Կրթութիւնը Պէտք Է Ըլլայ Մշակութային, Ոգեղէն, Ազգային. Վարդի Դանիէլեան
ՀՀ սփիւռքի նախարար Հրանոյշ Յակոբեան ընդունեց գանատահայ ընկերաբան-մանկավարժ, լրագրող Վարդի Դանիէլեանը:
Ջերմօրէն ողջունելով հիւրը` նախարարը բարձր գնահատեց հայապահպանութեան ուղղուած անոր աշխոյժ, նախաձեռնողական, ստեղծարար աշխատանքները, շնորհակալութիւն յայտնեց Հայաստան-Սփիւռք 6-րդ համաժողովին մասնակցելու եւ նոր ինքնատիպ ու հետաքրքիր կրթական, մշակութային ծրագիրներ կեանքի կոչելու պատրաստակամութեան համար: Նախարարը առանձնակի ջերմութեամբ ողջունեց  «Դուն ինչ կ’ընես Արցախի համար» շարժման միանալու համար եւ նշեց. «Սիրելի՛ Վարդի, մեծ գնահատանքի է արժանի Ձեր սփիւռքագիտական աշխատութիւնները, այն բազմաթիւ գիտական, մանկավարժական յօդուածներն ու սոցիոլոգիական հետազօտութիւնները, որոնք բոլորը ծառայում են մէկ նպատակի` պահպանել ու զարգացնել հայի բացառիկ տեսակն ու հրաշագեղ մայրենին, ազգային մշակոյթն ու աւանդոյթները: Բայց Ձեր կայացրած սկզբունքային, ազնիւ ու օրինակելի որոշումն ուղղակի հիացրեց ինձ` հայրենադարձուել, հաստատուել  Հայրենիքում եւ զբաղուել արեւմտահայերէնի ուսուցմամբ, որպէսզի Հայաստան տեղափոխուած սիրիահայ երեխաները չմոռանան արեւմտահայերէնը»:
Շնորհակալութիւն յայտնելով ջերմ ընդունելութեան համար` Վարդի Դանիէլեան ներկայացուց Վահագն Գարագաշեանի գլխաւորութեամբ Գանատայի «Հորիզոն» շաբաթաթերթի պատուիրակութեան` Արցախ կատարած այցի մանրամասնութիւնները. « Տպաւորուած եմ Արցախ աշխարհով, իսկ ամէնէն շատ` ժողովուրդի ջերմութեամբ: 28 հոգիով այցելեցինք Արցախ, 5 օր վայելեցինք այդ հրաշագեղ բնութիւնը. չեմ կրնար նկարագրել հիացմունքս:  Շրջեցանք  Արցախի տեսարժան վայրերով, գացինք գիւղեր, Շուշի, հանդիպեցանք սահմանները պաշտպանող զինուորներուն: Փորձեցինք  քիչ մը օգտակար ըլլալ անոնց»:
Վարդի Դանիէլեան ներկայացուց Սփիւռքի մէջ հայ երեխաներուն մէջ ազգային ինքնութեան կայծեր վառելուն, ազդակներ հաղորդելուն, հայու ոգին աթնցնելուն ուղղուած իր նոր ծրագիրները, նշելով. «Պէտք է աշխոյժ եւ նախաձեռնող ըլլալ, քայլ առնողը կ’որոնէ ու կը գտնէ խնդիրներու լուծման ճանապարհը: Ես պէտք է ազգագրութիւն դասաւանդեմ, մեր տիեզերական պարը սորվեցնեմ, որուն խորհուրդը հայու հոգիի ու մարմնի ներդաշնակութիւնն է, ենթագիտակցութենէն բխող մեր պարն ինքնուրոյն է, արեան մէջ է, մեր շուրջպարերը միասնութեան խորհուրդը կը կրեն: Իսկ «Արի տուն» ծրագիրն ուղղակի աներեւակայելի ազդեցութիւն կը գործէ մեր երեխաներուն վրայ, երբ նոր  դասերը կը սկսին, ես չեմ կրնար անոնց դասարան տանիլ, ամէն անգամ դասը սկսելէ առաջ  Հայաստանով գինովցած` անոնք կը խնդրեն «տաս վայրկեան Հայաստան, յետոյ միայն դաս» ու կ’երգեն հայրենիքի երգերը, յետոյ ամէն մէկն իր երազանքը կը ներկայացնէ, թէ ինչպէս պէտք է նպաստէ Հայրենիքի հզօրացման: Կրթութիւնը պէտք է ըլլայ մշակութային, ոգեղէն, ազգային»:

Vardi Danielian: “Education has to be cultural, spiritual and national”
Cordially greeting the guest, the Minister highly appreciated her active, enterprising and creative efforts for preservation of the Armenian identity, expressed gratitude for her participation in the 6th Armenia-Diaspora Pan-Armenian Conference and for her willingness to implement new, unique and interesting cultural and educational programs. With special warmth, the Minister welcomed the fact that Danielian has joined the “What are YOU doing for Artsakh?” pan-Armenian movement and stated the following: “Dear Vardi, your books devoted to Diaspora studies and the numerous academic and pedagogical articles and social studies deserve high appreciation, and they all serve one goal, that is, to preserve and enhance the exclusive type of an Armenian and the marvelous Armenian language, culture and national traditions. But I was simply charmed by your principal, sincere and exemplary decision to repatriate and settle in the homeland and teach Western Armenian so that the Syrian-Armenian children having moved to Armenia never forget Western Armenian.”
Expressing gratitude for the cordial reception, Vardi Danielian provided details of the visit of the delegation of Canada’s Horizon Weekly led by Vahakn Karakashian to Artsakh. “I am impressed with Artsakh, but most of all, I am impressed with the warmth of the people. I visited Artsakh with 27 delegates. We enjoyed the marvelous nature for 5 days. Words can’t describe my admiration. We went sightseeing in Artsakh, visited villages, Shushi and met soldiers defending the borders. We tried to help them a little.”
Vardi Danielian presented her new programs aimed at keeping the national identity alive in Armenian children abroad and awakening the spirit of Armenians. “It is necessary to be active and enterprising. A person who takes steps will always find the path to solve problems. I have to teach ethnography and learn our universal dance, the symbol of which is the harmony of the body and soul of an Armenian. Armenian dance, which stems from sub-consciousness, is a given and runs in the blood. Armenian round-dances symbolize unity. The “Ari Tun” Program simply has an incredible impact on Armenian children. When classes begin, I can’t take them to the classroom. Before I start the lesson, they ask “ten seconds of Armenia and then lesson” and sing the songs of the homeland. Afterwards, all the students share their dreams of how they need to contribute to Armenia’s empowerment. Education has to be cultural, spiritual and national.”
Educational issues and other issues related to repatriation and the return to the roots were discussed.