Քեսապցի Տեղահանուածներուն Անհրաժեշտ Է Շուտափոյթ Օգնութիւն
Մեծի Տանն Կիլիկիոյ Արամ Ա կաթողիկոսը Անթիլիասէն երեք քահանայ ուղարկած է Լաթաքիա, որպէսզի անոնք տեղուոյն վրայ իրականացնեն քեսապցի տեղահանուած ընտանիքներու կարիքներու եւ իրավիճակի գնահատումը: Այս մասին Սիվիլնէթին հեռախօսազրոյցով տեղեկացուց Լիբանանի «Հաուըրտ Քարակէօզեան» հիմնադրամի տնօրէն Սերոբ Օհանեան:
Օհանեանի խօսքով` Հալէպի շտապ օգնութեան մարմինը Լաթաքիոյ մէջ ենթակոմիտէ ստեղծած է իրենց տուները լքած Քեսապի հայերու համար: Նախնական գնահատականներով` Լաթաքիոյ մէջ ներկայիս Քեսապէն 600 ընտանիք կայ, որոնց մէկ մասը հանգրուանած է բարեկամներու մօտ, միւսները` տեղի հայկական Սուրբ Աստուածածին եկեղեցւոյ մէջ: Սուրիոյ Կարմիր մահիկի ընկերութիւնը նոյնպէս օգնութիւն կը տրամադրէ: Իրավիճակի մասին տեղեկացուած է նաեւ ՄԱԿ-ի փախստականներու հարցերով գերագոյն յանձնակատարի գրասենեակը:
Սուրիոյ կարմիր մահիկի ընկերութիւնը կը տրամադրէ վերմակներ, դօշակներ, իսկ հայ համայնքը կը հասցնէ սնունդ, ջուր եւ կը հոգայ առողջապահական պայմաններու մասին: Հայ Առաքելական եկեղեցւոյ քահանայ Հայր Միրոն Աւետիսեանը եւ Հայ Աւետարանական եկեղեցւոյ գերապատուելի Սեւակ Թրաշեանը տեղեկացուցած են, որ ֆինանսական շուտափոյթ օգնութեան անհրաժեշտութիւն կայ:
Սերոբ Օհանեանի խօսքով` հայ ընտանիքներէն շատերը, որոնք յարձակման հէնց սկիզբը  փախած են Քեսապէն, ամբողջովին անպատրաստ  եկած են, եւ անոնցմէ ոմանք անգամ անձնագիրներ կամ նոյնականացման փաստաթուղթերը չեն հասցուցած վերցնել իրենց հետ: «Քարակէօզեան» հիմնադրամի տնօրէնի խօսքով` Հալէպի շտապ օգնութեան մարմինը ամէն ջանք կը գործադրէ հայ տեղահանուածներուն օգնութիւն ցուցաբերելու համար:
Մարտ 21-ի առտուն կանուխէն սուրիացի ապստամբներու զինուած խմբաւորումները Թուրքիոյ կողմէ անցած էին սուրիական սահմանը եւ յարձակած Քեսապի հայաբնակ շրջանի ու շրջակայ գիւղերու վրայ: Մարտ 22-ի երեկոյեան արդէն Քեսապի հայ բնակչութիւնը ամբողջութեամբ տարհանուած էր Լաթաքիա:

Депортированным из Кесапа необходима срочная помощь
Католикос Великого Дома Киликийского Арам I направил трех священнослужителей Латакию для оценки на месте нужд и положения депортированных из Кесапа семей. Об этом сообщил СивилНет в телефонной беседе директор ливанского фонда «Говард Карагезян» Сероб Оганян.
По словам Оганяна, орган скорой помощи Алеппо организовал в Латакии подкомитет для помощи армянам Кесапа, покинувшим свои дома. По предварительным данным, в Латакии сейчас находятся 600 семей из Кесапа, часть которых поселилась у родственников, остальные – в местной армянской церкви Святой Богородицы. Сирийское общество Красного Полумесяца также предоставляет помощь. О сложившейся ситуации проинформирован офис Верховного комиссара ООН по вопросам беженцев.
Сирийское общество Красного Полумесяца предоставляет одеяла, тюфяки, а армянская община обеспечивает продовольствием, водой и заботится о санитарно-гигиенических условиях. �?ерей Армянскойц Апостольской церкви Отец Мирон Аветисян и глава Армянской Евангелистской церкви Севан Трашян сообщили о необходимости срочной финансовой помощи.
По словам Сероба Оганяна многие из армянских семей, в самом начале нападения бежавших из Кесапа, были совершенно неготовы, некоторые из них не успели даже взять с собой паспорта или идентификационные документы. По словам же директора фонда «Карагезян», орган скорой помощи Алеппо прилагает все усилия для оказания помощи депортированным армянам.
Ранним утром 21 марта вооруженные группировки сирийской оппозиции со стороны Турции пересекли сирийскую границу и напали на армянонаселенный район Кесапа и прилегающие села. К вечеру 22 марта армянское население Кесапак было уже полностью депортировано в Латакию.