Վարշաւայի ՄԷջ Տեղի Ունեցած Է Լեհաստանի Հայերու Երրորդ Համաժողովը
Մայիս 19-ին Վարշաւայի գիւղատնտեսութեան կեդրոնական գրադարանին մէջ տեղի ունեցաւ Լեհաստանի հայերու երրորդ համաժողովը: Համաժողովը կազմակերպուած էր ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան, Լեհաստանի մէջ ՀՀ դեսպանութեան, ԼՀ կառավարութեան եւ Ազգային ու էթնիկ փոքրամասնութիւններու համատեղ յանձնաժողովին մէջ հայ փոքրամասնութեան ներկայացուցիչ Էդուարդ Միեր-Ենդժեյովիչի կողմէ:
Ինչպէս «Հայերն այսօր»-ին կը յայտնեն ԱԳՆ մամլոյ ծառայութենէն, համաժողովի աշխատանքները մեկնարկեցին Լեհաստանի եւ Հայաստանի պետական օրհներգներով, որմէ յետոյ հրապարակուեցան ԼՀ Սենատի նախագահ (մարշալեկ) Ստանիսլաւ Կարչեւսկի եւ ՀՀ սփիւռքի նախարար Մխիթար Հայրապետեանի ուղերձները: ԼՀ Սէյմի նախագահ Մարեկ Կուխչինսկիի անունէն ելոյթով հանդէս  եկած է ԼՀ Սէյմի պատգամաւոր, Լեհաստանի խորհրդարանի Լեհաստան-Հայաստան բարեկամութեան պատգամաւորական խումբի ղեկավար Թադէուժ Վոժնիակը:
Համաժողովի բացման արարողութեան ողջոյնի ելոյթներով հանդէս եկան նաեւ Լեհաստանի մէջ ՀՀ դեսպան Էդգար Ղազարեան եւ ԼՀ կառավարութեան եւ Ազգային ու էթնիկ փոքրամասնութիւններու համատեղ յանձնաժողովին մէջ հայ փոքրամասնութեան ներկայացուցիչ Էդուարդ Միեր-Ենդժեյովիչ: Դեսպան Ղազարեան, մասնաւորապէս, անդրադարձաւ Հայաստան-Սփիւռք գործակցութեան, ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան կողմէ իրականացուող ծրագիրներուն Լեհաստանի հայ համայնքի մասնակցութեան, Հայոց Ցեղասպանութեան եւ Արցախեան հիմնախնդրի լուսաբանման եւ տարածման խնդիրներուն: Ձեռնարկին ծիրէն ներս կայացան շարք մը թեմատիկ քննարկումներ:
Համաժողովի ընթացքին Լեհաստանի հայ համայնքի  շարք մը գործիչներ պարգեւատրուեցան ՀՀ սփիւռքի նախարարութեան, ՀՀ կրթութեան եւ գիտութեան նախարարութեան եւ ՀՀ մշակոյթի նախարարութեան մետալներով եւ պատուոգիրներով:
Լեհաստանի հայերու երրորդ համաժողովի ընթացքին տեղի ունեցաւ նաեւ Չեխիոյ մէջ լոյս տեսնող հայկական հեղինակաւոր «Օրեր» ամսագիրի Լեհաստանի հայ համայնքին նուիրուած յատուկ թողարկման շնորհանդէսը:

В Варшаве состоялся III форум армян Польши
В Центральной сельскохозяйственной библиотеке Варшавы 19 марта состоялся III форум армян Польши, организованный Министерством Диаспоры РА, посольством РА в Польше, правительством Польши и представителем армянского меньшинства в совместной комиссии  национальных и этнических меньшинств Эдвардом Миер-Енджейовичем.
Как сообщили редакции «Армяне сегодня» из пресс-службы М�? Д РА, работа форума началась исполнением Государственных гимнов Польши и Армении, после чего были зачитаны послания председателя Сената Польши Станислава Карчевского и министра Диаспоры РА Мхитара Айрапетяна. От имени председателя Сейма Польши Марека Кухчинского выступил депутат, руководитель депутатской группы дружбы Польша-Армения парламента Польши Тадеуж Вожниак.
На церемонии открытия форума с приветственными речами выступили также посол РА в Польше Эдгар Казарян и представитель армянского меньшинства в правительстве Польши и в совместной комиссии  национальных и этнических меньшинств Эдвард Миер-Енджейович. Посол Казарян, в частности, коснулся вопросов взаимодействия Армения-Диаспора, участия армянской общины Польши в программах Министерства Диаспоры РА, освещения и распространения проблем Геноцида армян и Арцаха. В рамках мероприятия состоялся ряд тематических обсуждений.
В ходе форума ряд деятелей армянской общины Польши были награждены медалями и Почетными Грамотами Министерства Диаспоры РА, Министерства образования и науки РА, Министерства культуры РА.
В ходе форума состоялась также презентация специального выпуска издающегося в Чехии  авторитетного журнала «Орер», посвященного армянской общине Польши.