«Քայլ Դէպի Տուն» Ծրագիրին Շնորհիւ Գտայ Սուրիահայ Իմ Հին Ընկերներս. Ճորճ Սայըղ
ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան «Քայլ դէպի տուն» ծրագիրի աշխոյժ մասնակիցներէն է 18-ամեայ Ճորճ Սայըղը: Ծնած է 2001 թուականին Սուրիոյ Հալէպ քաղաքին մէջ, սակայն Սուրիոյ մէջ բռնկուած պատերազմը նախ անոնց տեղափոխեց Հայաստան, այնուհետեւ 2012 թուականին ընտանիքով բնակութիւն հաստատեցին Լեհաստանի մէջ: Ճորճ ծրագիրին կը մասնակցի կրտսեր եղբօր հետ:
Սուրիոյ մէջ ապրելու տարիներուն քանի մը անգամ հնարաւորութիւն ունեցած է ընտանիքին հետ այցելելու Հայաստան, բայց այս այցը, իր փաստմամբ, ամենայիշարժանն է: «Շատ ուրախ եմ, որ ծրագիրին կը մասնակցին նաեւ սուրիահայեր, անոնց շարքերուն մէջ գտայ իմ հին ընկերներս, նաեւ նոր ընկերներ ձեռք բերի, որուն կարիքը շատ կը զգամ»,- «Հայերն այսօր»-ի հետ զրոյցին ըսաւ Ճորճը:
«Քայլ դէպի տուն» ծրագիրին մէջ Ճորճ Սայըղը կարեւոր երկու հանգամանք առանձնացուց. ծրագիրի ուսումնական մասին շնորհիւ Հայաստանը` իր պատմական անցեալով, ճանչնալու հնարաւորութիւնը, քանի որ Լեհաստանի մէջ հայկական դպրոց չկայ, եւ հայրենիքի մէջ հայրենակիցներուն հետ կենդանի շփումը:
Հայաստանի մէջ Ճորճը կը մնայ մօրաքրոջ տունը, ուտեստներէն յատկապէս շատ հաւնած է հայկական տոլման եւ գաթան: Ազատ ժամանակ կը սիրէ զբօսնել, բացայայտուներ ընել, իսկ խօսելով երազանքներուն մասին նշեց. «Կ՛երազեմ Արարատ լեռը բարձրանալ, շատ մեծ ցանկութիւն ունիմ այցելելու նաեւ Տաթեւ: Յոյս ունիմ, որ շուտով երազանքներս իրականութիւն կը դառնան»:

Благодаря программе «Шаг к дому» я нашел своих старых армянских друзей из Сирии. Джордж Сайег
Одним из активных участников программы «Шаг к дому» Министерства диаспоры РА является 18-летний Джордж Сайег. Он родился в Алеппо, Сирия в 2001 году, из-за войны в Сирии они переехали в Армению, а затем всей семьей поселились в Польше в 2012 году. Джордж участвует в программе со своим младшим братом.
Когда жил в Сирии несколько раз со своей семьей посетил Армению, но данный визит, по его словам, является самым запоминающимся. «Я очень рад, что сирийские армяне участвуют в программе, в их рядах я нашел старых друзей , а также приобрел новых друзей, в чем очен нуждаюсь», – сказал Джордж в беседе с «Hayern Aysor».
В программе «Шаг к дому» Джордж Сайег выделил для себя две важные вещи: благодаря образовательной части программы он получил шанс узнать Армению и ее историческое прошлое, поскольку в Польше нет армянской школы и живого общения с соотечественниками.
В Армении Джордж живет в доме тети, особенно с армянской. �?з всех амрянских национальных блюд больше всего Джорджу нравятся долма и гата.
В свободное время он любит гулять и делать для себя открытия, а когда заговорил о своих мечтах, он отметил: «Я мечтаю подняться на гору Арарат, и у меня есть большое желание побывать в Татеве. Надеюсь, мои мечты скоро сбудутся.