80-ամեակի Աւարտական Հանդէս – Մեսրոպեանը Յանձնեց 63 Շրջանաւարտներու Յոբելենական Հունձքը
24 Մայիս 2019-ին, Հայ կաթողիկէ Մեսրոպեան բարձրագոյն եւ արուեստից վարժարանները յանձնեցին այս տարեշրջանի աւարտականներու հունձքը, Մեսրոպեանի համար աւանդական դարձած խանդավառ եւ ոգեւորող հանդիսութեան մը ընթացքին:
Հանդիսութիւնը առաւել նշանակութիւն ձեռք բերաւ այն փաստով, որ կը զուգադիպէր վարժարանի հիմնադրութեան 80-ամեակին, ինչ որ առիթ հանդիսացաւ ընդգծելու Մեսրոպեանի կրթական վաստակը ոչ թէ միայն մէկ, այլ ամբողջ ութ տասնամեակներու դիտանկիւնէն:
Հանդէսին համար Մեսրոպեանի շրջափակ փութացած էին շուրջ 1400 հրաւիրեալներ: Անիկա կայացաւ հովանաւորութեամբ Տանն Կիլիկիոյ Կաթողիկէ Հայոց Ամենապատիւ եւ Գերերջանիկ Տէր Գրիգոր Պետրոս Ի. Կաթողիկոս Պատրիարքին,նախագահութեամբ Պէյրութի Թեմին Պատրիարքական Փոխանորդ, պատրիարքապատկան վարժարաններու Վարչական Խորհուրդի նախագահի տեղակալ Գերպծ. Հ. Գաբրիէլ Թ.Ծ.Վ. Մուրատեանի: Ներկայ էին հայ պետական պաշտօնատարներ, եկեղեցւոյ հոգեւորականներ, Անարատ Յղութեան Միաբանութեան քոյրեր, դպրոցներու տնօրէններ եւ ուսուցիչներ, տարբեր կազմակերպութիւններու ներկայացուցիչներ, ծնողներ ու բարեկամներ:
Շրջանաւարտներու բեմ հանդիսաւոր մուտքէն անմիջապէս ետք, եւ յետ Լիբանանի, Հայաստանի եւ Վարժարանի քայլերգներու ունկնդրութեան, խօսք առաւ Մեսրոպեան բարձրագոյն եւ արուեստից վարժարաններու տնօրէն պարոն Կրէկուար Գալուստ:
«Լոյս եւ յոյս ներշնչող Մեսրոպեան վարժարան»-ին անունով ներկաները ողջունելէ ետք, պարոն Գալուստ ըսաւ, որ գոյութեան եւ գործունէութեան 80-րդ տարին բոլորած Մեսրոպեանը կը շարունակէ  հաստատուն քայլերով ընթանալ նոր ժամանակներու կրթական չափանիշներուն եւ պահանջներուն համաձայն, «որպէսզի մեր սերունդները լաւապէս պատրաստուին իրենց իսկ ապագային համար` քրիստոնէական ամուր հոգիով, ազգային կենսունակ գիտակցութեամբ, քաղաքացիական եւ մարդկային առողջ նկարագրով եւ մրցունակ կրթութամբ»:
Ան շնորհակալութիւն յայտնեց Ամենապատիւ Տէր Գրիգոր Պետրոս 20րդ Կաթողիկոս Պատրիարքին, Գերապայծառ Գաբրիէլ թ.ծ.վ. Մուրատեանին, վարժարանի հիմնադիր հայրերուն, անցեալի տնօրէններուն, դաստիարակներուն  ուպաշտօնեաներուն, Սուրբ Փրկիչ եկեղեցւոյ ժողովրդապետութեան եւ աջակից միութիւններուն եւ բարերարներուն, Մեսրոպեանի վերելքին համար ցուցաբերուած քաջալերութեան, զօրակցութեան եւ համատեղ աշխատանքին համար:
“80 տարիներ ետք, Մեսրոպեանը մնացած է Մեսրոպի աւանդին հաւատարիմ պահակն ու ծառան: Միասնաբար պիտիշարունակենք աշխատանքը` զարգացնելով ու արդիականացնելով վարժարանը, որպէսզի բարձրանալու գործընթացը կանգչառնէ, որպէսզի Մեսրոպեանը մնայ իր առաջնորդող դիրքին վրայ, որպէսզի սերունդներու կրթութիւնը ըլլայ ապահով եւարդիւնաւէտ”, ըսաւ պարոն Գալուստ:
Շրջանաւատներուն անունով խօսքեր արտասանեցին  Աւետիս  Ապագլեան,  Սէրլի Մարտիրոսեան եւ Սոնա Թաշճեան, յաջորդաբար հայերէն, անգլերէն եւ ֆրանսերէն: Անոնք բոլորն ալ արտայայտեցին իրենց երախտագիտական ապրումները, ուղղուած դպրոցի տնօրէնութեան, ուսուցիչներուն եւ ծնողներուն, շեշտելով Մեսրոպեանի ոգիին հաւատարիմ մնալու յանձնառութիւնը:
Ուսուցչական կազմին անունով խօսք առաւ տիկին Եւա Գորէսեան: “Կրթական հաստատութեան մը կենսունակութիւնը յաճախ պայմանաւորուած է ներշնչումի իր աղբիւրներու քանակով և որակով. այդ քանակն ու որակը գերազանց յատկանիշներով կը գտնուին հոս՝ Մեսրոպեան վարժարանին մէջ, այս 80-ամեայ երիտասարդ ու կորովալից դարբնոցին մէջ, ուր կը պատրաստուին կրօնական, ազգային եւ մարդկային արժանիքներով դաստիարակուած երիտասարդ երիտասարդուհիներ”, ըսաւ տիկին Գորէսեան, շրջանաւարտներուն մաղթելով “կեանքի անփուշ ճանապարհներ, անկաշկանդ թռիչքը եւ իղձերու իրականացում”:
Հանդէսի գեղարուեստական մասով, աւարտականներ Սէրլի Մաթոյեան (դաշնամուր) եւ Շանթ Կօշկակարեան (շեփոր) նուագեցին «Ախպերս ու ես», Նաթաշա Հատտատ ասմունք (արաբերէն), Սելինա Տէմիրճեան, Նաթաշա Հատտատ, Քրիսթինա Կիւլէսէրեան եւ Կասիա Սաղըրեան կատարեցին փունջ մը երգեր, Գէորգ Տէր Սարգիսեան կիթառով նուագեց երկու կտորներ, կատարուեցան եւրոպական խմբային երկու պարեր, իսկ եզրափակումին` «Վերջին զանգ» երգը` բոլոր աւարտականներուն մասնակցութեամբ: Ցուցադրուեցաւ նաեւ տեսանիւթ մը, որ ներկայացուց շրջանաւարտներու վերջին տարուան գործունէութիւնն ու կրթական-ընկերային կեանքը՝ Մեսրոպեանի մէջ:  Տարիներու աւանդութեան համաձայն, կատարուեցաւ Մեսրոպեան Վահանի փոխանցումը՝ յաջորդ տարուան շրջանաւարտներուն:
Եզրափակիչ խօսքին մէջ Գերպծ. Հ. Գաբրիէլ Թ.Ծ.Վ. Մուրատեան օրհնեց շրջանաւարտներու ճամբան՝ դէպի լոյսի աւելի բարձր աղբիւրներ եւ յորդորեց հաւատարիմ մնալ քրիստոնեայ մարդու եւ հայու հաւատամքին, տեսլականին եւ արժէքներուն:
2018-2019 յոբելենական տարեշրջանի աւարտականի իրենց վկայականները ստացան Մերոպեանի բարձրագոյն եւ արուեստից վարժարաններու 63 աշակերտներ եւ ուսանողներ: Հանդէսը աւարտեցաւ շնորաւորանքներով՝ աւարտականներուն եւ անոնց ծնողներուն:

Mesrobian handed out diplomas to 63 graduating students of the jubilee generation
On May 24, 2019, Armenian Catholic Mesrobian High School and Technical College presented the generation of this year’s graduates during Mesrobian’s enthusiastic and exciting traditional ceremony.
The celebration gained added significance due to the fact that it coincided with the 80th anniversary of the school’s foundation, which provided an opportunity to emphasize Mesrobian’s academic merit through the perspective of 8 decades.
Mesrobian’s courtyard was filled with 1,400 guests. The ceremony was sponsored by His Beatitude Krikor Bedros XX, Catholicos-Patriarch of the See of Cilicia, presided by Patriarchal Vicar and Deputy Chairman of the Board of Armenian Catholic Patriarchal Schools Monsignor Kapriel Mouradian, and attended by Armenian officials of the Lebanese State, clergymen, Armenian Catholic Sisters of the Congregation of the Immaculate Conception, principals and teachers of various schools, representatives of different organizations, parents and friends.
After the solemn entrance of the graduates at the stage and after the hymns of Lebanon, Armenian and Mesrobian, Principal of Mesrobian High School and Technical College Mr. Gregoire Kaloust delivered the opening speech.
After welcoming the guests on behalf of “Light and Hope-inspiring Mesrobian School”, Mr. Kaloust stated that Mesrobian, which is marking the 80th anniversary of its existence and activity, continues to take firm steps in line with the new educational standards and requirements, “so that our generations will be well prepared for their own future with a strong Christian spirit, a national sense of consciousness, civil and human healthy character and competitive education.’’
Mr. Kaloust expressed his gratitude to His Beatitude Catholicos-Patriarch Krikor Bedros XX, Monsignor Kapriel Mouradian, the founding Fathers of the school, past principals, educators and staff members, the curates of St. Savior Church, and supportive associations and benefactors for the encouragement, support and joint work aimed at the rising of Mesrobian.
“80 years later, Mesrobian has remained the faithful guardian and servant of Mesrob’s heritage. Together, we will continue our work by developing and modernizing the school, so that the process of rising does not stop, so that Mesrobian remains in his leadership position, so that the education of the generations can be safe and effective,” said Mr. Kaloust.
Avedis Abaklian, Serly Mardirossian and Sona Tashjian delivered speeches on behalf of the graduates, consecutively in Armenian, English and French. They all expressed their gratitude, addressed to the school’s principal, teachers and parents, emphasizing their commitment to remain faithful to Mesrobian’s spirit.
Mrs. Eva Koressian delivered a speech on behalf of the teaching staff. “The dynamism of an educational institution is often conditioned by the quantity and quality of its sources of inspiration. This quantity and quality are found with excellent characteristics in Mesrobian, in this 80-year-old young and vigorous forge where young people are educated through religious, national and human values, “said Mrs. Koressian, wishing the graduating students “trouble-free life roads, unbounded soaring and realization of desires. “
During the artistic program of the ceremony, Serly Matoyan (Piano) and Shant Goshgagarian (Trumpet) performed ��?’Akhpers ou Yes’’ (My brother and I), Natasha Haddad recited in Arabic, Celina Demirjian, Natasha Haddad, Christina Guleserian and Gacia Sagherian performed a couple of songs, Kevork Der Sarkissian played two songs on his guitar, two European dances were performed, and finallythe graduates performed ��?’Vertchin Zank’’ (Last Bell) song. A video depicting the graduates’ final year’s activities and their educational-social life in Mesrobian was shown. According to the tradition of years, Mesrobian’s Shield was transferred to the next year’s graduates.
Monsignor Mouradian delivered the closing speech, in which he blessed the path of the graduating students toward more luminous sources and encouraged them to remain faithful to the belief, vision and values of the Christian and Armenian man.
63 students from Mesrobian High School and Technical College received their diplomas for the jubilee year 2018-2019. The celebration ended with congratulating the graduates and their parents.