ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսեան Հայաստանի Հանրապետութեան Անկախութեան Տօնին Առիթով Շարք Մը Սփիւռքահայ Գործիչներ Պարգեւատրեց Մետալներով
![](https://old.hayernaysor.am/wp-content/uploads/2014/09/Untitled-144.jpg)
Սեպտեմբեր 21-ին ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսեան Հայաստանի Հանրապետութեան Անկախութեան տօնին առիթով, ինչպէս նաեւ ծաւալած հայանպաստ ակնառու գործունէութեան, Հայաստան-Սփիւռք կապերու ամրապնդման գործին մէջ ներդրած նշանակալի աւանդի համար շարք մը սփիւռքահայ գործիչներ պարգեւատրեց մետալներով:
«Մխիթար Գոշ» մետալով պարգեւատրուեցան` Քեսապի քաղաքապետ, ՀԲԸՄ Քեսապի շրջանային վարչութեան ատենապետ Վազգէն Չափարեան (Սուրիա), Քալիֆորնիոյ նահանգային խորհրդարանին մէջ 35-րդ ընտրատարածքի ներկայացուցիչ Խաչօ Աչաճեան (ԱՄՆ), Քալիֆորնիոյ նահանգային խորհրդարանին մէջ 46-րդ ընտրատարածքի ներկայացուցիչ Ատրին Նազարեան (ԱՄՆ), Ամերիկայի հայկական խորհուրդի Լուիզիանայի նահանգային մարմինի նախագահ Վազգէն Գալթակճեան (ԱՄՆ), Լիբանանի ԶՈՒ զօրավար, Լիբանանի Հանրապետութեան նախկին պետական նախարար Փանոս Մանճեան, ՀՅԴ Հայ Դատի Եւրոպայի յանձնախումբի գրասենեակի նախագահ, Գասպար Կարապետեան (Պելճիգա):
Պոսթօնի համալսարանի նախագահ, բժիշկ Արամ Չոպանեան պարգեւատրուեցաւ «Մխիթար Հերացի» մետալով:
«Մովսէս Խորենացի» մետալով պարգեւատրուեցան` ԱՄՆ Ամերիկայի Հայ Աւետարանչական ընկերակցութեան (ԱՀԱԸ) հոգաբարձութեան խորհուրդի անդամ Էդուարդ Աւետիսեան, Իտալիոյ Հայոց միութեան նախագահ Պայքար Սվազլեան, Կիպրոսի Հայ Դատի գրասենեակի ղեկավար, «Կիպրահայեր» թերթի գլխաւոր խմբագիր Սիմոն Այնեճեան, Հոլանտայի Ալմելօ քաղաքի հայկական եկեղեցւոյ խորհուրդի վարչութեան նախագահ, բարերար Քրիսթիան Վարդան-Ֆերմանի Գելիճին, Փարիզի Ֆրանսահայ կազմակերպութիւններու համակարգող խորհուրդի համանախագահ, «Նուէլ Տ’արմէնի» ելեկտրոնային օրաթերթի եւ տպագիր պարբերականի հինադիր,գլխաւոր խմբագիր Արա Թորանեան (Ֆրանսա ), Փարիզի Սորպոնի համալսարանի դասախօս, փրոֆէսոր Հիլտա Գալֆայեան-Փանոսեան, Համազգային հայ կրթական մշակութային միութեան «Բագին» պաշտօնաթերթի գլխաւոր խմբագիր, ազգային գործիչ, Ֆրանսայի Մարսէլ քաղաքի Համազգային ամէնօրեայ հայկական վարժարանի հիմնադիր Յակոբ Պալեան, «Ռուս-հայկական համագործակցութիւն» հասարակական կազմակերպութեան նախագահ, հասարակական-քաղաքական գործիչ Եուրի Նաւոյեան (ՌԴ), Ս. Փեթերսպուրկի «ՌոսՎոենՍտրոյ» ԲԲԸ- ի հասարակայնութեան հետ կապերու գիծով տնօրէն, հասարակական գործիչ, բարերար Հրաչեայ Պօղոսեան, Սան-Մարինոյի գիտութիւններու եւ արուեստի միջազգային ակադեմիոյ դոկտոր-փրոֆէսոր Օֆելիա Առաքելեան (ՌԴ), Պոլսոյ Ազգային Կեդրոնական վարժարանի տնօրէն Սիլվա Գույումճեան (Թուրքիա), Թեհրանի Հայոց թեմի պատգամաւորական ժողովի ատենապետ Գէորգ Վարդան (Իրան), Սպահանի Հայոց Թեմի թեմական խորհուրդի ատենապետ Նոէլ Մինասեան (Իրան), Հայ մարզական-մշակութային «Արարատ» միութեան կեդրոնական վարչութեան ատենապետ, իրան-Հայաստան մշակութային եւ մարզական կապերու յանձնախումբի նախագահ Համլէթ Խալոյեան (Իրան), Իրաքի Ազգային կեդրոնական վարչութեան նախկին ատենապետ Պարոյր Յակոբեան, Տանն Կիլիկիոյ Կաթողիկէ Հայոց Պատրիարքութեան «Մասիս» քաղաքական ամսաթերթի խմբագիր եւ պատասխանատու տնօրէն Սարգիս Նաճարեան (Լիբանան):
Պարգեւատրուածները շնորհակալութիւն յայտնեցին ՀՀ Նախագահ Սերժ Սարգսեանին իրենց աշխատանքը բարձր գնահատելու եւ արժեւորելու համար եւ հաւաստիացուցին, որ յառաջիկային եւս պիտի շարունակեն առաւելագոյնը ընել Հայաստան-Սփիւռք գործակցութեան զարգացման ու հայրենիքի բարօրութեան նպաստելու համար:

Президент РА Серж Саргсян по случаю Праздника Республики Армения наградил группу армянских деятелей Диаспоры
Президент РА Серж Саргсян 21 сентября по случаю праздника Независимости Республики Армения, а также выдающуюся деятельность на благо армянства, значительный вклад в дело укрепления свящей Армения-Диаспора наградил медалями ряд деятелей армянской Диаспоры.
Медалью «Мхитар Гош» награждены: мэр Кесаба, председатель Кесабского районного правления ВАБС Вазген Чапарян (Сирия), представитель 35-го избирательного округа в парламенте штата Калифорния Хачо Ачаджян (США),  представитель 46-го избирательного округа в парламенте штата Калифорния Адрин Назарян (США),  председатель органа штата Луизиана Армянского совета Америки Вазген Калтахчян (США), генерал-майор ВС Ливана, бывший государственный министр Ливанской Республики Панос Манчян, председатель офиса Европейской комиссии Ай-Дат АРФД Гаспар Карапетян (Бельгия).
Президент Бостонского университета, врач Арам Чобанян награжден медалью «Мхитар Гераци».
Медалью «Мовсес Хоренаци» награждены: член совета попечителей Американской Армянской Евангелистской ассоциации США Эдвард Аветисян, председатель Союза армян �?талии Пайкар Свазлян, руководитель офиса Ай-Дат Кипра, главный редактор газеты «Кипраайер»Симон Айнечян, председатель правления совета армянской церкви города Алмело  Голландии, благотворитель Кристиан Вардан-Фермани Геличи, сопредседатель координационного совета армянских организаций Франции, учредитель, главный редактор ежедневной электронной газеты  «Нувел Д Армени» и печатного издания Ара Торанян (Франция), преподаватель парижского университета Сорбонна, профессор Хилда Галфаян-Паносян, главный   редактор официальной газеты «Багин» Общенайционального армянского образовательного и культурного союза, национальный деятель, учредитель Общенациональной ежедневной армянской гимназии города Марсель Франции Акоп Палян, председатель общественной организации «Российско-армянское сотрудничество», общественно0политический деятель Юрий Навоян (РФ), директор Санкт-Петербургского ООО «РусВоенСтрой» по связям с общественностью, общественный деятель, благотворитель Грачия Погосян, доктор-профессор  Международной академии наук и искусства Сан-МариноОфелия Аракелян (РФ), директор Центральной национальной гимназии Стамбула Сильва Гуюмджян (Турция), председатель депутатского собрания армянской епархии Тегерана Геворг Вардан (�?ран), председатель епархиального собрания армянской епархии �?сфагана Ноел Минасян (�?ран), председатель Центрального правления армянского спортивно-культурного союза «Арарат», председатель комиссии по культурным и спортивным связям �?ран-Армения Гамлет Халоян (�?ран),  бывший председатель Центрального национального правления �?рака Паруйр Акопян, редактор и ответственный директор политический ежемесячной газеты «Масис» Армянского Католического Патриаршества Дома Киликийского Саркис Наджарян (Ливан).
Награжденные выразили благодарность Президенту РА Сержу Саргсяну за высокую оценку их работы и заверили, что и впредь продолжат делать все возможное для развития взаимодействия Армения-Диаспора и содействия процветанию Родины.