«Սփիւռք» Ամառնային Դպրոցի Մասնակիցներն Այցելեցին Ծիծեռնակաբերդ Եւ Եռաբլուր. տեսանիւթ
«Սփիւռք» ամառնային դպրոցի ծիրէն ներս սփիւռքէն ժամանած մեր հայրենակիցները ուսումնական ծրագիրի ծիրէն ներս կ’այցելեն նաեւ պատմամշակութային կոթողներ, յուշահամալիրներ եւ այլուր:
Յուլիս 4-ին «Սփիւռք» ամառնային դպրոցի մասնակիցները այցելեցին հայոց ցեղասպանութեան զոհերու յուշահամալիր, այնուհետեւ` Եռաբլուր զինուորական պանթէոն:
Մասնակիցները Ծիծեռնակաբերդի յուշահամալիրի անմար կրակին շուրջ աղօթք հնչեցուցին, իրենց մտքերը բարձրաձայնեցին սրբադասուած անմեղ զոհերուն, Հայոց ցեղասպանութեան ճանաչման կարեւորութեան, այդ գործին մէջ Սփիւռքի ներդրման եւ այդ գործընթացքին միտուած աշխատանքներուն մասին:
Մասնակիցները ուղեւորուեցան նաեւ Եռաբլուր զինուորական պանթէոն, ուր կը հանգչին Արցախեան ազատամարտին եւ 1994 թուականի զինադադարէն ետք զոհուած ազատամարտիկներու եւ զինծառայողներու աճիւնները:

Участники «Летней школы «Спюрк» посетили Цицернакаберд и Ераблур (видеоматериал)
Прибывшие из Диаспоры наши соотечественники в рамках учебной программы «Летней школы «Спюрк» посещают также историко-культурные памятники, мемориальные комплексы.
Участники программы 4 июля посетили мемориальный комплекс жертв Геноцида армян, а затем – воинский пантеон «Ераблур».
У Вечного огня мемориального комплекса Цицернакаберд они помолились, поделились своими мыслями о канонизированных мучениках, о важности  признания Геноцида армян, вкладе в это дело Диаспоры и работе, направленной на этот процесс.
Участники побывали также в воинском пантеоне «Ераблур», где покоятся павшие в Арцахской войне ополченцы и военнослужащие.