Վարշաւայի ՄԷջ Տեղի Ունեցած Է Լեհաստանի Հայերու Երրորդ Համաժողովը
Մայիս 19-ին Վարշաւայի գիւղատնտեսութեան կեդրոնական գրադարանին մէջ տեղի ունեցաւ Լեհաստանի հայերու երրորդ համաժողովը: Համաժողովը կազմակերպուած էր ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան, Լեհաստանի մէջ ՀՀ դեսպանութեան, ԼՀ կառավարութեան եւ Ազգային ու էթնիկ փոքրամասնութիւններու համատեղ յանձնաժողովին մէջ հայ փոքրամասնութեան ներկայացուցիչ Էդուարդ Միեր-Ենդժեյովիչի կողմէ:
Ինչպէս «Հայերն այսօր»-ին կը յայտնեն ԱԳՆ մամլոյ ծառայութենէն, համաժողովի աշխատանքները մեկնարկեցին Լեհաստանի եւ Հայաստանի պետական օրհներգներով, որմէ յետոյ հրապարակուեցան ԼՀ Սենատի նախագահ (մարշալեկ) Ստանիսլաւ Կարչեւսկի եւ ՀՀ սփիւռքի նախարար Մխիթար Հայրապետեանի ուղերձները: ԼՀ Սէյմի նախագահ Մարեկ Կուխչինսկիի անունէն ելոյթով հանդէս  եկած է ԼՀ Սէյմի պատգամաւոր, Լեհաստանի խորհրդարանի Լեհաստան-Հայաստան բարեկամութեան պատգամաւորական խումբի ղեկավար Թադէուժ Վոժնիակը:
Համաժողովի բացման արարողութեան ողջոյնի ելոյթներով հանդէս եկան նաեւ Լեհաստանի մէջ ՀՀ դեսպան Էդգար Ղազարեան եւ ԼՀ կառավարութեան եւ Ազգային ու էթնիկ փոքրամասնութիւններու համատեղ յանձնաժողովին մէջ հայ փոքրամասնութեան ներկայացուցիչ Էդուարդ Միեր-Ենդժեյովիչ: Դեսպան Ղազարեան, մասնաւորապէս, անդրադարձաւ Հայաստան-Սփիւռք գործակցութեան, ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան կողմէ իրականացուող ծրագիրներուն Լեհաստանի հայ համայնքի մասնակցութեան, Հայոց Ցեղասպանութեան եւ Արցախեան հիմնախնդրի լուսաբանման եւ տարածման խնդիրներուն: Ձեռնարկին ծիրէն ներս կայացան շարք մը թեմատիկ քննարկումներ:
Համաժողովի ընթացքին Լեհաստանի հայ համայնքի  շարք մը գործիչներ պարգեւատրուեցան ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան, ՀՀ կրթութեան եւ գիտութեան նախարարութեան եւ ՀՀ մշակոյթի նախարարութեան մետալներով եւ պատուոգիրներով:
Լեհաստանի հայերու երրորդ համաժողովի ընթացքին տեղի ունեցաւ նաեւ Չեխիոյ մէջ լոյս տեսնող հայկական հեղինակաւոր «Օրեր» ամսագիրի Լեհաստանի հայ համայնքին նուիրուած յատուկ թողարկման շնորհանդէսը:

Third congress of Armenians of Poland held in Warsaw
On May 19, the Central Agricultural Library of Warsaw hosted the third congress of the Armenians of Poland. The congress was organized by the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia, the Embassy of the Republic of Armenia in Poland and representative of the Armenian minority within the joint commission of the Government of the Republic of Poland and National and Ethnic Minorities Eduard Mier-Yendzheyovich.
As reported the press service of the Ministry of Foreign Affairs to Hayern Aysor, the congress began with the Polish and Armenian national anthems, followed by the messages of President (marshalek) of the Senate of the Republic of Poland Stanislav Karchevsky and Minister of Diaspora of the Republic of Armenia Mkhitar Hayrapetyan. Deputy of the Seym of the Republic of Poland, Head of the Poland-Armenia Parliamentary Friendship Group of the Parliament of Poland Tadeus Vozhniak spoke on behalf of President of the Seym of the Republic of Poland Marek Kukhchinsky.
Ambassador of the Republic of Armenia to Poland Edgar Ghazaryan and representative of the Armenian minority within the Joint Commission of the Government of the Republic of Poland and National and Ethnic Minorities Eduard Mier-Yendzheyovich gave their welcoming remarks during the opening ceremony. Ambassador Ghazaryan particularly touched upon the Armenia-Diaspora partnership, the participation of the Armenian community of Poland in the programs and projects of the Ministry of Diaspora of the Republic of Armenia, as well as coverage and dissemination of the Armenian Genocide and the Artsakh issue. Several panel discussions were held as part of the event.
During the congress, several members of the Armenian community of Poland were awarded medals and certificates of the Ministries of Diaspora, Education and Science and Culture of the Republic of Armenia.
The third congress of the Armenians of Poland also featured the presentation of the special issue of the prestigious ORER Armenian magazine of the Czech Republic devoted to the Armenian community of Poland.