ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսեան Հայաստանի Հանրապետութեան Անկախութեան Տօնին Առիթով Շարք Մը Սփիւռքահայ Գործիչներ Պարգեւատրեց Մետալներով
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/09/Untitled-144.jpg)
Սեպտեմբեր 21-ին ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսեան Հայաստանի Հանրապետութեան Անկախութեան տօնին առիթով, ինչպէս նաեւ ծաւալած հայանպաստ ակնառու գործունէութեան, Հայաստան-Սփիւռք կապերու ամրապնդման գործին մէջ ներդրած նշանակալի աւանդի համար շարք մը սփիւռքահայ գործիչներ պարգեւատրեց մետալներով:
«Մխիթար Գոշ» մետալով պարգեւատրուեցան` Քեսապի քաղաքապետ, ՀԲԸՄ Քեսապի շրջանային վարչութեան ատենապետ Վազգէն Չափարեան (Սուրիա), Քալիֆորնիոյ նահանգային խորհրդարանին մէջ 35-րդ ընտրատարածքի ներկայացուցիչ Խաչօ Աչաճեան (ԱՄՆ), Քալիֆորնիոյ նահանգային խորհրդարանին մէջ 46-րդ ընտրատարածքի ներկայացուցիչ Ատրին Նազարեան (ԱՄՆ), Ամերիկայի հայկական խորհուրդի Լուիզիանայի նահանգային մարմինի նախագահ Վազգէն Գալթակճեան (ԱՄՆ), Լիբանանի ԶՈՒ զօրավար, Լիբանանի Հանրապետութեան նախկին պետական նախարար Փանոս Մանճեան, ՀՅԴ Հայ Դատի Եւրոպայի յանձնախումբի գրասենեակի նախագահ, Գասպար Կարապետեան (Պելճիգա):
Պոսթօնի համալսարանի նախագահ, բժիշկ Արամ Չոպանեան պարգեւատրուեցաւ «Մխիթար Հերացի» մետալով:
«Մովսէս Խորենացի» մետալով պարգեւատրուեցան` ԱՄՆ Ամերիկայի Հայ Աւետարանչական ընկերակցութեան (ԱՀԱԸ) հոգաբարձութեան խորհուրդի անդամ Էդուարդ Աւետիսեան, Իտալիոյ Հայոց միութեան նախագահ Պայքար Սվազլեան, Կիպրոսի Հայ Դատի գրասենեակի ղեկավար, «Կիպրահայեր» թերթի գլխաւոր խմբագիր Սիմոն Այնեճեան, Հոլանտայի Ալմելօ քաղաքի հայկական եկեղեցւոյ խորհուրդի վարչութեան նախագահ, բարերար Քրիսթիան Վարդան-Ֆերմանի Գելիճին, Փարիզի Ֆրանսահայ կազմակերպութիւններու համակարգող խորհուրդի համանախագահ, «Նուէլ Տ’արմէնի» ելեկտրոնային օրաթերթի եւ տպագիր պարբերականի հինադիր,գլխաւոր խմբագիր Արա Թորանեան (Ֆրանսա ), Փարիզի Սորպոնի համալսարանի դասախօս, փրոֆէսոր Հիլտա Գալֆայեան-Փանոսեան, Համազգային հայ կրթական մշակութային միութեան «Բագին» պաշտօնաթերթի գլխաւոր խմբագիր, ազգային գործիչ, Ֆրանսայի Մարսէլ քաղաքի Համազգային ամէնօրեայ հայկական վարժարանի հիմնադիր Յակոբ Պալեան, «Ռուս-հայկական համագործակցութիւն» հասարակական կազմակերպութեան նախագահ, հասարակական-քաղաքական գործիչ Եուրի Նաւոյեան (ՌԴ), Ս. Փեթերսպուրկի «ՌոսՎոենՍտրոյ» ԲԲԸ- ի հասարակայնութեան հետ կապերու գիծով տնօրէն, հասարակական գործիչ, բարերար Հրաչեայ Պօղոսեան, Սան-Մարինոյի գիտութիւններու եւ արուեստի միջազգային ակադեմիոյ դոկտոր-փրոֆէսոր Օֆելիա Առաքելեան (ՌԴ), Պոլսոյ Ազգային Կեդրոնական վարժարանի տնօրէն Սիլվա Գույումճեան (Թուրքիա), Թեհրանի Հայոց թեմի պատգամաւորական ժողովի ատենապետ Գէորգ Վարդան (Իրան), Սպահանի Հայոց Թեմի թեմական խորհուրդի ատենապետ Նոէլ Մինասեան (Իրան), Հայ մարզական-մշակութային «Արարատ» միութեան կեդրոնական վարչութեան ատենապետ, իրան-Հայաստան մշակութային եւ մարզական կապերու յանձնախումբի նախագահ Համլէթ Խալոյեան (Իրան), Իրաքի Ազգային կեդրոնական վարչութեան նախկին ատենապետ Պարոյր Յակոբեան, Տանն Կիլիկիոյ Կաթողիկէ Հայոց Պատրիարքութեան «Մասիս» քաղաքական ամսաթերթի խմբագիր եւ պատասխանատու տնօրէն Սարգիս Նաճարեան (Լիբանան):
Պարգեւատրուածները շնորհակալութիւն յայտնեցին ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսեանին իրենց աշխատանքը բարձր գնահատելու եւ արժեւորելու համար եւ հաւաստիացուցին, որ յառաջիկային եւս պիտի շարունակեն առաւելագոյնը ընել Հայաստան-Սփիւռք գործակցութեան զարգացման ու հայրենիքի բարօրութեան նպաստելու համար:

RA President Serzh Sargsyan awarded several Diaspora Armenian figures on the occasion of Armenia’s Independence Day
On September 21, RA President Serzh Sargsyan granted medals to several Diaspora Armenian figures on the occasion of Independence of the Republic of Armenia and for their outstanding pro-Armenian activities and remarkable contributions to the strengthening of Armenia-Diaspora relations.
The Mkhitar Gosh Medal was granted to Mayor of Kessab, Chairman of the AGBU Kessab Regional Committee Vasken Chaparian (Syria); Representative of the 35th Precinct in the California State Senate Khacho Achadjian (USA); Representative of the 46th Precinct in the California State Senate Adrin Nazarian (USA); President of the Louisiana State Body of the Armenian Council of America Vasken Galtakdjian (USA); Major General of the Lebanese Armed Forces, former State Minister of the Republic of Lebanon Panos Manjian and Chairman of the ARF-D Armenian National Committee Office in Europe Gaspar Karapetyan (Belgium).
President of the University of Boston, doctor Aram Chobanyan was granted the Mkhitar Heratsi Medal.
The Movses Khorenatsi Medal was granted to member of the Board of Trustees of the Armenian Missionary Association of America (AMAA) Edward Avetisyan; President of the Union of Armenians of Italy Baikar Svazlian; Chairman of the Armenian National Committee of Cyprus, Editor-in-Chief of Gibrahayer newspaper Simon Aynedjian; president of the board of the Armenian Church Council in Almelo, benefactor Christian Vardan-Fermani Geliji; co-chair of the Coordinating Council of Armenian Organizations of France, founding Editor-in-Chief of Nouvelles d’Arménie online daily and print newspaper Ara Toranian (France); lecturer at the University of Sorbonne in Paris, Professor Hilda Galfaian-Panosian; Editor-in-Chief of Bagin official newspaper of Hamazkayin Armenian Educational and Cultural Society, founder of Hamazkayin’s Armenian daily school in Marseilles Hagop Balian; President of the “Russian-Armenian Cooperation” NGO, public and political figure Yuri Navoyan (Russian Federation); Public Relations Director for RosVoenStroy OJSC, public figure, benefactor Hrachya Poghosyan; Doctor-Professor of the International Academy of Sciences and Arts of San Marino Ofelya Arakelyan (Russian Federation); Director of the Armenian Central School of Istanbul Silva Gouyoumdjian (Turkey); Chairman of the Assembly of Delegates of the Armenian Diocese of Tehran Gevorg Vartan (Iran); Chairman of the Diocesan Council of the Armenian Diocese of Isfahan Noel Minasian (Iran); Chairman of the Central Committee of Ararat Armenian Athletic-Cultural Union, President of the Iran-Armenia Cultural and Sports Relations Commission Hamlet Khaloian (Iran); former chairman of the Armenian Central Department of Iraq Paruyr Hagopian and editor and corresponding director of Massis political monthly of the Armenian Catholic Patriarchate of the House of Cilicia Sarkis Najarian (Lebanon).
The recipients expressed their gratitude to RA President Serzh Sargsyan for high appreciation of their efforts and assured that they would continue to do their best to contribute to the development of the Armenia-Diaspora partnership and to the welfare of the Homeland.