Իսլամացած հայերու Սրտի Մէջ Բոց Կայ… Հայր Անդրանիկ Ծ.Վ. Այվազեան
«Հայերն այսօր»-ը կը շարունակէ անդրադառնալ իսլամացած հայերու խնդիրին եւ զրուցել այն մարդոց հետ, որոնք որեւէ կերպ կ’առնչուին անոնց հետ: Կը պատմէ Կաթոլիկ եկեղեցւոյ Սուրիոյ Ճէզիրէի շրջանի առաջնորդ հայր Անդրանիկ Ծ.Վ. Այվազեան.
13-14 տարի առաջ էր, երեկոյեան, մօտաւորապէս ժամը 10:30-ին, մէկը մեր եկեղեցւոյ դուռը զօրաւոր կը թակէր ու կը պոռար: Երբ դուրս ելանք, տեսանք, որ ծերունի մը, լալկան աչքերով, կը պոռար` հայ կ’ուզեմ, հայ կ’ուզեմ: Երբ մօտեցանք անոր, ըսաւ, որ կ’ուզէ հայ վարդապետի մը, քահանայի, պատասխանատուի, ոեւէ մէկուն հետ խօսիլ: Հարցուցի` ի՞նչ կ’ուզես, ըսաւ` կ’ուզեմ ներսիս կրակը “հաղորդել”:
Ու սկսաւ պատմել. «անունս Ուստա Մուսա է, Ամուտա աւանէն եմ: Մինչ օրս կը կարծէի, որ իմ քիւրտ հայրս իսկական հայրս է: Բայց մայրս, հոգին չաւանդած, զիս կանչեց ու ըսաւ` Մուսաապ, ես արդէն “կը մեկնիմ եւ կ’ուզեմ քեզի գաղտնիք մը ըսել: Քո քիւրտ հայրդ քու հայրդ չէ, ան քու հօրդ, գերդաստանիդ մարդասպանն է:
Կարծես երկինքը փուլ եկաւ գլխուս, բան չէի տեսներ, բան չէի հասկնար: Եթէ “հայրս” ողջ ըլլար` կը սպաննէի:
Անցեալը փոխել չեմ կրնար, բայց շատ բաներ շտկելը ինձմէ կախուած է: Ու հիմա, երբ գիտեմ որ հայ եմ, կ’ուզեմ, որ անմիջապէս իմ զաւակներս, թոռնիկներս, ես հայանանք”:
Ես կնքեցի ե՛ւ զինք, ե՛ւ անոր զաւակներն ու թոռնիկները:
Այս դէպքէն ետք Ամուտա աւանի մի քանի ընտանիք սկսան խոստովանիլ, որ իրենք հայ են: Եթէ առաջ վախի, սարսափի մէջ չէին կրնար իրենց ով ըլլալը բարձրաձայնել, կամաց-կամաց սկսան համարձակութիւն ձեռք բերել: Սկսան իրենց անունները հայացնել, մէկը նոյնիսկ կրցաւ իր մահմետական ազգանունը հայացնել:
Յետոյ Գամիշլիի տարբեր գիւղերէն ու աւաններէն մարդիկ սկսան գալ ու ըսել, որ իրենք ալ հայ են:
Անգամ մըն ալ Հասաքէ քաղաք գացած էի, երբ ինծի ըսին, որ Ճապուռ ցեղախումբի անդամները կ’ուզեն տեսնել զիս: Երբ հանդիպեցանք, անոնք ըսին, որ իրենց ցեղախումբի բժիշկը երէկ մահացած է, իսկ հոգին չաւանդած հետեւեալ խնդրանքով դիմած է. «ես Ձեզի հետ իբրեւ իսլամ ապրած եմ, բայց վերջին փափաքս է` թաղէք զիս հայկական գերեզմանոցի մէջ եւ հայկական ծէսով”: Ու հիմա իրենք չեն կրնար անոր խնդրանքը չկատարել:
Մենք հայկական ծէսով թաղում կատարեցինք: Կը պատկերացնէք, թափօրի ետեւէն հարիւրաւոր մեքենաներով իրենց բժշկին հրաժեշտ կու տային ցեղախումբի շէյխեր, ղեկավարներ: Բոլորը այնքան երջանիկ էին, որ կրցան իրականացնել այս մարդու փափաքը, վերջին ցանկութիւնը:
Անկարելի է տեսնել այդպիսի իրավիճակ ու անտարբեր մնալ: Այսօրինակ պատմութիւնները, որոնք նոյնիսկ ամենազուսպ մարդու աչքերէն արցունքներ կը կորզեն, շատ են:
Ասկէ 6 ամիս առաջ մէկ օրուան ընթացքին 17 մկրտութիւն ըրած եմ:
Արդէն 7-րդ տարին է, որ դիմած եմ Հայաստանի կառավարութեան, որ այդ մարդոց կամ Արցախ ուղարկեն կամ Հայաստանի որեւէ գիւղի մէջ բնակելու իրաւունք տան: Կ’ըսեն` այո, բայց առայժմ որեւէ տեղաշարժ չկայ:
Անոնք հրաշալի արհեստաւորներ են, գիւղատնտեսներ, կրնան օգտակար ըլլալ Հայաստանին: Անոնց սրտի մէջ բոց կայ, կ’ուզեն կորսնցուցած տարիները վերադարձնել, շահիլ եւ ցոյց տալ, որ իրենք իսկական, մաքուր հայ են:
Իսրայէլը Հապաշիստանէն խափշիկներ կը բերէ ու կը բնակեցնէ իր երկրի մէջ զուտ այն պատճառով, որ ընդունած են իրենց կրօնը: Իսկ զտարիւն հայերուն, որոնք 99 տարի համբերած են, որպէսզի կարենան արտայայտուիլ, ըսել, որ հայ են` հայրենիքը զիրենք դեռ չ’ընդունիր:
Ափսոս, որ հայ ազգը երբեք հեռատես չէ եղած, ինչն ալ կը փաստեն մեր պատմութեան ցաւալի էջերը:
Սիրտս կը ցաւի, որ այդ ընտանիքներէն մէկը Պուլկարիա գնաց, միւսը` Քիւրտիստան, մէկ ընտանիք ալ` Պոլիս: Միւսները տակաւին կը սպասեն, որ մենք պիտի օգնենք: Այս է մեր իրավիճակը:
Անկախ եկեղեցական պատկանելութենէն` մենք հայաստանեան եկեղեցւոյ եւ մեր հայրենիքի զաւակն ենք: Հայրենասիրութիւնը միայն լոզունգներով չի սահմանափակուիր, հայրենասիրութիւնը խօսքերով չ’արտայայտուիր:
Հայաստանը մօտ 30 հազար քառակուսի քմ տարածք ունի, եթէ 3 միլիոն կրնայ “ապրեցնել”, աշխարհի վե՞րջը պիտի ըլլայ, եթէ 300 հոգի աւելնան:
Երբ համշենահայը կ’ըսէ` ես հայ եմ, բայց իսլամ պիտի մնամ, եւ մենք զինք կ’ընդունինք իբրեւ հայ: Իսկ իսլամացած հայը կ’ըսէ` ես հայ եմ, պատրաստ եմ մկրտուելու եւ քրիստոնէութիւն ընդունելու, հակառակ իր կեանքին սպառնացող վտանգներուն, մենք անկէ երես կը դարձնենք: Միթէ՞ սա արդարացի է:
Շատերը ինծի կը հարցնեն, թէ անվերապահօրէն կարելի՞ է անոնց հաւատալ, վստահիլ:
Իմ պատասխանս յստակ է` միանշանակ, տասնեակ տարիներ ի վեր ի՞նչ շահ ունին իրենց ինքնութիւնը բացայայտելու: Ընդհակառակը, վտանգեցին իրենց կեանքը, ապահովութիւնը, շատերը կորսնցուցին իրենց աշխատանքը, խզեցին հարեւաններու հետ յարաբերութիւնները: Մարդիկ անոնց կը նային իբրեւ կաւուր, անհաւատ:
Իսկ մենք կրնանք այդ մարդոց օգնել, հայ պահել, բայց պետութիւնը ոչինչ չըներ, ի՞նչ է, Սուրիա՞ն պէտք է անոնց հայութիւնը փաստէ:

Андраник Айвазян: «В сердцах исламизированных армян пламя…»
«Это было 13-14 лет назад однажды вечером… Около 10:30 кто-то сильно стучал в дверь церкви и кричал. Когда мы вышли, то увидели одного старика со слезами на гразах, он кричал «я армянин, хочу к армянам». Когда мы подошли к нему, то он сказал, что хочет поговорить с каким-нибудь армянским священнослужителем. Я спросил его, чего он хочет, он сказал «хочу передать пламя, которое горит внутри меня».
�? он начал рассказывать: «Меня зовут Оста Муса, я из провинции Амуда. По сей день я думал, что мой отец-курд и есть мой отец. Однако моя мать перед смертью позвала меня и сказала: «Муса, я уже «ухожу» и хочу раскрыть тебе одну тайну. Твой отец, который является курдом по национальности, в действительности, не твой отец, он – убийца всего твоего рода».
Кажется, небо обрушилось на мою голову, я ничего не вижу, ничего не понимаю. Если бы «отец» был жив, то я бы его убил.
Я не могу изменить прошлое, но исправление многого зависит от меня. Сейчас я знаю, что я армянин, и я хочу, чтобы мои дети и внуки армянизировались». Я крестил и его, и его детей, и его внуков.
После этого случая в провинции Амуда несколько семей признались, что они армяне. Если раньше в атмосфере страха и ужаса они не могли говорить о своем истинном происхождении, то ныне постепенно начали находить в себе смелость… Они начали армянизировать свои имена, одному даже удалось армянизировать мусульманскую фамилию. Затем люди из разных сел и провинций Камышли начали приходить и говорить, что они тоже армяне.
А однажды я отправился в город Асаке, когда мне сообщили, что члены племени Чпур (Стрекоза) хотят видеть меня. Когда мы встретились, они мне заявили, что вчера скончался врач их племени, а до смерти попросил о следующем: «Я вместе с вами жил, как мусульманин, но мое последнее желание – быть похороненным по армянскому обычаю». Они сказали, теперь они не могут не выполнить его последнее желание.
Мы совершили похороны по армянскому обычаю. Вы представляете, за траурной процессией на своих автомобилях с врачом прощались шейхи и руководители их племени. Все были так счастливы, что смогли осуществить последнюю просьбу, последнее желание этого человека. Невозможно видеть такое и оставаться безучастным. Таких историй, которые заставляют плакать даже самых сдержанных людей, очень много.
6 месяцев тому назад за один день я совершил 17 обрядов крещения. Уже 7-ой год, как я обратился к Правительству Армении, чтобы этих людей отправили в Арцах или дали бы им разрешение поселиться в одном из сел Армении. Они говорят «да», но никаких сдвигов пока нет.
Они прекрасные ремесленники, сельскохозяйственники, могут быть полезны Армении. В их вердцах полыхает пламя, они хотят вернуть потерянные годы, выиграть и показать, что они настоящие, чистые армяне.
�?зраиль заселяет страну иностранцами только за то, что приняли их веру, а чистокровных армян, которые выжидали 99 лет, чтобы суметь представиться, сказать, что они армяне – отчизна не принимает.
Жаль, что армянский народ никогда не был дальнозорким, что и констатируют трагичные страницы нашей истории.
Сердце болит за то, что одна из таких семей перебралась в Болгарию, а другая – в Курдистан, еще одна – в Стамбул. Остальные пока ждут того, что мы им поможем. Вот такая у нас ситуация.
Вне зависимости от церковной принадлежности, мы – дети армянской церкви и нашей родины. Патриотизм не ограничивается одними лозунгами, патриотизм не выражается словами.
Армения имеет территорию в размере почти 30 тысяч квадратных километров, и, если 3 млн человек могут там жить, то конец света не наступил, если еще 300 человек поселятся там.
Когда амшенский армянин говорит, что он – армянин, но останется мусульманином, мы его принимаем, как армянина, а когда исламизированный армянин говорит «я армянин, я готов креститься и принять христианство», хотя его жизни при этом угрожает опасность, мы от него отворачиваемся. Разве это справедливо?
Многие спрашивают у меня, можно ли им безоговорочно доверять? Мой ответ однозначен: какая у них выгода раскрывать свое происхождения спустя несколько десятков лет? Наоборот, они поставили свою жизнь и безопасность под угрозу, многие потеряли работу, потеряли связь с соседями, и ныне люди смотрят на них, как на гяуров, неверных.
В мы можем помочь этим людям, сохранять их армянами, но государство ничего не делает. Что же Сирия должна подтвердить их армянское происхождение?