«Արի Տուն»-ը Կը Մեկնարկէ Օգոստոս 9-ին Կամ 10-ին. Սփիւռքի Նախարար
«Արի տուն» ծրագիրի մեկնարկի ժամկէտն աւելի ստոյգ կը յայտարարենք յունիս 13-ին, բայց ամենայն հաւանականութեամբ այն կ՛ըլլայ օգոստոս 9-10: «Արի տուն»-ը եւ միւս ծրագիրները նախարարութեան մեր խումբի աշխատանքի ընթացքին արդիւնաւէտ պիտի ըլլան: Բոլոր այն ծրագրերը, որոնք մենք չենք կասեցրել եւ իրականացնում ենք, լինելու են նպատակաուղղուած կոնկրետ արդիւնքի»,-լրագրողներու հետ ճեպազրոյցին ըսաւ ՀՀ սփիւռքի նախարար Մխիթար Հայրապետեան:
Անոր կարծիքով` ծրագիրի բուն նպատակը ոչ այնքան հայրենադարձութիւնն է, որքան երիտասարդներուն` հայրենիքի հետ կապի ուժեղացումը: Ատիկա եւս մէկ քայլ է Հայաստանի հետ կապն ամրապնդելու համար: Շատերը անցեալին երբեք չեն այցելած հայրենիք: «Բացի այդ, ծրագրի մէջ մտցուած է կրթական բաղադրիչ` լեզուի, պատմութեան դասընթացներ, մշակութային ժառանգութեանը ծանօթացում, ճանաչողական այցեր»,-ըսաւ նախարարն ու աւելցուց, որ կը պատրաստուին ատոնք լիովին իրագործել:

«Ари тун» стартует 9 или 10 августа: министр Диаспоры
«Сроки запуска программы «Ари тун» более конкретно сообщим 13 июня, но по всей вероятности это произойдет 9-10 августа. «Ари тун» и другие программы в процессе работы нашей команды Министерства будут эффективными. Все программы, которые мы не приостановили и реализуем будут нацелены на конкретные результаты», – во время брифинга с журналистами сказал министр Диаспоры РА Мхитар Айрапетян.
По его мнению, непосредственной целью программы является не столько репатриация, сколько укрепление связи молодежи с Родиной. Это еще один шаг для укрепления связей с Арменией. Многие прежне никогда не бывали на Родине. «Кроме того, в программу включен образовательный компонент – курсы языка, истории, знакомство с культурным наследием, ознакомительные визиты», – сказал министр, добавив, что готовятся полностью реализовать их.