Դեսպան Սհոյեան Յանձնեց Սփիւռքի Նախարարութեան Մետալներ
Ապրիլ 11-ին Պուլկարիոյ մէջ ՀՀ դեսպանութեան մէջ կայացաւ ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան կողմէ տրուած պարգեւներու յանձնման արարողութիւնը:
Պուլկարիոյ մօտ ՀՀ դեսպան Արսէն Սհոյեան յանձնեց ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան ոսկէ մետալներ Պուլկարիոյ Լրագրողներու միութեան նախագահ Սնեժանա Տոտորովային, Փլովտիւ քաղաքի համայնքային խորհուրդի անդամ Սպաս Գռնեւսկին եւ կրօնական համայնքներու ազգային խորհուրդի նախագահ փրոֆէսոր Ռուբէն Գրիգորեանին:
§Յակոբ Մեղապարտ» մետալներ յանձնուեցան փրոֆէսոր Յակոբ Կարապետեանին եւ §Հայ Դատ» յանձնախումբի համանախագահ, §Երեւան» թերթի գլխաւոր խմբագիր Վարդանուշ Թօփաքպաշեանին:
§Ուիլեամ Սարոյեան» մետալը յանձնուեցաւ Հայկական բարեգործական ընդհանուր միութեան Սոֆիայի մասնաճիւղի ատենապետ Սոնեայ Աւագեանին:
§Արշիլ Գորկի» մետալը յանձնուեցաւ Սոֆիայի Սուրբ Մարիամ Աստուածածին եկեղեցւոյ նախագիծի հեղինակ, գլխաւոր ճարտարապետ Յակոբ Քարաքաշեանին:
ՀՀ դեսպանը շնորհաւորեց պարգեւատրուածներուն եւ շնորհակալութիւն յայտնեց անոնց Հայաստանի հեղինակութեան բարձրացմանն ու ճանաչմանը նպաստելու, հայապահպանման գործին մէջ ունեցած աւանդի, հայ մշակոյթի տարածման նպաստող գործունէութեան, Սփիւռքի միջհամայնքային կապերու ամրապնդման գործին մէջ ներդրում ունենալու եւ դեսպանութեան հետ համագործակցութեան համար:

Ambassador Shoyan granted medals of the RA Ministry of Diaspora
On Apr. 11, awards of the RA Ministry of Diaspora were granted during a ceremony held at the RA Embassy in Bulgaria.
RA Ambassador to Bulgaria Arsen Shoyan granted the Gold Medal of the RA Ministry of Diaspora to President of the Union of Journalists of Bulgaria Snezhana Todorova, member of the City Council of Plovdiv Spas Grnevski and President of the National Council for Religious Communities, Professor Ruben Grigoryan.
The Hakop Meghapart Medal was granted to Professor Hakop Karapetyan and Co-Chair of the Armenian National Committee, Editor-in-Chief of Yerevan newspaper Vardanush Topakbashyan.
The William Saroyan Medal was granted to Chairman of AGBU Sofia Chapter Sonya Avagyan.
Creator of the plan for the Saint Mary Church in Sofia, chief architect Hakop Karakashyan received the Arshil Gorky Medal.
The RA Ambassador congratulated the recipients and expressed gratitude to them for helping raise Armenia’s reputation and make Armenia recognized, their contributions to the preservation of the Armenian identity, their activities aimed at disseminating Armenian culture, making contriibutions to the strengthening of relations between Armenian communities of the Diaspora and for their collaboration with the Embassy.