«Ճերմակ Արագիլ» Եւ «Ծիրան: Հայաստանի Օրհնուած Ծառը» Վաւերագրական Շարժանկարներու Ցուցադրութիւն Սփիւռքի Նախարարութեան Մէջ
Օգոստոս 26-ին ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան մէջ տեղի ունեցաւ ամերիկահայ բեմադրիչ Շիրակ Խոճայեանի «Ճերմակ արագիլ» եւ «Ծիրան: Հայաստանի օրհնուած ծառը» վաւերագրական շարժանկարներու ցուցադրութիւնը:  Շարժանկարներու դիտման ներկայ էին սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան, տէր եւ տիկին Շիրակ եւ Սեդա Խոճայեանները, շարժանկարներու ստեղծագործական խումբերու ներկայացուցիչներ, սփիւռքի նախարարութեան աշխատակիցներ:
Շիրակ Խոճայեան բեմադրիչ, խմբագիր եւ կինոլուսանկարիչ: Ծնած է Պաղտատի մէջ եւ մինչեւ 1977 թ. ղեկավարած է Իրաքի պետական հեռուստաընկերութեան ֆիլմարտադրութեան բաժինը: 1977 թ. տեղափոխուած է ԱՄՆ:
1979 թ. Շիրակ Խոճայեան ստեղծած է առաջին հայալեզու հեռուստածրագիրը`
հայկական հեռուստաժամանակը, աշխատած է շատ հոլիւուտեան շարժանկարներու վրայ` որպէս  բեմադրիչ-լուսանկարիչ:
Երկու շարժանկարները  ճանաչողական արժէք ունին եւ կը նեկայացնեն հայ ժողովուրդի արժեհամակարգին մէջ կարեւոր տեղ զբաղեցնող խորհրդանիշներ: «Ճերմակ արագիլ» շարժանպատկերը կը ներկայացնէ հայ ժողովուրդի համար գարնան, լուսաւոր ապագայի ու բարութեան խորհրդանիշ արագիլներու պատմութիւնը: Հայաստանի գիւղերուն մէջ հաստատուած արագիլներուն հանդէպ բնակիչներու սիրոյ ու բարեհաճ վերաբերմունքին եւ Հայաստանի Ամերիկեան համալսարանի բնութեան պահպանութեան բաժանմունքին կողմէ իրականացուցած հետազօտական աշխատանքներուն մասին է շարժանկարը:
«Ծիրան: Հայաստանի օրհնուած ծառը» շարժանկարը հայոց արեւահամ ծիրանի ու ծիրանենիի մասին է:
Շիրակ Խոճայեան շնորհակալութիւն յայտնեց ցուցադրութիւնը կազմակերպելու համար: «Կը կարծեմ, որ  ֆիլմը կը նպաստէ անգլիալեզու երիտասարդներուն ազգային արժէքներուն հետ կապուելուն»,- ըսաւ ան:
Բարձր գնահատելով տէր եւ տիկին Շիրակ եւ Սեդա Խոճայեաններու հայանպաստ գործունէութիւնը` ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան  անոնց պարգեւատրեց նախարարութեան պատուոգիրով:

Показ документальных фильмов «Белый аист» и «Абрикос – благословенное дерево Армении» в Министерстве Диаспоры
В Министерстве Диаспоры РА 26 августа состоялся показ документальных фильмов «Белый аист» и «Абрикос – благословенное дерево Армении» американского продюсера армянского происхождения Ширака Ходжаяна. На просмотре фильмов присутствовали министр Диаспоры РА Грануш Акопян, господин и госпожа Ширак и Седа Ходжаяны, представители творческих коллективов фильмов, сотрудники Министерства Диаспоры.
Ширак Ходжаян – кинопродюсер, редактор и кинофотограф. Родился в Багдаде и до 1997г. руководил отделом фильмопроизводства государственной телекомпании �?рака. В 1977 г. переехал в США. В 1979г. Ширак Ходжаян создал первую армяноязычную телепрограмму – Армянский телечас, работал над многими голливудскими фильмами в качестве режиссера-фотографа.
Оба фильма имеют познавательную ценность и представляют символы, занимающие важное место в системе ценностей армянского народа. Фильм «Белый аист» представляет историю аистов, символизирующих для армянского народа весну, светлое будущее и доброту. Фильм рассказывает о любовном, доброжелательном отношении, сформировавшемся в армянских селах по отношению к аистам, исследовательских работах, проведенных отделением охраны природы   Американского университета Армении.
Фильм «Абрикос – благословенное дерево Армении» повествует об армянском абрикосе и абрикосом дереве.
Ширак Ходжаян выразил благодарность за организацию демонстрации фильмов. «Думаю, фильм поспособствует англоязычной молодежи привязаться к национальным ценностям», – сказал он.
Высоко оценив проармянскую деятельность господина и госпожи Ширака и Седы Ходжаянов, министр Диаспоры РА Грануш Акопян наградила их Почетной грамотой Министерства.