«Որեւէ Բան Միանգամէն Ու Հեշտ Չի Տրուիր». Սուրիահայ Հայրենադարձ
#3խորհուրդսուրիահայէ ծրագիրի ծիրէն ներս կը ներկայացնենք «Հայերն այսօր»-ի հարցազրոյցը «Եասմին» ճաշարանի տնօրէն Յասմիկ Աշոտեանի հետ:
– Տիկի՛ն Յասմիկ, կը պատմէք ձե՞ր գործին մասին:
– Դեռ շատոնց Սայաթ Նովա փողոցի վրայ շաուրմայի կրպակ ունէինք, կը կոչուէր` «Հալէպի սենտուիչ», ուր կը մատուցէինք սուրիական արագ ուտեստներ: Այնուհետեւ կրպակի հարեւանութեամբ փոքրիկ ճաշարան մը բացինք` ընդամէնը 4 սեղանով, եւ քանի որ արդէն ձմեռ էր, սկսանք տաք ուտեստներ մատուցել, մտածելով` լաւ կը վաճառուին:
4 տարի այդպէս աշխատելէ յետոյ որոշեցինք, որ աւելի մեծ վայր  պէտք է ունենանք եւ 4 ամիս առաջ բացինք այս ճաշարանը: Սնունդի նախորդ կէտերը փակեցինք եւ կեդրոնացանք այս գործին վրայ: Հիմա մեր ճաշացանկն ալ  հարստացած է, կը մատուցենք արեւելեան խոհանոցի համեղ ճաշատեսակներ:
– Ճաշարանին անունը «Եասմին» : Ո՞վ  այդպէս կոչած է:
– Իմ անունովս է, պարզապէս Յասմիկ անունս ձեւափոխած եւ ստացած ենք Եասմին:
– Ըսիք, որ հիմնականին մէջ կը մատուցէք արեւելեան խոհանոցի ճաշատեսակներ: Իսկ ունի՞ք որեւէ յատուկ ճաշատեսակ, որ հնարաւոր է ճաշակել միայն այստեղ:
– Մենք կը մատուցենք ամենահամեղ «ֆուլ»-ը եւ «ֆաթեն»-ն: Մեր յաճախորդները յատուկ այս ճաշատեսակներուն համար  այստեղ կու գան:
– Ովքե՞ր են Ձեր հիմնական յաճախորդները:
– Հիմնական յաճախորդներուն կէսը հայաստանցիներ են: Մեր հին յաճախորդները եւս կ’այցելեն մեզի: Մեր ճաշարանը կը նախընտրեն նաեւ տարբեր երկիրներէ ժամանած սփիւռքահայերը:
– Այս տարիներուն ընթացքին ի՞նչ դժուարութիւններու հանդիպած էք:
– Որեւէ բան միանգամէն ու հեշտ չի տրուիր: Բայց մեր աշխատասիրութեամբ յաղթահարած եւ կը շարունակենք յաղթահարել այդ դժուարութիւնները: Օրէնքները մեզի համար նոր են, յատկապէս` հարկեր վճարելու գործընթացքը: Սուրիոյ մէջ տարեկան կը վճարէինք այնքան հարկ, որքան այստեղ կը վճարենք մէկ ամսուան համար: Իսկ մշակութային առումով խնդիր չունինք: Ինչպէս որ այնտեղ  սիրած ենք ժողովուրդը, այնպէս ալ այստեղ կը սիրենք:
– Զրոյցի աւարտին ի՞նչ խորհուրդ կու տաք այն մարդոց, որոնք կ’ ուզեն Հայաստանի մէջ գործ հիմնել:
– Կը կարծեմ` ամէնէն կարեւորն արդար աշխատիլն է: Պէտք է ուշադիր ըլլալ եւ նոր մարդոց հետ կարենալ շփուիլ: Կարեւոր է նաեւ այն, որ մեր գործը ընտանեկան է: Մեզի համար աւելի հեշտ է միասին աշխատիլը, քանի որ մէկ ընտանիքի անդամներ ենք եւ կը վստահինք իրար:

«Ничто не дается легко и сразу»: репатриант из числа сирийских армян
В рамках программы #3 совета от сирийского армянина представляем беседу «Армяне сегодня» с директором ресторана «Ясмин» Асмик Ашотян.
– Госпожа Асмик, расскажете о Вашем бизнесе?
– Давно еще на улице Саят-Нова у нас был ларек шаурмы под названием «Сендвич из Алеппо», где подавали сирийскую быструю еду (фастфуд). Затем рядом с ларьком открыли небольшую столовую – всего 4 столика, и поскольку уже наступила зима, начали подавать горячие блюда, думая, что торговля пойдет хорошо.
Проработав так 4 года, решили, что нужно большее пространство, и 4 месяца назад открыли этот ресторан. Прежние точки питания закрыли и сосредоточились на этом бизнесе. Меню наше тоже очень обогатилось – подаем вкусные блюда восточной кухни.
– Ресторан называется «Ясмин». Кто так назвал?
– Это мое имя, просто Асмик изменили – получилось «Ясмин».
– Вы сказали, что в основном подаете блюда восточной кухни. А есть какое-либо блюдо, которое можно отведать только здесь ?
– У нас подается самое вкусное «Фул» и «Фате». Наши посетители приходят к нам специально из-за них.
– Кто Ваши основные посетители?
– Половина основных посетителей – местные. Наши старые посетители также заходят. Наш ресторан предпочитают также армяне Диаспоры, приезжающие из разных стран.
– С какими трудностями сталкивались за эти годы?
– Ничто не дается легко и сразу. Но своим трудолюбием преодолели и продолжаем преодолевать эти трудности. Законы для нас новые, особенно механизм выплаты налогов. В Сирии в год выплачивали столько налогов, сколько здесь выплачиваем в месяц. А в культурном плане проблем нет. Как там любили народ, так и здесь любим.
– В заключение беседы: что посоветуете людям, желающим основать в Армении бизнес?
– Думаю, самое главное – работать честно. Нужно быть внимательными и уметь общаться с новыми людьми. Важно также, что наш бизнес семейный. Нам легче работать вместе, поскольку мы члены одной семьи и доверяем друг другу.