Նորա Արիսեանի «Հայերու Տարագրութիւնը Տէր Զօրի ՄԷջ» Գիրքի Շնորհանդէսը Դամասկոսի ՄԷջ
Դամասկոսի «Ասատ գրադարան»-ի տարեկան միջազգային ցուցահանդէսի ընթացքին տեղի ունեցաւ Սուրիոյ խորհրդարանի հայազգի պատգամաւոր դոկտոր Նորա Արիսեանի «Հայերու տարագրութիւնը Տէր Զօրի մէջ». /XIXդարու վերջը եւ XX դարու սկիզբը» գիրքի շնորհանդէսը:
«Հայերն այսօր»-ի փոխանցմամբ, «Աշշարք» հրատարակչատան կողմէ հրատարակուած գիրքի շնորհանդէսին ներկայ գտնուեցան պատգամաւորներ, քաղաքական գործիչներ, Սուրիոյ մշակոյթի նախարարութեան ներկայացուցիչներ, արաբ մտաւորականներ, Արաբ գրողներու միութեան անդամներ, դամասկահայեր եւ հայկական հարցով հետաքրքրուողներ:
Գիրքի շնորհանդէսը լուսաբանուեցաւ մամուլի զանազան ներկայացուցիչներու կողմէ:
Աւելցնենք, որ «Հայերու տարագրութիւնը Տէր Զօրի մէջ. /XIXդարու վերջը եւ XX դարու սկիզբը» գիրքին մէջ Նորա Արիսեան հանգամանօրէն անդրադարձած է Տէր Զօրի մէջ հայերու ներկայութեան, համայնքի կազմութեան, եկեղեցական եւ ընկերային կեանքի հոլովոյթին եւ այլն` յենուելով սուրիական ուսումնասիրական նիւթերուն վրայ:

Презентация книги Норы Арисян «Переселение армян в Дайр-эз-Заур
Во время ежегодной международной выставки «библиотеки Асат» в Дамаске состоялась презентация книги д-р Норы Арисян, члена сирийского парламента, «Переселение армян в Дайр-эз-Заур /Конец XIX и начала XX веков».
Как сообщает «Hayern Aysor» на презентации книги , изданной издательством «АшШарк», присутствовали члены парламента, политики, представители сирийского министерства культуры, арабской интеллигенции, члены Союза арабских писателей, армян Дамаска и другие лица , заинтересованные армянским вопросом.
Презентация книги была освещена различными представителями СМ�?.
Добавим, что в книге «Переселение армян в Дайр-эз-Заур/Конец XIX и начала XX веков» Нора Арисян затронула присутствие армян в Дайр-эз-Заур, состав общины, церковь и общественную жизнь и т. д.,  опираясь на сирийские исследовательские материалы.