can learn a lot. The Department of Diaspora Studies provides materials related to the history of the Armenian communities of the Diaspora, but the students must learn in practice by studying our archive, which is like a whole encyclopedia.