ԱՄՆ-ի Մէջ Պիտի Կայանայ Հայոց Ցեղասպանութեան Նուիրուած Ամենամեծ Ցուցահանդէսը
ԱՄՆ-ի մէջ պիտի կայանայ Հայոց Ցեղասպանութեան նուիրուած եւ նման ծաւալով առաջին ամենամեծ ցուցահանդէսը, որ կ’արտացոլէ Հայ եկեղեցւոյ կատարած դերը Հայոց Ցեղասպանութեան տարիներուն: Այս մասին կը հաղորդէ Armenpress.am-ը` վկայակոչելով ԱՄՆ-ի The Armenian Mirror-Spectator շաբաթաթերթը:
«Առաջին ապաւէնը եւ վերջին պաշտպանը. Հայ եկեղեցին, Էջմիածինը եւ Հայոց Ցեղասպանութիւնը» խորագիրով ցուցահանդէսը կը կազմակերպուի ԱՄՆ Հայոց Ցեղասպանութեան թանգարանի, Հայկական Ազգային ուսումնարանի, ԱՄՆ Հայկական համագումարի, ինչպէս նաեւ Մայր Աթոռ Սուրբ Էջմիածինի, Հայոց Ցեղասպանութեան թանգարան-հիմնարկի եւ Հայաստանի Հանրապետութեան ազգային արխիւի համատեղ ջանքերով:
Ցուցահանդէսին պիտի ներակայցուին ապացոյցներ Արեւելեան Հայաստանի հայերուն կողմէ Օսմանեան Թուրքիայէն փախստական հայրենակիցներուն առաջին մատուցած օգնութեան վերաբերեալ, վերապրածներու եւ ականատեսներու վկայութիւններ, երեք քարտէզ, 12 պատմական փաստաթուղթ եւ հատուածներ այդ ժամանակաշրջանի լրատուական հրապարակումներէն: 1915 թուականի հայերու կոտորածները նկարագրող 16 վերապրածներու մանրամասն վկայութիւնները եւ փաստագրող աւելի քան 150 լուսանկարներ, որոնք կը պատմեն հայ հոգեւոր այրերու կենսական եւ հայ ժողովուրդի համար այդ դժուար ժամանակաշրջանին առաջնորդող դերին մասին: Ցուցադրութեան պիտի ներկայացուին լուսանկարներ ինչպէս արխիւներէն, այնպէս ալ Հայաստանի եւ ԱՄՆ-ի մէջ եղած պահոցներէն:
«Նման չափի ցուցադրութիւնը պէտք է հիմնուի Հայոց Ցեղասպանութեան ուսումնասիրման եւ յարակից գիտութիւններու մէջ մասնագիտացած գիտնականներու անդրանիկ ուսումնասիրութիւններու վրայ»,- նշած է Հայկական Ազգային ուսումնարանի տնօրէն դոկտոր Ռուբէն Ատալեանը, որ ստեղծած է ցուցադրութիւնը:
«Առաջին ապաւէնը եւ վերջին պաշտպանը» ցուցադրութիւնը հասանելի պիտի ըլլայ նաեւ թուային ձեւաչափով` լայանածաւալ տարածման համար:

Largest exhibition dedicated to Armenian Genocide to be held in the U.S.
The first largest exhibition dedicated to the Armenian Genocide will be held in the United States, showing the role of the Armenian Church during the years of the Armenian Genocide, reports Armenpress.am, citing the Armenian Mirror Spectator Weekly.
The exhibition called “First Reliance and Last Protector: The Armenian Church, Etchmiadzin and the Armenian Genocide” is organized by the Armenian Genocide Museum of the United States, the Armenian National School, the Armenian Assembly of America, as well as the Mother See of Holy Etchmiadzin, the Armenian Genocide Museum-Institute and the National Archives of the Republic of Armenia.
The exhibition will showcase evidence of the assistance provided by the Armenians of Western Armenia to the Armenians who escaped from Ottoman Turkey, as well as testimonies of survivors and eyewitnesses, three maps, 12 historical documents and parts from news releases of the period. There will be detailed testimonies of 16 survivors describing the massacres of 1915 and more than 150 photos showing the role of Armenian clergymen in that difficult period for the Armenians. The exhibition will include the showing of photos from archives, as well as the archives of Armenia and the United States.
“This exhibition will be based on the first studies by scientists specializing in the Armenian Genocide and adjacent sciences,” said Director of the Armenian National School, Dr. Ruben Atalyan, who created the exhibition.
The exhibition “First Reliance and Last Protector” will be accessible in digital format and will be disseminated.